Jak zaktualizować do Wine 4 w systemie Linux

Wine 4 to najnowsze główne wydanie Wine, warstwy zgodności programów systemu Windows, która umożliwia uruchamianie aplikacji, bibliotek i programów systemu Windows w systemach Linux i Mac OS.

Nowa wersja jest ekscytująca i zawiera wiele nowych ulepszeń (obsługa Vulkan, DirectX 12, obsługa kontrolerów gier), z których wiele umożliwia płynniejsze działanie aplikacji i gier Windows na pulpicie Linux.

Instalowanie Wine 4 to skomplikowany proces w niektórych dystrybucjach Linuksa, ponieważ wiele z nich nie wprowadza aktualizacji od razu. W tym przewodniku wyeliminujemy złożoność i pomożemy Ci przejść na Wine 4!

Instrukcje Ubuntu

Ubuntu Linux jest dostarczany ze stosunkowo nową wersją Wine, ale nie jest to absolutna najnowsza wersja (szczególnie jeśli używasz 18.04 LTS). Jeśli chcesz w przyszłości dokonać aktualizacji do Wine 4.0 i nowszej, porzuć wersję Wine dostarczaną z Ubuntu na rzecz dedykowanego repozytorium oprogramowania Wine.

Włączenie repozytorium oprogramowania Wine rozpoczyna się od pobrania ich publicznego klucza GPG. Nie pomijaj tego kroku! Jeśli to zrobisz, Apt nie będzie działał poprawnie. Używając wget, chwyć plik klucza.

wget -nc https://dl.winehq.org/wine-builds/winehq.key

Po zakończeniu pobierania klucza włącz architekturę 32-bitową, aby móc zainstalować biblioteki 32-bitowe za pomocą Wine.

sudo dpkg --add-architecture i386

Następnie zainstaluj plik klucza Wine w systemie Ubuntu, aby menedżer pakietów Apt mógł poprawnie komunikować się z repozytorium oprogramowania Wine.

sudo apt-key add winehq.key

Gdy klucz działa, musisz teraz dodać repozytorium oprogramowania Wine do Ubuntu, używając polecenia apt-add-repository.

Ubuntu 18.10.1

sudo apt-add-repository 'deb https://dl.winehq.org/wine-builds/ubuntu/ cosmic main'

Ubuntu 18.04 LTS

 sudo apt-add-repository 'deb https://dl.winehq.org/wine-builds/ubuntu/ bionic main'

Ubuntu 16.04 LTS

sudo apt-add-repository 'deb https://dl.winehq.org/wine-builds/ubuntu/ xenial main'

Po poleceniu apt-add-repository nadszedł czas, aby uruchomić polecenie update, aby dodać nowo dodane repozytorium oprogramowania Wine.

sudo apt update

Zakładając, że aktualizacja oprogramowania zakończyła się powodzeniem, czas zainstalować Wine. W przypadku najnowszej wersji (obecnie Wine 4) użyj polecenia Apt, aby zainstalować pakiet stabilny dla winehq.

sudo apt install --install-recommends winehq-stable

Alternatywnie, jeśli masz ochotę na przygodę, możesz pobrać wersję deweloperską lub tymczasową Wine za pomocą:

sudo apt install --install-recommends winehq-devel

Lub

sudo apt install --install-recommends winehq-staging

Instrukcje Debiana

Jak wiele osób wie, Debian Linux nie zapewnia użytkownikom najnowszych pakietów ze względu na stabilność. Chociaż jest to zaleta z punktu widzenia stacji roboczej, oznacza to, że gracze Debiana na PC nie otrzymują najnowszej wersji Wine, kiedy chcą.

Dzięki projektowi Wine rzeczywiście można uzyskać Wine 4 na Debian Linux, z pomocą repozytorium oprogramowania innej firmy.

Aby włączyć repozytorium oprogramowania Debian Wine, musisz najpierw pobrać plik klucza Wine. Bez tego menedżer pakietów Apt-get nie będzie działał poprawnie z repozytorium Wine.

wget -nc https://dl.winehq.org/wine-builds/winehq.key

Po zakończeniu pobierania klucza Wine dodaj architekturę 32-bitową do systemu, aby Debian miał dostęp do bibliotek 32-bitowych Wine, często używanych w grach wideo.

sudo dpkg --add-architecture i386

Po dodaniu 32-bitowej architektury do systemu, czas dodać klucz do systemu za pomocą polecenia apt-key.

sudo apt-key add winehq.key

Plik klucza Wine jest skonfigurowany, a architektura 32-bitowa jest gotowa do pracy w Debianie. Następnie musisz użyć polecenia apt-add-repository, aby włączyć repozytorium Wine.

Debian 10 Buster

sudo apt-add-repository 'deb https://dl.winehq.org/wine-builds/debian/ buster main'

Debian 9 Stretch

sudo apt-add-repository 'deb https://dl.winehq.org/wine-builds/debian/ stretch main'

Debian 8 Jessie

sudo apt-add-repository 'deb https://dl.winehq.org/wine-builds/debian/ jessie main'

Na koniec zainstaluj pakiet aplikacji Wine 4 w systemie Debian Linux za pomocą polecenia apt-get.

sudo apt install --install-recommends winehq-stable

Alternatywnie, w przypadku gałęzi rozwojowych lub przejściowych spróbuj:

sudo apt install --install-recommends winehq-devel

Lub

sudo apt install --install-recommends winehq-staging

Arch instrukcje Linux

Wine 4+ jest już dostępny dla użytkowników Arch Linux od jakiegoś czasu. Jeśli chcesz go zainstalować, nie musisz włączać żadnych specjalnych repozytoriów oprogramowania ani niczego podobnego. Zamiast tego otwórz terminal i użyj menedżera pakietów Pacman.

sudo pacman -S wine

Instrukcje Fedory Linux

W Fedorze Linux dołączone repozytoria oprogramowania zawierają Wine 4 i regularnie wydają nowe aktualizacje. Jednak wersja Wine zawarta w tych repozytoriach oprogramowania może okazać się niestabilna ze względu na najnowocześniejszy charakter Fedory.

Jeśli chcesz wypróbować Wine 4 z oficjalnego repozytorium oprogramowania Wine w Fedorze Linux, zacznij od dodania repozytorium za pomocą menedżera konfiguracji.

Fedora 29

sudo dnf config-manager --add-repo https://dl.winehq.org/wine-builds/fedora/29/winehq.repo

Fedora 30

Fedora 30 nie jest wyczerpana w chwili pisania tego posta, więc witryna Wine nie ma dostępnej kompilacji, więc musisz trzymać się oficjalnego wydania Fedory. To powiedziawszy, możesz to sprawdzić ta strona. Gdy na liście kompilacji pojawi się „30”, uruchom:

sudo dnf config-manager --add-repo https://dl.winehq.org/wine-builds/fedora/30/winehq.repo

Po włączeniu repozytoriów oprogramowania zainstaluj najnowszą wersję Wine z:

dnf install winehq-stable

Alternatywnie zainstaluj wersję deweloperską lub testową za pomocą następujących poleceń.

sudo dnf install winehq-devel

Lub

sudo dnf install winehq-staging

Instrukcje OpenSUSE

OpenSUSE Linux nie ma oficjalnego repozytorium oprogramowania na stronie Wine, a szkoda. Ma to jednak sens, ponieważ SUSE jest mniej popularny niż Debian, Ubuntu czy Fedora.

Mimo że Wine nie ma oficjalnego repozytorium oprogramowania dla SUSE, nie oznacza to, że nie można uruchomić Wine 4. Aby rozpocząć instalację w systemie, przejdź do strony OBS Wine.

Przewiń stronę i znajdź wersję używanej wersji SUSE. Następnie kliknij przycisk instalacji jednym kliknięciem obok wersji Wine, którą zamierzasz zainstalować.

x