Jak zaktualizować Nginx na miejscu bez przerywania połączeń klientów

Jak zaktualizować Nginx na miejscu bez przerywania połączeń klientów

Nginx to popularny serwer internetowy typu open source, używany przez wiele witryn i aplikacji internetowych. Ważne jest, aby utrzymywać Nginx na bieżąco, ponieważ aktualizacje zawierają poprawki błędów, poprawki zabezpieczeń i nowe funkcje. Jednak aktualizacja Nginx może być trudna, zwłaszcza jeśli Twoja witryna obsługuje ruch na żywo.

W tym artykule opiszemy krok po kroku, jak zaktualizować Nginx na miejscu bez przerywania połączeń klientów. Omówimy również najlepsze praktyki aktualizacji Nginx, aby zapewnić płynne przejście.

Wprowadzenie

Aktualizacja Nginx na miejscu polega na zaktualizowaniu istniejącej instalacji Nginx bez usuwania i ponownego instalowania oprogramowania. Jest to preferowana metoda aktualizacji, ponieważ minimalizuje przerwy w działaniu witryny i zapobiega utracie danych.

Istnieją dwa główne sposoby aktualizacji Nginx na miejscu:

* Aktualizacja pakietowa: Ta metoda jest zalecana dla użytkowników, którzy zainstalowali Nginx za pomocą menedżera pakietów, takiego jak apt lub yum.
* Ręczna aktualizacja: Ta metoda jest wymagana, jeśli zainstalowałeś Nginx z kodu źródłowego.

Aktualizacja pakietowa

1. Utwórz kopię zapasową bieżącej konfiguracji

Zanim zaczniesz aktualizować Nginx, ważne jest, aby utworzyć kopię zapasową bieżącej konfiguracji. Umożliwi to przywrócenie wcześniejszej wersji, jeśli wystąpią jakiekolwiek problemy podczas aktualizacji.

Aby utworzyć kopię zapasową konfiguracji Nginx, wykonaj następujące kroki:


sudo cp /etc/nginx/nginx.conf /etc/nginx/nginx.conf.bak

2. Zaktualizuj pakiety Nginx

Po wykonaniu kopii zapasowej nadszedł czas na zaktualizowanie pakietów Nginx. Polecenie użyte do aktualizacji będzie się różnić w zależności od używanego systemu operacyjnego i menedżera pakietów.

Dla systemów opartych na Debianie (Ubuntu, Mint, itp.):


sudo apt update && sudo apt upgrade nginx

Dla systemów opartych na Red Hat (CentOS, Fedora, itp.):


sudo yum update nginx

3. Zrestartuj Nginx

Po zaktualizowaniu pakietów Nginx musisz ponownie uruchomić usługę Nginx, aby zastosować zmiany. Aby to zrobić, uruchom następujące polecenie:


sudo systemctl restart nginx

Ręczna aktualizacja

Jeśli zainstalowałeś Nginx z kodu źródłowego, musisz ręcznie zaktualizować oprogramowanie. Wykonaj następujące kroki:

1. Pobierz najnowszą wersję Nginx

Przejdź do oficjalnej strony pobierania Nginx i pobierz najnowszą stabilną wersję.

2. Rozpakuj pobrane archiwum

Po pobraniu pliku archiwum Nginx rozpakuj go w katalogu, w którym chcesz zainstalować Nginx. Aby to zrobić, uruchom następujące polecenie:


tar -xvf nginx-version.tar.gz

3. Skonfiguruj i skompiluj Nginx

Przejdź do nowo utworzonego katalogu Nginx i uruchom następujące polecenia, aby skonfigurować i skompilować Nginx:


./configure
make

4. Zainstaluj Nginx

Po skompilowaniu Nginx zainstaluj go za pomocą następującego polecenia:


sudo make install

5. Zrestartuj Nginx

Po zainstalowaniu Nginx musisz ponownie uruchomić usługę Nginx, aby zastosować zmiany. Aby to zrobić, uruchom następujące polecenie:


sudo systemctl restart nginx

Najlepsze praktyki aktualizacji Nginx

* Testuj aktualizacje na serwerze testowym: Zawsze testuj aktualizacje Nginx na serwerze testowym przed zastosowaniem ich na serwerze produkcyjnym.
* Planuj aktualizacje w czasie przestojów: Staraj się planować aktualizacje Nginx w czasie przestojów w ruchu, aby zminimalizować wpływ na użytkowników.
* Monitoruj logi Nginx: Regularnie monitoruj logi Nginx, aby wykryć wszelkie błędy lub ostrzeżenia, które mogą wystąpić po aktualizacji.
* Utwórz kopie zapasowe przed aktualizacjami: Zawsze twórz kopie zapasowe konfiguracji i danych Nginx przed przeprowadzeniem aktualizacji.

Wnioski

Aktualizacja Nginx na miejscu bez przerywania połączeń klientów jest możliwa dzięki zastosowaniu odpowiednich procedur. Użytkownicy, którzy zainstalowali Nginx za pomocą menedżera pakietów, mogą użyć metody aktualizacji pakietów. Użytkownicy, którzy zainstalowali Nginx z kodu źródłowego, muszą ręcznie zaktualizować oprogramowanie. Przestrzegając najlepszych praktyk aktualizacji Nginx, możesz zapewnić płynne przejście i zminimalizować wpływ na użytkowników.

Często zadawane pytania

1. Czy aktualizacja Nginx wpłynie na moje witryny?

Aktualizacja Nginx nie powinna wpływać na Twoje witryny, jeśli update zostanie przeprowadzony poprawnie. Jednak zawsze zaleca się testowanie aktualizacji na serwerze testowym przed zastosowaniem ich na serwerze produkcyjnym.

2. Jak mogę cofnąć aktualizację Nginx?

Jeśli masz kopię zapasową poprzedniej konfiguracji Nginx, możesz ją przywrócić, aby cofnąć aktualizację. Aby to zrobić, uruchom następujące polecenie:


sudo cp /etc/nginx/nginx.conf.bak /etc/nginx/nginx.conf

3. Jak często powinienem aktualizować Nginx?

Zaleca się aktualizowanie Nginx co najmniej raz na kwartał, aby otrzymywać najnowsze poprawki błędów i zabezpieczeń.

4. Jak mogę sprawdzić wersję Nginx, którą używam?

Aby sprawdzić wersję Nginx, którą używasz, uruchom następujące polecenie:


nginx -v

5. Co powinienem zrobić, jeśli aktualizacja Nginx nie powiedzie się?

Jeśli aktualizacja Nginx nie powiedzie się, sprawdź logi Nginx, aby zidentyfikować błąd. Możesz również skontaktować się z pomocą techniczną dystrybucji lub przejrzeć fora pomocy Nginx, aby uzyskać więcej informacji.

6. Czy mogę zaktualizować Nginx z wersji 1.x do 2.x?

Tak, możesz zaktualizować Nginx z wersji 1.x do 2.x, ale zaleca się najpierw zainstalowanie i przetestowanie nowej wersji na serwerze testowym.

7. Co się stanie, jeśli nie zaktualizuję Nginx?

Jeśli nie zaktualizujesz Nginx, możesz przegapić ważne poprawki błędów i zabezpieczeń. Możesz również stać się podatny na ataki, jeśli Twoja witryna korzysta z przestarzałej wersji Nginx.

8. Czy mogę użyć innych metod aktualizacji Nginx?

Tak, istnieją inne metody aktualizacji Nginx, takie jak użycie narzędzia do automatycznej aktualizacji lub aktualizacja za pośrednictwem środowiska wirtualnego. Jednak zalecane metody opisane w tym artykule są uważane za najbezpieczniejsze i najbardziej niezawodne.