Wśród różnych środowisk graficznych dostępnych w systemie Linux, Gnome Shell wyróżnia się jako ten, który najbardziej przypomina system Mac OS firmy Apple, dzięki podobnej estetyce. W kontekście motywów, pakiet macOS High Sierra jest najlepszym wyborem do przekształcenia Gnome Shell w wygląd macOS High Sierra.
Instalacja narzędzia Gnome Extensions Tool
Przed aktywacją jakichkolwiek motywów, musisz wykonać kilka kroków wstępnych. Kluczowe jest zainstalowanie narzędzia do integracji przeglądarki Gnome Extensions oraz rozszerzenia dla niestandardowych motywów. Dodatkowo, powinieneś zainstalować motyw ikon, który będzie zgodny z estetyką Maca.
Instalacja wymaganych pakietów
Po skonfigurowaniu narzędzia Gnome Extensions i motywu ikon, czas na instalację pakietów, które umożliwią przekształcenie Gnome Shell w macOS High Sierra.
Ubuntu
sudo apt install git plank
Debian
sudo apt-get install git plank
Arch Linux
sudo pacman -S git plank
Fedora
sudo dnf install -y git plank
OpenSUSE
sudo zypper in git plank
Inne dystrybucje Linuxa
Plank i Git są popularne w większości dystrybucji Linuxa, więc ich instalacja nie powinna sprawiać problemu, nawet w mniej znanych systemach. Aby je zainstalować, otwórz menedżera pakietów i wyszukaj oraz zainstaluj zarówno „git”, jak i „plank”.
Instalacja motywu macOS High Sierra
Motyw macOS High Sierra dla systemu Linux oferuje wsparcie dla różnych dystrybucji. W tym przewodniku skoncentrujemy się na Gnome, ze względu na jego podobieństwo do systemu operacyjnego Mac.
Rozpoczęcie pracy z tym motywem wymaga pobrania źródłowego kodu z Github. Aby to zrobić, otwórz terminal i wprowadź polecenie git.
git clone https://github.com/B00merang-Project/macOS-High-Sierra.git
Po pobraniu plików motywu na pulpit Gnome, konieczne będzie dostosowanie kilku ustawień, w tym opcji dotyczących niestandardowych motywów. Aby to zrobić, uruchom aplikację Gnome Tweak Tool, wyszukując „Tweaks”. W aplikacji „Tweaks” przejdź do sekcji „Rozszerzenia”.
W oknie „Rozszerzenia” znajdziesz wiele opcji, z których możesz skorzystać. W tym przypadku interesuje nas tylko rozszerzenie „motywy użytkownika”. Włącz je, klikając odpowiedni przycisk.
Następnie, korzystając z polecenia CD, przejdź do folderu macOS-High-Sierra.
cd macOS-High-Sierra
Przy użyciu polecenia mv, przenieś plik Wallpaper.jpg do katalogu ~ / Pictures.
mv Wallpaper.jpg ~/Pictures
Na koniec zainstaluj pozostałe elementy motywu w systemie.
sudo mkdir -p /usr/share/themes/macos-sierra
mv * /usr/share/themes/macos-sierra
Alternatywnie, możesz zainstalować motyw High Sierra dla pojedynczego użytkownika, wykonując następujące kroki:
mkdir -p ~/.themes mkdir -p ~/.themes/macos-sierra mv * ~/.themes
Motyw macOS High Sierra jest teraz gotowy do aktywacji. Aby go włączyć, przejdź do Tweaks i wybierz sekcję „Wygląd”.
Z rozwijanego menu „Aplikacje” wybierz macos-sierra, aby ustawić motyw GTK. Powtórz tę czynność dla „motywu powłoki”.
Ustawienia przycisków okna
Opcjonalnym krokiem w tym procesie jest zmiana lokalizacji przycisków okna z prawej na lewą stronę, tak jak w systemie Mac. Ten krok nie jest obowiązkowy, ale może znacznie poprawić estetykę Gnome w stylu Maca.
Aby zmienić układ przycisków okna, otwórz terminal i wpisz następujące polecenie:
gsettings set org.gnome.desktop.wm.preferences button-layout close,minimize,maximize:
Dezaktywacja Gnome Dock
Gnome Shell ma wbudowany Dock, który w kontekście tego motywu nie jest zbyt funkcjonalny. Dlatego warto go dezaktywować. Najskuteczniejszym sposobem na ukrycie wbudowanego Docka w Gnome jest zainstalowanie rozszerzenia „Dash to Dock” i wyłączenie wszystkich jego ustawień, co pozwoli na trwałe jego ukrycie.
Pobierz i zainstaluj to rozszerzenie, a następnie otwórz „Tweaks”. Przejdź do zakładki „Rozszerzenia” i włącz „Dash to Dock”, przesuwając suwak. Po włączeniu, kliknij ikonę zębatki, aby przejść do jego ustawień.
W ustawieniach Dash przejrzyj opcje i wyłącz wszystkie funkcje. Upewnij się, że każdy suwak jest ustawiony na 0, a wszystkie dostępne opcje są wyłączone. Po dokonaniu tych zmian, Dock Gnome powinien być niewidoczny.
Po dezaktywacji Docka Gnome, nie będziesz miał możliwości kliknięcia przycisku „wyświetl aplikacje”. Aby uzyskać dostęp do sekcji „wszystkie aplikacje”, użyj skrótu klawiszowego Win + A.
Aktywacja Plank
Ostatnim krokiem w przekształceniu Gnome Shell jest uruchomienie Docka w stylu Maca, którym w tym przypadku będzie Plank. To rozwiązanie wygląda znacznie lepiej w tej konfiguracji. Aby go uruchomić, kliknij ikonę Apple w lewym górnym rogu, a następnie wyszukaj „Plank” i kliknij na niego.
Po otwarciu Docka, pojawi się on u dołu ekranu. Kliknij prawym przyciskiem myszy na Docku i wybierz „Preferencje”.
„Preferencje” to miejsce, w którym użytkownicy mogą dostosować Dock Plank. W tym przewodniku wystarczy niewielka personalizacja, aby dopasować Dock do motywu macOS Sierra.
Aby zmienić motyw, znajdź rozwijane menu „motyw” w sekcji Preferencje i ustaw je na „GTK +”.
Na koniec, dodaj automatyczne uruchamianie Plank w terminalu:
mkdir -p ~/.config/autostart cp /usr/share/applications/plank.desktop ~/.config/autostart
Po prawidłowym skonfigurowaniu Docka Plank i ustawień motywu, twój nowy pulpit Linuxa w stylu Mac jest gotowy do użytku!
newsblog.pl