Mac

Jak zapewnić dostęp aplikacji do systemu macOS

Udostępnij teraz w social media:

Dostęp ułatwień dostępu umożliwia aplikacjom wykonywanie określonych zadań w systemie macOS, od których ograniczone są zwykłe aplikacje. Pozwala to wielu aplikacjom ominąć pewne ograniczenia systemu operacyjnego, jednak zanim taka aplikacja będzie mogła zostać uruchomiona, użytkownik musi przyznać dostęp do aplikacji. Aplikacje, które potrzebują tego dostępu, często mają wbudowany wyzwalacz, który prowadzi do właściwych preferencji, w których można włączyć dostęp. Dla tych, którzy tego nie robią, oto jak możesz przyznać im dostęp do ułatwień dostępu.

Dostęp do aplikacji

Otwórz Preferencje systemowe i przejdź do System & Privacy. Wybierz kartę Prywatność, aw kolumnie po lewej stronie wybierz Dostępność.

  Jak zablokować Dock na macOS

Panel po prawej stronie pokaże Ci aplikacje, które mają i potrzebują dostępu do ułatwień dostępu. Sprawdzone aplikacje mają już dostęp. Zobaczysz także ikonę kłódki w lewym dolnym rogu tej preferencji. Kliknij i wprowadź hasło administratora, gdy pojawi się monit. Gdy to zrobisz, będziesz mógł edytować tę preferencję.

Kliknij pole wyboru obok aplikacji, która jest na liście, aby zapewnić jej dostęp lub usuń zaznaczenie pola, aby cofnąć dostęp.

Wymienione aplikacje to te, które wyraźnie poprosiły o dostęp, jednak możesz przyznać dowolnej aplikacji dostępnej w systemie, nawet jeśli jej nie ma na liście. Aby to zrobić, kliknij przycisk plus u dołu okienka. Wybierz aplikację, do której chcesz przyznać dostęp.

  Jak zmienić czas odrzucania powiadomień banerowych w systemie macOS

Możesz odznaczyć aplikację w dowolnym momencie, aby cofnąć jej dostęp, lub możesz ją wybrać i kliknąć przycisk minus, aby całkowicie usunąć ją z listy. Jeśli odinstalujesz aplikację i zainstalujesz ją ponownie później, musisz ponownie przyznać jej dostęp.

Podczas udzielania dostępu do aplikacji należy zachować ostrożność. Najlepiej jest zezwalać aplikacjom z Mac App Store tylko na ten poziom dostępu, jednak aplikacje open source również powinny być w porządku. W przypadku aplikacji innych firm, których nie ma w Mac App Store, a jest ich sporo, upewnij się, że aplikacja jest podpisana.

Zawsze warto od czasu do czasu przejrzeć listę aplikacji, które mają dostęp do ułatwień dostępu. Jeśli masz aplikację, której już nie używasz, ale nadal ma ona dostęp do ułatwień dostępu, dobrym pomysłem może być jej usunięcie z komputera Mac. Jeśli uważasz, że w przyszłości będziesz musiał użyć aplikacji, ale nie będziesz jej używać codziennie, a nawet co miesiąc, odwołanie dostępu do aplikacji może być dobrym pomysłem.

  Jak wyświetlać naciśnięcia klawiszy na ekranie w systemie macOS

x