Jak zarządzać przepustowością w systemie Linux za pomocą Wondershaper

Ograniczenie przepustowości to świetny pomysł, jeśli chcesz coś pobrać, ale nie chcesz, aby nasycało to resztę sieci. W systemie Linux wiele indywidualnych aplikacji, które instalujesz, może mieć tę możliwość i to świetnie, ale znacznie lepiej jest ustawić limit w całym systemie. Istnieje wiele różnych sposobów zarządzania przepustowością w systemie Linux, ale najprostszym sposobem jest zainstalowanie aplikacji Wondershaper. Powód? Działa w terminalu i będzie działać zarówno na serwerowych, jak i stacjonarnych systemach operacyjnych.

Zainstaluj Wondershaper

Aplikację należy zainstalować, zanim przejdziemy do jej używania. Wondershaper jest dobrze znany, dzięki czemu jest dostępny w większości popularnych źródeł oprogramowania dla systemu operacyjnego Linux, więc jego uruchomienie jest łatwe.

Aby rozpocząć instalację Wondershaper, musisz uruchomić okno terminala. Otwórz, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T.na klawiaturze. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami wiersza polecenia, które odpowiadają aktualnie używanemu systemowi operacyjnemu Linux.

Ubuntu

Wondershaper jest łatwo dostępny do instalacji w systemie Ubuntu Linux za pośrednictwem repozytorium oprogramowania „Ubuntu Universe”. Niestety, w niektórych wydaniach Ubuntu (głównie Server) repozytorium musi być ręcznie włączone.

Aby włączyć repozytorium oprogramowania Ubuntu „Universe”, użyj polecenia repo w oknie terminala poniżej.

sudo add-apt-repository universe

Następnie uruchom polecenie aktualizacji, aby zakończyć konfigurowanie repozytorium oprogramowania.

sudo apt update

Na koniec, po zakończeniu polecenia aktualizacji oprogramowania, zainstaluj aplikację Wondershaper na komputerze z systemem Linux za pomocą polecenia apt install.

sudo apt install wondershaper

Debian

Debian 10, jak również 9 i inne wydania mają Wondershaper w swoim repozytorium oprogramowania „Debian Main”. Aby to działało, nie jest wymagana dalsza konfiguracja. Zamiast tego użyj poniższego polecenia apt-get install.

sudo apt-get install wondershaper

Arch Linux

Arch Linux jest jednym z nielicznych systemów operacyjnych Linux, które nie zawierają aplikacji Wondershaper w swoich źródłach oprogramowania. Zamiast tego użytkownicy Arch, którzy chcą go używać, muszą go zbudować za pośrednictwem AUR.

Aby zbudować aplikację za pośrednictwem AUR, otwórz terminal i zacznij od zainstalowania pakietów Base-devel i Git za pomocą menedżera Pacman.

sudo pacman -S git base-devel

Następnie pobierz pakiet AUR za pomocą narzędzia Git.

git clone https://github.com/magnific0/wondershaper

Przejdź do folderu źródeł i zainstaluj Wondershaper na swoim Arch PC.

cd wondershaper
makepkg -sri

Fedora

Użytkownicy Fedory mogą z łatwością zainstalować Wondershaper przez główne repozytoria oprogramowania Fedory. Aby to zrobić, uruchom poniższe polecenie menedżera pakietów Dnf.

sudo dnf install wondershaper -y

OpenSUSE

W OpenSUSE Wondershaper jest dobrze obsługiwany w każdym wydaniu, od Leap 15 do 42.3 i Tumbleweed. Aplikacja jest dostępna w repozytorium oprogramowania „OSS All”. Aby to działało, uruchom następujące polecenie Zypper.

sudo zypper install wondershaper

Ogólny Linux

Kod źródłowy Wondershaper jest na GitHub i gotowy do instalacji. Aby to uzyskać, wykonaj następujące czynności.

git clone https://github.com/magnific0/wondershaper.git
cd wondershaper

Biegnij z:

./wondershaper

Skonfiguruj Wondershaper

Teraz, gdy aplikacja Wondershaper została zainstalowana w systemie operacyjnym Linux, musisz skorzystać z systemu inicjującego Systemd, aby automatycznie załadował aplikację podczas rozruchu.

Ubuntu / Debian

Po zainstalowaniu aplikacji Wondershaper na Ubuntu lub Debian nie ma potrzeby zajmowania się Systemd. Wynika to z technologii Apt i sposobu, w jaki może on automatycznie konfigurować te rzeczy.

Arch / Fedora / SUSE itp

W Arch, Fedorze, SUSE i innych używających systemd, musisz ręcznie uruchomić i włączyć Wondershaper z Systemd. Aby to zrobić, uruchom następujące polecenia.

sudo systemctl enable wondershaper.service
sudo systemctl start wondershaper.service

Aby wyłączyć automatyczne uruchamianie aplikacji Wondershaper, użyj polecenia disable z Systemd.

sudo systemctl disable wondershaper.service

Lub, aby ponownie uruchomić, jeśli masz problemy, wykonaj:

sudo systemctl stop wondershaper.service

Zarządzaj przepustowością z Wondershaper

Praca z Wondershaper zaczyna się od znalezienia adresu IP aktualnej karty sieciowej. Aby to zrobić, uruchom polecenie ip addr show.

ip addr show

Przejrzyj dane wyjściowe i dowiedz się, jaka karta sieciowa jest używana. Ogólnie używany jest taki, który ma lokalny adres IPv4.

Weź etykietę z polecenia ip addr show i przeprowadź ją do Wondershaper. Powinien być zgodny z przykładową składnią poniżej. Pamiętaj, aby zapisać limit pobierania po przełączniku wiersza polecenia „d” i limit wysyłania po „c”.

Uwaga: MB oznacza megabajty, adapter oznacza etykietę urządzenia wyświetlaną w poleceniu ip addr.

sudo wondershaper adapter mb mb

Aby wyczyścić Wondershaper, aby przestał ograniczać prędkość przesyłania i pobierania przepustowości, możesz użyć przełącznika wiersza polecenia c. Na przykład:

sudo wondershaper -c adapter