Jak zarządzać rozdzielczościami monitora w systemie Linux

Zarządzanie rozdzielczościami monitora w systemie Linux różni się w zależności od używanego środowiska graficznego. W rezultacie wielu użytkowników Linuksa jest sfrustrowanych i nie rozumie, jak mogą dostosowywać i zmieniać rozdzielczości swoich monitorów.

W tym przewodniku omówimy główne komputery stacjonarne z systemem Linux i pokażemy, jak szybko i skutecznie dostosowywać rozdzielczości każdego z nich z łatwością. Zacznijmy!

Gnome Shell / Budgie

Te w Gnome Shell, Budgie i każdym innym środowisku graficznym, które używa Gnome jako podstawy dla pulpitu, mogą skonfigurować rozdzielczość monitora w aplikacji Gnome Settings.

Jeśli korzystasz z Gnome, możesz szybko uzyskać dostęp do ustawień wyświetlania na dwa sposoby. Aby uzyskać dostęp do tych ustawień, musisz nacisnąć klawisz Win na klawiaturze. Następnie wpisz „Ustawienia”. Kliknij dwukrotnie aplikację ustawień, aby otworzyć główny obszar ustawień. Ewentualnie wpisz „wyświetlacze” i kliknij ikonę monitora.

W obszarze wyświetlania Gnome Shell znajdź sekcję „Rozdzielczość”. Następnie kliknij domyślną rozdzielczość używaną przez komputer, aby wyświetlić menu różnych rozdzielczości menu. W menu kliknij odpowiednią dla siebie rozdzielczość.

Oprócz przełączania między różnymi rozdzielczościami monitorów, obszar Gnome Displays umożliwia również użytkownikom zmianę orientacji wyświetlacza. Jeśli więc nie lubisz trybu poziomego, kliknij „Krajobraz”, aby wybrać inny tryb.

Plazma KDE

Aby uzyskać dostęp do ustawień wyświetlania dla KDE Plasma 5, musisz przejść do obszaru ustawień systemu Plazmy. Aby dostać się do tego obszaru, naciśnij klawisz Win na klawiaturze i wpisz „Ustawienia systemu” w polu wyszukiwania. Następnie wybierz aplikację o tej nazwie w wynikach wyszukiwania.

Po otwarciu aplikacji KDE Plasma System Settings spójrz na lewą stronę aplikacji. Przewiń lewą stronę, aż dojdziesz do sekcji „Sprzęt”. W sekcji „Sprzęt” kliknij „Wyświetlacze”, aby otworzyć sekcję konfiguracji monitora KDE Plasma.

Aby zmienić rozdzielczość monitora w KDE Plasma 5, spójrz na menu „Rozdzielczość” i kliknij menu rozwijane, aby wybrać nowy rozmiar rozdzielczości. Aby zamienić układ wyświetlacza, znajdź menu „Orientacja”. Aby wyświetlić częstotliwość odświeżania, kliknij menu obok opcji „Częstotliwość odświeżania”.

XFCE4

W XFCE4 możesz uzyskać dostęp do ustawień wyświetlania, otwierając menu aplikacji i otwierając aplikację ustawień systemowych.

Uwaga: nie możesz znaleźć aplikacji ustawień systemu? Naciśnij klawisze Alt + F2 na klawiaturze, aby otworzyć narzędzie szybkiego uruchamiania. Po otwarciu programu uruchamiającego wpisz „xfce4-settings-manager” i naciśnij Enter, aby otworzyć ustawienia.

W aplikacji ustawień dla XFCE4 jest wiele różnych obszarów. Przejrzyj je i kliknij ikonę „Wyświetl”, aby natychmiast uruchomić aplikację dostosowującą monitor.

Po kliknięciu przycisku Wyświetl zostanie wyświetlone okno konfiguracji monitora z różnymi ustawieniami, takimi jak „Rozdzielczość”, „Częstotliwość odświeżania”, „Obrót” i „Odbicie”.

Aby zmienić rozdzielczość monitora, kliknij menu w sekcji „Rozdzielczość”. Aby zmienić częstotliwość odświeżania, kliknij menu pod „Częstotliwość odświeżania” itp.

Kumpel

Korzystasz ze środowiska graficznego Mate i chcesz wiedzieć, jak zmienić rozdzielczość ekranu? Na pulpicie Mate otwórz aplikację Control Center, wyszukując ją w menu aplikacji.

Uwaga: nie możesz znaleźć Centrum sterowania w menu? Naciśnij Alt + F2, aby otworzyć szybki program uruchamiający. Następnie napisz „mate-control-center”, aby je uruchomić.

Otwórz aplikację Control Center na pulpicie Mate, przejrzyj ją i przejdź do sekcji „Sprzęt”. Następnie w sekcji „Sprzęt” kliknij ikonę „Wyświetlacze”, aby uruchomić aplikację konfiguracyjną monitora.

W obszarze konfiguracji monitora Mate dostępne są różne opcje, takie jak „Rozdzielczość”, „Częstotliwość odświeżania” i Obrót ”.

Aby zmienić rozdzielczość monitora, kliknij menu rozwijane w sekcji „Rozdzielczość” i wybierz opcję z listy. Aby wyświetlić częstotliwość odświeżania, kliknij menu obok tego i tak dalej.

Po wprowadzeniu zmian w rozdzielczości kliknij „Zastosuj w całym systemie”, aby natychmiast zmienić rozdzielczość.

Cynamon

Chociaż Cinnamon jest oparty na Gnome Shell, ma inny system ustawień dla monitorów. Aby uzyskać dostęp do ustawień monitora w systemie Cinnamon, naciśnij klawisz Win, aby uzyskać dostęp do menu aplikacji. W menu aplikacji kliknij ikonę klucza u góry, aby przejść do obszaru ustawień Cynamon.

W obszarze ustawień cynamonu przewiń w dół i poszukaj sekcji „Sprzęt”. Następnie znajdź ikonę „Ekran” i kliknij ją, aby uzyskać dostęp do ustawień monitora.

W aplikacji Cinnamon „Display” znajdź menu „Resolution” i kliknij menu rozwijane, aby wybrać nową rozdzielczość monitora. Jeśli chcesz zmienić obrót, kliknij menu obok „Obrót”.

Aby zastosować nowe zmiany wprowadzone w aplikacji, kliknij „Zastosuj”.