Jak zatrzymać system Windows 10 przed ponownym otwieraniem ostatnio otwartych aplikacji podczas uruchamiania

Wraz z aktualizacją Windows 10 Fall Creators Update w 2017 roku nastąpiła zmiana w sposobie, w jaki system Windows obsługuje otwarte aplikacje podczas zamykania. Podczas normalnego zamykania systemu Windows próbuje „dodać do zakładek” otwarte aplikacje, a następnie ponownie je otworzyć po ponownym uruchomieniu komputera. Istnieją sposoby na zamknięcie systemu Windows, które temu zapobiegają.

Jak zatrzymać system Windows przed ponownym otwieraniem ostatnio otwieranych aplikacji podczas uruchamiania

Przed aktualizacją Fall Creators wyłączanie komputera działało tak, jak zawsze: system Windows zamknął wszystkie otwarte aplikacje, a po uruchomieniu kopii zapasowej systemu trzeba było je ponownie otworzyć. Po aktualizacji system Windows próbuje zapamiętać otwarte aplikacje i uruchomić je ponownie po uruchomieniu systemu Windows.

Chociaż brzmi to jak płynne podejście do całego doświadczenia użytkownika, może to powodować opóźnienia, jeśli zostawisz otwarte kilka aplikacji wymagających dużej ilości zasobów, takich jak Photoshop lub oprogramowanie do renderowania 3D, które będą miały pierwszeństwo, aby rozpocząć od nowa, zanim będziesz mógł rozpocząć otwieranie inne aplikacje. Oto niektóre sposoby obejścia tej funkcji, jeśli chcesz, z których wszystkie obejmują zamykanie systemu Windows w nieco inny sposób.

Przytrzymaj klawisz Shift podczas wyłączania

Możesz wykonać zamknięcie w starym stylu, naciskając i przytrzymując klawisz Shift na klawiaturze po kliknięciu polecenia „Zamknij”. Działa to z menu Start, opcji zasilania na ekranie logowania lub przez ekran bezpieczeństwa po naciśnięciu Ctrl + Alt + Delete.

W menu Start najpierw kliknij przycisk zasilania. Następnie przytrzymaj klawisz Shift i kliknij polecenie „Zamknij”.

Kliknij przycisk Start, a następnie przycisk zasilania, a następnie przytrzymaj klawisz Shift, klikając opcję Zamknij

Wszystkie aplikacje zostaną wymuszone, a system Windows zostanie natychmiast zamknięty.

Użyj klasycznego okna dialogowego Zamknij

Okno dialogowe Zamknij system Windows istnieje od wczesnych dni systemu Windows. Aby z niego skorzystać, musisz być na swoim pulpicie. Możesz szybko się tam dostać, naciskając Windows + D lub klikając przycisk „Pokaż pulpit” po prawej stronie paska zadań.

Kliknij opcję Pokaż obszar pulpitu na prawym końcu paska zadań

Następnie naciśnij Alt + F4, aby otworzyć okno dialogowe. Z menu rozwijanego wybierz „Zamknij”, a następnie kliknij „OK”.

Wybierz polecenie Zamknij z menu i kliknij OK

System Windows wymusi zamknięcie wszystkich aplikacji i wyłączy komputer.

Użyj Shutdown.exe za pośrednictwem wiersza polecenia

Istnieje również polecenie wiersza polecenia, które wykonuje pełne zamknięcie. Możesz wpisać polecenie w wierszu polecenia lub w PowerShell, ale jeszcze lepiej jest użyć polecenia do utworzenia skrótu. Następnie możesz w dowolnym momencie dwukrotnie kliknąć skrót, aby zamknąć okna. Oto polecenie, którego użyjesz:

shutdown /s /f /t 0

W tym poleceniu przełącznik / s powoduje wyłączenie, przełącznik / f wymusza zamknięcie uruchomionych aplikacji bez ostrzeżenia, a przełącznik / t ustawia limit czasu (końcowe zero ustawia ten limit czasu na zero sekund).

Oto jak polecenie wygląda w wierszu polecenia:

Wiersz polecenia pokazujący polecenie zamknięcia

A jeśli chcesz użyć polecenia w skrócie, podłącz je do pola lokalizacji w kreatorze Utwórz skrót.

Wpisz polecenie shutdown jako lokalizację nowego skrótu

Otóż ​​to. Są to najlepsze sposoby, aby zapobiec ponownemu otwarciu przez system Windows wszystkich ostatnio otwartych aplikacji, gdy zdecydowałeś się zamknąć. Inną niewymienioną opcją byłoby ręczne zamknięcie wszystkich okien i aplikacji na pasku zadań, ale tak nie jest