Jak zdiagnozować przejęcie DNS i zatrzymać go

Przejmowanie DNS wydaje się przerażające, ale zrozumienie ryzyka i zainstalowanie VPN to skuteczne środki zaradcze zapewniające bezpieczeństwo w Internecie. W dzisiejszym przewodniku nauczymy Cię wszystkiego, co musisz wiedzieć o atakach polegających na przejęciu DNS i jak rozwiązać problem, jeśli się pojawi.

Internet jest skomplikowaną maszyną z niezliczonymi częściami roboczymi. Serwery wysyłają żądania danych, hosty i klienci komunikują się tam iz powrotem, dostawcy usług internetowych koordynują ruch, a ostatecznie wszystko to razem wyświetla stronę internetową w przeglądarce.

Serwery nazw domen (DNS) to kolejna technologia, która znajduje się w głębszych obszarach Internetu. Kiedy DNS wykona swoją pracę, nigdy nie będziesz wiedział, że istnieje. Ale jeśli tak nie jest, nie możesz nawet załadować strony internetowej. Co gorsza, atak polegający na przejęciu DNS może skłonić Cię do ujawnienia prywatnych informacji, a Ty nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy. Nauczymy Cię wszystkiego, co musisz wiedzieć, aby zachować bezpieczeństwo, więc czytaj dalej!

30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy

Jak działa DNS

Po sprowadzeniu go do podstaw, Internet to w zasadzie grupy komputerów wysyłających sobie wiadomości w tę iz powrotem. Zgłaszasz żądanie wyświetlenia witryny internetowej w przeglądarce, komputer przekazuje to żądanie za pośrednictwem usługodawcy, dostawca usług internetowych odsyła ją do zdalnych serwerów w celu spełnienia żądania, a ścieżka jest odwrócona. Komunikujemy się za pomocą słów i zwrotów, ale komputery są częściowe w stosunku do liczb. Ponieważ te dwa światy nie zawsze są kompatybilne, serwery DNS pomagają wypełnić lukę.

Serwery nazw domen znajdują się między tobą a Internetem i działają jak tłumacz adresów URL witryn. Lubimy używać liter w nazwach naszych domen, takich jak newsblog.com lub google.com. Jednak komputerom łatwiej jest przechowywać i pobierać te informacje w postaci liczb. Wpisz newsblog.com w pasku przeglądarki, a komputer prześle to żądanie do Twojego dostawcy usług internetowych. Dostawca usług internetowych używa swoich serwerów DNS, aby wyszukać odniesienie nazwy w ogromnej bazie danych, a następnie przekształcić wpisany adres URL na adres IP. Wszystko to dzieje się w ułamku sekundy, ale gdyby nie istniał DNS, Internet zatrzymałby się.

Przechwytywanie DNS – dostawcy usług internetowych i hakerzy

Serwery DNS to pierwszy punkt kontaktu między Twoimi urządzeniami a Internetem. Przekazują wszystko, o co prosisz, i oczekujesz, że będą szybkie i dokładne. Hakerzy i dostawcy usług internetowych niepokojąco często nadużywają tego systemu, zmieniając adresy wyszukiwania niektórych witryn. Możesz wpisać facebook.com w przeglądarce, ale jeśli tabele DNS są ustawione przez porywacza, nie zostaniesz przekierowany do rzeczywistego facebook.com.

Najczęstszy rodzaj przechwytywania DNS występuje, gdy ktoś uzyskuje dostęp do komputera za pośrednictwem wirusa lub złośliwego oprogramowania. Programy te mogą zmienić domyślne serwery DNS w urządzeniu na fałszywą usługę, przekierowując każdy adres URL do innej witryny. Snooperzy danych mogą również siedzieć w tej samej sieci Wi-Fi, co Ty, i przechwytywać żądania, gdy są wysyłane. Publiczne hotspoty na obszarach odwiedzanych przez turystów są jedną z głównych przyczyn prześladowania tych złodziei danych, dlatego należy podjąć dodatkowe środki ostrożności, aby zabezpieczyć swoje urządzenia podczas podróży.

Niektóre typowe ataki polegające na przejęciu DNS obejmują:

 • Oszustwa związane z wyłudzaniem informacji, w których strona docelowa zostaje zastąpiona całkowicie inną witryną, która wygląda i działa jak oryginał.
 • Witryny zbierające dane, które naśladują bankowość lub sklepy internetowe i próbują uzyskać dane logowania.
 • Tak zwane „miękkie” przejęcie, gdy dostawca usług internetowych przekierowuje ruch w celu uzyskania przychodów z reklam. Mogą to być niewinne przekierowania w przypadku błędnie wpisanych adresów URL lub mogą być złośliwe.
 • Fałszowanie DNS przez rządy w celu cenzurowania danych poprzez blokowanie lub przekierowywanie żądań DNS.
 • Działania farmaceutyczne, które zastępują popularne witryny witrynami objętymi reklamami.

Niebezpieczeństwa związane z przejęciem DNS są oczywiste, ale są tak potężne, że użytkownicy rzadko zdają sobie sprawę, że zostali przekierowani. Fałszywe witryny mogą idealnie odzwierciedlać wygląd zamierzonego miejsca docelowego, a zanim się zorientujesz, podałeś swoje hasło do Amazon hakerowi. Na szczęście istnieje kilka bardzo skutecznych środków, które można podjąć, aby zapobiec przejęciu DNS wszystkich typów.

Przestań przejmować DNS za pomocą VPN

Zaskakująco skuteczną metodą powstrzymania prób przejęcia DNS jest użycie zaufanej i niezawodnej wirtualnej sieci prywatnej. Usługi VPN mają na celu uczynienie świata online bezpiecznym dla wszystkich użytkowników. Działają, tworząc prywatny tunel między Twoim urządzeniem a Internetem, szyfrując cały ruch opuszczający komputer, aby nie mógł go odczytać ciekawskimi oczami. Te dane są wysyłane do sieci serwerów VPN w Twoim imieniu, co pomaga również zachować anonimowość Twojej tożsamości.

Dostawcy VPN używają własnych serwerów DNS do utworzenia portalu internetowego, który zastępuje DNS lokalnego usługodawcy internetowego. Sieci VPN są aktywnie inwestowane w utrzymywanie szybkich, dokładnych wyszukiwań DNS, co samo w sobie ogranicza próby porwania. Tak długo, jak korzystasz z cenionej usługi VPN, rzadziej napotykasz próbę przejęcia DNS niż bez VPN.

UCZ SIĘ WIĘCEJ: Co dokładnie ukrywa VPN?

Jeśli nie masz pewności, która sieć VPN jest najlepsza, aby zachować bezpieczeństwo w Internecie, ułatwiliśmy Ci ten proces. Poniżej znajdują się najważniejsze kryteria, których używamy do oceny naszych zalecanych usług VPN. Każdy zapewnia szybkie, prywatne i bezpieczne korzystanie z VPN bez żadnych kłopotów.

 • Polityka rejestrowania – Rdzeń dobrej sieci VPN opiera się na zasadach rejestrowania. Cały ruch przechodzi przez ich serwery, a jeśli te dane są przechowywane w dzienniku, osoby trzecie mogą uzyskać do niego dostęp. Jeśli nie istnieją dzienniki, nie można pobrać danych.
 • Dostępność oprogramowania – Jeśli nie możesz uruchomić oprogramowania VPN na swoim urządzeniu, nie będzie ono w stanie skorzystać z szyfrowania i niezawodnych serwerów DNS. Najlepsi dostawcy VPN mają niestandardowe rozwiązania dla wszystkich nowoczesnych urządzeń, w tym tabletów i smartfonów.
 • Prędkość – Narzut szyfrowania może znacznie zmniejszyć prędkość VPN, powodując zarówno spowolnienie, jak i opóźnienie. Najlepsi dostawcy mają skuteczne obejścia, dzięki którym pobieranie jest szybkie i nieprzerwane.
 • Sieć serwerów – Więcej serwerów oznacza więcej opcji, jeśli chodzi o wybór wirtualnej lokalizacji. Będziesz także mógł znaleźć serwery o niskim opóźnieniu, gdy ich potrzebujesz.
 • Ograniczenia dotyczące plików i ruchu – Niektóre sieci VPN blokują sieci P2P i torrenty, a także ograniczają wykorzystanie przepustowości. Jeśli chcesz całkowicie darmowego i nieograniczonego dostępu do Internetu, potrzebujesz VPN, który nie monitoruje twojego ruchu w żaden sposób, kształcie ani formie.

1. ExpressVPN

ExpressVPN to jedna z najłatwiejszych w użyciu sieci VPN na rynku. Całe niestandardowe oprogramowanie oferowane przez firmę opiera się na wygodzie, zapewniając narzędzia potrzebne do zarządzania połączeniem VPN bez konieczności poruszania się po wielu ekranach menu. Jest to szczególnie przydatne, gdy zaczynasz korzystać z ogromnej sieci ExpressVPN obejmującej ponad 3000 serwerów w 94 różnych krajach. Potrzebujesz szybszego serwera w Europie? Masz wiele możliwości, a przełączanie zajmuje tylko kilka dotknięć.

Prywatność jest również wysoka na liście priorytetów ExpressVPN. Cały ruch jest chroniony przez twarde 256-bitowe szyfrowanie AES oraz zasady rejestrowania zerowego ruchu bez wyjątków, które działają tak, aby Twoje dane były nieczytelne i niedostępne dla wścibskich oczu. Istnieje również bezproblemowa ochrona przed wyciekiem DNS i automatyczny przełącznik zabicia w kilku wersjach oprogramowania, dzięki czemu Twoja lokalizacja i tożsamość pozostają bezpieczne.

Więcej najlepszych funkcji ExpressVPN obejmuje stały dostęp do strumieni Netflix, nawet jeśli wiele VPN jest aktywnie blokowanych przez usługę; wbudowane testy prędkości, aby upewnić się, że zawsze możesz znaleźć najszybsze możliwe połączenie; oraz nieograniczona przepustowość i brak ograniczeń w ruchu P2P lub torrent.

Przeczytaj naszą pełną recenzję ExpressVPN.

Plusy

 • Odblokowanie Netflix USA, iPlayer, Amazon Prime
 • Super szybkie, niezawodne połączenie
 • Bezpieczne szyfrowanie i protokoły VPN
 • Ścisłe zasady braku logowania
 • Obsługa czatu na żywo.
Cons

 • Plan miesięczny ma wysoki koszt.

2. NordVPN

Interesuje Cię jedna z najszybszych sieci VPN na rynku? Umieść NordVPN na początku listy. Firma obsługuje sieć ponad 5600 serwerów w 60 różnych krajach, największych w branży. Liczba ta rośnie także co tydzień, ponieważ NordVPN nieustannie pracuje nad rozszerzaniem i ulepszaniem swojej oferty dla klientów na całym świecie. Serwery te zapewniają niesamowite prędkości przy prawie zerowym opóźnieniu, dzięki czemu zawsze masz właściwe połączenie we właściwym miejscu, bez względu na to, gdzie podróżujesz.

Unikalną zaletą posiadania tak wielu serwerów jest to, że NordVPN może oferować specjalistyczne usługi na wybranych węzłach. Potrzebujesz dodatkowych zabezpieczeń w przypadku wrażliwych zadań? Połącz się z serwerem Double Encryption, aby uzyskać 2048-bitową ochronę. Potrzebujesz dodatkowej anonimowości lub ochrony przed atakami DDoS podczas grania? NordVPN też ma do tego serwery! Wszystkie te funkcje są dostępne z każdym planem NordVPN; wszystko, co musisz zrobić, to przełączyć się na właściwy serwer i możesz już iść.

Więcej najlepszych funkcji NordVPN obejmuje całkowicie prywatne połączenie, które zapewnia niezawodny dostęp nawet w ciężkich obszarach cenzury, takich jak Chiny, Rosja i Bliski Wschód, a także dokładne zasady zerowego logowania obejmujące ruch, znaczniki czasu, przepustowość i dzienniki adresów IP. NordVPN jest również jedną z niewielu sieci VPN, która utrzymuje niezawodny dostęp do Netflix.

Przeczytaj naszą pełną recenzję NordVPN.

Plusy

 • Zoptymalizowane serwery do odblokowywania Netflix
 • Brak ograniczeń przepustowości
 • Zero wycieków: IP / DNS / WebRTC
 • Brak dzienników i szyfrowanych połączeń dla całkowitej prywatności
 • Obsługa czatu na żywo.
Cons

 • Niektóre serwery mogą być powolne i zawodne
 • Czasami powolne przetwarzanie zwrotów (ale zawsze tak jest).

3. PureVPN

PureVPN ma jedne z najlepszych funkcji ochrony przed przejęciem DNS dowolnej usługi VPN. Dostępne są zwykłe zalety wirtualnej sieci prywatnej, w tym sieć ponad 750 serwerów w 141 krajach, 256-bitowe szyfrowanie AES, ochrona przed wyciekiem DNS i zero dzienników ruchu. Idąc o krok dalej, PureVPN oferuje również wbudowaną ochronę antywirusową, filtrowanie stron internetowych i treści, blokowanie reklam oraz niezwykle niezawodną ochronę przed złośliwym oprogramowaniem, botnetami i oprogramowaniem szpiegującym. Jest to wszechstronny pakiet bezpieczeństwa zapewniający całkowitą prywatność i bezpieczeństwo w Internecie, dzięki czemu jest jednym z najlepszych VPN-ów, które zapobiegają przejęciu DNS.

Funkcje PureVPN w skrócie obejmują doskonałe niestandardowe aplikacje dla nowoczesnych systemów operacyjnych, w tym smartfonów, tabletów, komputerów PC i innych; własna sieć serwerów zapewniająca większą prywatność i bezpieczeństwo; nieograniczona przepustowość i brak ograniczeń w ruchu P2P lub torrent.

Przeczytaj naszą pełną recenzję PureVPN.

4. IPVanish

Chcesz pozostać ukryty w Internecie? IPVanish ma narzędzia, których potrzebujesz. Firma koncentruje się na niesamowitych funkcjach związanych z prywatnością i bezpieczeństwem, zapewniając jednocześnie błyskawiczne prędkości na całym świecie. Zaczyna się od sieci ponad 1300 serwerów w 60 różnych krajach, jednym z największych na rynku VPN. Jest na tyle różnorodny, że zawsze znajdziesz lokalizację i jakość połączenia, niezależnie od tego, gdzie mieszkasz. Zyskasz również dostęp do 40 000 współdzielonych adresów IP IPVanish w celu zwiększenia anonimowości.

Po stronie prywatności IPVanish stosuje silne 256-bitowe szyfrowanie AES na wszystkich transferach, tworząc kopie zapasowe przy zerowych dziennikach ruchu, ochronie przed wyciekiem DNS i automatycznym przełącznikiem zabijania. Funkcje te idealnie nadają się do ukrywania Twojej lokalizacji online, a także zapewniają wygodną dźwignię, aby przebić się przez zapory ogniowe i uzyskać dostęp do cenzurowanej zawartości.

Inne doskonałe funkcje IPVanish obejmują możliwość pobierania torrentów z pełną prywatnością i anonimowością, chroniąc Cię przed ostrzeżeniami ISP i powiadomieniami o naruszeniu praw autorskich. Oferuje inteligentnie zaprojektowane i lekkie aplikacje dla wszystkich głównych systemów operacyjnych, smartfonów i urządzeń mobilnych, a także oferuje szybkie i bezpieczne serwery pozwalające na niesamowitą transmisję wideo HD za pośrednictwem Kodi.

Przeczytaj naszą pełną recenzję IPVanish.

5. VyprVPN

VyprVPN ma niesamowite funkcje prywatności, które wykraczają poza standardowe działania VPN. Najbardziej wyjątkowa jest ich technologia Chameleon, protokół, który pomaga pokonać głęboką kontrolę pakietów (DPI) poprzez zawijanie metadanych w dodatkową warstwę bezpieczeństwa. Pozwala to udaremnić wysiłki dławiące dostawców usług internetowych i przedzierać się przez zapory ogniowe w miejscach takich jak Chiny, Turcja i Bliski Wschód. Twoja wolność i prywatność w Internecie są silniejsze niż kiedykolwiek dzięki VyprVPN i nie musisz nawet kiwnąć palcem, aby to zrobić.

Kolejną fantastyczną cechą VyprVPN jest fakt, że firma posiada i obsługuje całą sieć serwerów, ponad 700 w 70 różnych krajach. Dzięki temu strony trzecie są całkowicie poza obrazem, umożliwiając temu dostawcy samodzielne zarządzanie wszystkimi aktualizacjami, konserwacją, dostosowywaniem sprzętu i oprogramowania. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje informacje pozostaną bezpieczne bez względu na wszystko, VyprVPN jest zdecydowanie wyborem dla Ciebie.

VyprVPN obejmuje także obsługę wielu różnych systemów operacyjnych, w tym komputerów stacjonarnych, smartfonów z systemem Android i iOS; nieograniczona przepustowość i brak ograniczeń ruchu P2P lub pobierania torrentów; plus ścisłe zasady zerowego logowania, które obejmują zarówno dzienniki ruchu, jak i dzienników żądań DNS.

Przeczytaj naszą pełną recenzję VyprVPN.

Zatrzymaj przechwytywanie DNS za pomocą DNS innej firmy

Korzystanie z VPN automatycznie zapewnia dostęp do nowego zestawu serwerów DNS. Możesz także ręcznie zmienić serwery DNS, do których urządzenie ma dostęp, przełączając je od lokalnego usługodawcy do zaufanego podmiotu zewnętrznego. Może to pomóc w stworzeniu szybszego i bezpieczniejszego środowiska online dla całej sieci domowej, a także zapewnić ochronę użytkowników przed kontrowersyjnymi treściami.

Istnieją dwa podstawowe typy zewnętrznych usług DNS: płatne i bezpłatne. Płatne usługi zapewniają wiele dodatkowych funkcji, takich jak konfigurowalne filtry sieciowe oraz agresywna ochrona przed phishingiem i pharmingiem. Darmowe usługi można przeoczyć lub przeoczyć, często dostarczając niewiarygodnie wiarygodne wyniki DNS, ale czasami wpadają złą usługą. Ostrożnie wybieraj alternatywny system DNS, ponieważ w końcu będzie on kontrolował Twoje korzystanie z Internetu.

 • Wybraliśmy kilka doskonałych bezpłatnych i płatnych usług DNS innych firm, których możesz użyć do ochrony przed przejęciem DNS i oszustwami typu phishing. Jeśli potrzebujesz pomocy w dokonaniu tych zmian, zapoznaj się z naszym pełnym przewodnikiem na temat zmiany ustawień DNS.
 • Projekt OpenNIC – Otwarty i demokratyczny alternatywny dostawca DNS, którego korzystanie jest całkowicie bezpłatne. Zwolennicy prywatności konsekwentnie wymieniają OpenNIC jako swoją ulubioną usługę DNS. Możesz nawet przyczynić się do projektu, hostując swój własny węzeł!
 • OpenDNS – Popularny alternatywny dostawca DNS z darmowymi i płatnymi usługami. Pakiet podstawowy oferuje bezpieczny i niezawodny dostęp do serwera DNS, który domyślnie odfiltrowuje strony phishingowe i apteczne. Wersja płatna oferuje zaawansowane funkcje filtrowania, które pomagają chronić dzieci przed szkodliwymi treściami.
 • Google Publiczny DNS – Bezpłatna usługa DNS Google, z której mogą korzystać wszyscy. Obiecują niezwykle szybkie prędkości i dokładne wyszukiwanie, wszystkie z dwoma łatwymi do zapamiętania adresami.
 • Norton ConnectSafe – Płatna usługa DNS obsługiwana przez giganta bezpieczeństwa cyfrowego Nortona. Oferuje kilka różnych planów ukierunkowanych na bezpieczeństwo i ochronę, z kilkoma opcjami filtrowania stron internetowych, które mogą być przydatne dla rodziców.

Użyj oprogramowania antywirusowego do ochrony przed przejęciem DNS

Powszechną metodą dostarczania zarówno porwania DNS jest umieszczenie ukrytego szkodliwego oprogramowania na komputerze docelowym i użycie go do zmiany domyślnych informacji o serwerze DNS. Tego rodzaju złośliwe oprogramowanie często pozostaje niewykryte, ponieważ autorzy wirusów projektują je jako subtelne, ale mogą powodować ogromne wycieki danych, jeśli nie zostaną wykryte i wyeliminowane.

POWIĄZANE CZYTANIE: Jak rozpoznać linki złośliwego oprogramowania

Najlepszą obroną przed tego typu złośliwym oprogramowaniem jest unikanie podejrzanych stron internetowych. Oczywiście nie jest to w 100% skuteczne, więc upewnij się, że korzystasz z dobrego programu antywirusowego bez względu na to, który system operacyjny używasz. Większość producentów urządzeń zawiera podstawowe oprogramowanie do ochrony przed złośliwym oprogramowaniem. Windows Defender jest tego dobrym przykładem. Jeśli potrzebujesz sugestii, sprawdź nasze zalecane programy antywirusowe na iOS. Cały czas aktywnie monitoruj te programy i nie zapomnij od czasu do czasu uruchomić skanowania na wypadek, gdyby coś wymknęło mu się spod kontroli.

Wniosek

Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi udało nam się przywrócić ci kontrolę nad przechwytywaniem DNS, zapewniając wiedzę niezbędną do odzyskania kontroli nad cyberbezpieczeństwem. W tym celu udostępniliśmy Ci podsumowania dla najlepszych sieci VPN na rynku, z których każdy poprawił Twoją prywatność w Internecie.

Co sądzisz o naszych rekomendacjach? Czy masz jeszcze jakieś wskazówki dla naszych czytelników? Pozostaw komentarz poniżej!