Jak zdobyć Firefox Quantum na Debian Stable

Ze względu na powolne tempo Debian Stable, jeśli chodzi o pakiety, przeglądarka internetowa Mozilla Firefox otrzymuje aktualizacje bardzo powoli. Nie jest to zbyt duży problem, ponieważ użytkownicy Debian Stable wiedzą, po co się rejestrują, ale od czasu do czasu powoduje to niedogodności. Mozilla właśnie wydała Firefoksa Quantum, ale użytkownicy Debian Stable nie mogą po prostu go zaktualizować. Oto jak możesz pobrać Firefox Quantum na Debian Stable. Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem zaktualizowanych wersji innych aplikacji w Debianie, zapoznaj się z naszym przewodnikiem, aby uzyskać nowsze oprogramowanie w Debian Stable.

Zastąpienie rozszerzonej wersji Firefoksa

Zamiast najnowszej wersji Mozilla Firefox, użytkownicy Debian Stable korzystają z Firefox Extended Release. Przeglądarka jest długo obsługiwaną wersją Firefoksa pozbawioną nowszych funkcji, ulepszeń szybkości i tym podobnych. Wielu użytkowników nie myśli zbyt wiele o aktualizacjach głupiej przeglądarki, ponieważ muszą tylko przeglądać internet i nie dbają o najnowsze funkcje, które niewiele poprawiają jakość przeglądania.

Warto zauważyć, że z każdym wydaniem zespół Mozilli poprawiał prędkość, naprawiał błędy i ogólnie poprawiał przeglądarkę. Jeśli chcesz uzyskać bardziej aktualną wersję przeglądarki, musisz najpierw wymienić Firefox ESR.

Najszybszym sposobem zaktualizowania przeglądarki Firefox ESR jest po prostu odinstalowanie przeglądarki Firefox ESR, a następnie pobranie wersji binarnej przeglądarki Firefox. Uzyskanie binarnej wersji Firefoksa nie jest tak dobre, jak instalacja ze źródeł oprogramowania Debiana, ponieważ będziesz musiał ręcznie sprawdzać dostępność aktualizacji.

Aby rozpocząć, odinstaluj Firefox ESR za pomocą menedżera pakietów:

su

apt remove firefox-esr

Następnie, w root, zainstaluj wget (jeśli jeszcze go nie masz).

apt install wget

Korzystając z narzędzia do pobierania wget, pobierz najnowszą wersję przeglądarki Firefox bezpośrednio z Mozilli.

wget -O FirefoxSetup.tar.bz2 "https://download.mozilla.org/?product=firefox-latest&os=linux64&lang=en-US"

Pozostań w katalogu głównym i utwórz nowy folder dla przeglądarki Firefox w / opt / obszarze systemu plików.

mkdir -p /opt/firefox

Po utworzeniu nowego katalogu zainstaluj Firefoksa w / opt / firefox /, wypakowując pobrane archiwum FirefoxSetup.tar.bz2.

tar xjfv FirefoxSetup.tar.bz2 -C /opt/firefox

Tworzenie pliku pulpitu

W systemie zainstalowana jest nowsza wersja przeglądarki Firefox. Wszystko jest prawie gotowe. Pozostaje tylko zrobić skrót na pulpit. Aby rozpocząć, otwórz edytor tekstu. W tym przykładzie użyjemy edytora tekstu Nano (jako root).

su
nano /usr/share/applications/firefox.desktop

Weź poniższy kod i wklej go do edytora tekstu.

[Desktop Entry]
 Version=1.0
 Name=Firefox
 GenericName=Web Browser
 Exec=/usr/lib/firefox %u
 Icon=firefox-esr
 Terminal=false
 Type=Application
 MimeType=text/html;text/xml;application/xhtml+xml;application/vnd.mozilla.xul+xml;text/mml;x-scheme-handler/http;x-scheme-handler/https;
 StartupNotify=true
 Categories=Network;WebBrowser;
 Keywords=web;browser;internet;
 Actions=new-window;new-private-window;
 [Desktop Action new-window]
 Name=New Window
 Exec=/usr/lib/firefox --new-window %u
 [Desktop Action new-private-window]
 Name=New Private Window
 Exec=/usr/lib/firefox --private-window %u

Naciśnij Ctrl + O, aby zapisać nowy wpis Firefoksa na komputer. Następnie zaktualizuj uprawnienia do pliku za pomocą polecenia chmod.

chmod +x /usr/share/applications/firefox.desktop

Po zaktualizowaniu uprawnień Debian zobaczy nowy wpis na pulpicie i rozpozna go jako aplikację. Poszukaj przeglądarki Firefox w sekcji „Internet” środowiska graficznego (jeśli używasz wersji XFCE). Lub po prostu wyszukaj „Firefox”, jeśli używasz wersji Gnome lub KDE.

Na koniec, gdy Firefox znajdzie się w katalogu / opt / firefox /, utwórz stamtąd dowiązanie symboliczne do / usr / lib /, aby użytkownik mógł uruchomić przeglądarkę Firefox.

ln -s /opt/firefox/firefox /usr/lib/

Aktualizacja binarnej wersji przeglądarki Firefox

Ręczna instalacja Firefoksa zamiast pobierania oficjalnej wersji dystrybucji Linuksa ma zalety i wady. Pozytywnym aspektem korzystania z tej wersji Firefoksa jest to, że użytkownicy mogą cieszyć się stabilnym podstawowym systemem operacyjnym i nadal korzystać z najnowszej wersji swojej ulubionej przeglądarki open source. Wadą jest to, że wszelkie aktualizacje muszą być instalowane ręcznie. Apt nie zrobi tego w tym przypadku.

Aby wiedzieć, kiedy Firefox się aktualizuje, najlepiej czytać blog o przyszłych wydaniach Firefoksa. Sprawdzaj to od czasu do czasu i zobacz, czy jest nowe wydanie. Innym dobrym pomysłem jest sprawdzenie numeru wersji. Przeglądarka poinformuje Cię, czy jest aktualna. Informacje o numerze wersji w przeglądarce Firefox są dostępne w: Preferencje> Ogólne

Firefox Update Tool

Ręczna aktualizacja Firefoksa może być uciążliwa. Dobrym sposobem rozwiązania tego problemu jest stworzenie własnego narzędzia do aktualizacji. Nie będzie to tak dobre, jak używanie menedżera pakietów Debiana, ale wystarczy, aby mieć pewność, że pobranie najnowszej wersji przeglądarki Firefox nie stanie się żmudnym procesem. Aby rozpocząć, uzyskaj powłokę roota w terminalu za pomocą polecenia su.

su

Wewnątrz katalogu głównego otwórz edytor tekstu Nano.

nano /usr/bin/firefox-updater

Pierwszą rzeczą do zrobienia w narzędziu do aktualizacji jest shebang. Ta część skryptu jest bardzo ważna, ponieważ bez niej system nie będzie wiedział, co zrobić z poleceniami. Wypisać:

#!/bin/bash

Po wypełnieniu shebang dodaj właściwe polecenia.

wget -O FirefoxSetup.tar.bz2 "https://download.mozilla.org/?product=firefox-latest&os=linux64&lang=en-US"
tar xjfv FirefoxSetup.tar.bz2 -C /opt/firefox/ --overwrite

rm FirefoxSetup.tar.bz2

Po wypisaniu wszystkich poleceń zapisz plik za pomocą Ctrl + O. Następnie zaktualizuj uprawnienia skryptu w / usr / bin / za pomocą:

chmod +x /usr/bin/firefox-updater

Aby zaktualizować Firefoksa, najpierw zdobądź roota za pomocą su, a następnie uruchom narzędzie.

su
firefox-updater

Firefox zwykle aktualizuje się co kilka miesięcy głównymi wydaniami i co kilka tygodni (lub nawet dni) drobnymi aktualizacjami. Aby uzyskać najlepsze wyniki, uruchamiaj aktualizator raz w tygodniu.