01/20/2022

Jak zdobyć jądro Linux 5.3 na Debian 10 Stable

Udostępnij teraz w social media:

Debian Linux jest znany z tego, że jest stabilny i niezmienny. Dla większości ta filozofia jest świetna. Wszystko działa dobrze i nic się nie psuje. Jednak ta stabilność ma swoją cenę. Często użytkownicy utknęli na starym, przestarzałym jądrze Linuksa.

Jeśli podoba Ci się pomysł utrzymania stabilnych pakietów, ale potrzebujesz nowszego jądra dla lepszej obsługi sprzętu, z przyjemnością dowiesz się, że jest możliwe, aby jądro Linuksa 5.3 działało! Postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem poniżej, a wkrótce Twój Debian będzie miał Linuksa 5.3!

Włączanie backportów Debiana dla wersji stabilnej Debiana 10

Debian 10, najnowsze wydanie projektu Debian, jest dostarczane z jądrem Linuksa w wersji 4.19. Jest to najnowsze obsługiwane długoterminowo wydanie jądra Linuksa i najnowsza wersja jądra Linuksa, z której mogą skorzystać użytkownicy Debiana 10 Stable. Jeśli chcesz otrzymać wersję 5.3, która jest (w chwili pisania tego) najnowszą stabilną wersją jądra Linuksa, będziesz musiał skonfigurować repozytorium Debian Backports w systemie.

Sprawdź -   Jak sprawić, by Linux wyglądał jak Windows XP

Włączenie Backports Debiana oznacza edycję pliku sources.list, który znajduje się w katalogu / etc / apt /. Dlatego przed kontynuowaniem warto utworzyć kopię zapasową tego pliku. Za pomocą polecenia cp wykonaj kopię pliku „sources.list”.

sudo cp /etc/apt/sources.list /etc/apt/sources.list.bak

Po utworzeniu kopii zapasowej czas rozpocząć proces edycji. Za pomocą edytora tekstu Nano załaduj plik sources.list. Upewnij się, że używasz sudo, lub jeśli nie masz skonfigurowanego sudo w Debianie, użyj su.

sudo nano -w /etc/apt/sources.list

Lub dla użytkowników innych niż sudo.

su -
nano -w /etc/apt/sources.list

Wewnątrz Nano przejdź na dół, naciskając strzałkę w dół na klawiaturze. Następnie napisz poniższe zdanie.

# Debian Buster Backports.

Następnie naciśnij klawisz Enter na klawiaturze, aby utworzyć nowy wiersz w pliku. Następnie dodaj nowe repozytorium backportów dla Debian 10 Buster.

deb https://deb.debian.org/debian buster-backports main

Po dodaniu linii repozytorium czas na uratowanie Nano. Naciśnij Ctrl + O, aby zapisać zmiany. Zamknij edytor tekstu Nano za pomocą Ctrl + X.

Masz problemy z konfiguracją backportów Debiana na stabilnym komputerze z Debianem 10? Potrzebujesz więcej wskazówek? Sprawdź nasz szczegółowy przewodnik dotyczący włączania Backportów Debiana.

Wreszcie, po wyjściu z edytora tekstu Nano, użyj polecenia apt-get update, aby zakończyć konfigurację Backports Debiana.

sudo apt update

Znajdowanie jądra 5.3

Teraz, gdy Debian Backports jest włączony w systemie, musisz zlokalizować jądro Linux w wersji 5.3 w repozytoriach oprogramowania. Aby to zrobić, użyj polecenia apt search i wyszukaj pakiet linux-image.

Sprawdź -   Jak włączyć obsługę Bluetooth aptX dla systemów Dell Windows 10

Uwaga: jeśli chcesz zainstalować niestandardowe moduły jądra, musisz również wyszukać i zainstalować pakiet linux-headers.

apt search linux-image

Po uruchomieniu powyższego polecenia w terminalu powinien pojawić się wydruk przedstawiający różne wersje jądra Linuksa dostępne dla Debiana 10 Stable.

Alternatywnie, jeśli ten wydruk jest zbyt trudny do przejrzenia, uruchom apt search za pomocą polecenia grep i odfiltruj „buster-backports”.

apt search linux-image | grep buster-backports

W wynikach wyszukiwania znajdują się dwie odmiany Linux Kernel 5.3. Te odmiany to:

linux-image-5.3.0-0.bpo.2-amd64

linux-image-5.3.0-0.bpo.2-cloud-amd64

Jeśli używasz Debiana 10 Stable na komputerze stacjonarnym lub laptopie, musisz zainstalować pakiet linux-image-5.3.0-0.bpo.2-amd64, ponieważ zawiera on wszystkie różne sterowniki dla systemu Linux dla komputerów stacjonarnych wymagane do uruchomienia w tradycyjnym systemie komputerowym.

Alternatywnie, jeśli używasz Debian Linux na serwerze, masz wybór. W przypadku jądra zorientowanego na chmurę możesz swobodnie zainstalować linux-image-5.3.0-0.bpo.2-cloud. Lub zainstaluj jądro pulpitu (linux-image-5.3.0-0.bpo-2).

Instalacja jądra 5.3 na Debianie 10 Stable

Odkąd włączyliśmy repozytorium Debian Backports w systemie, nie ma specjalnych pętli, przez które trzeba przeskoczyć, aby uruchomić i uruchomić jądro Linuksa 5.3. Zamiast tego możemy wszystko zainstalować bezpośrednio z repozytoriów oprogramowania. Postępuj zgodnie z instrukcjami poniżej, aby zainstalować i uruchomić 5.3 w systemie Debian 10.

Sprawdź -   Jak korzystać z efektów Instagrama na iPhonie i Androidzie

Instalacja Debiana na pulpicie

Używając polecenia apt w terminalu, załaduj jądro Linux 5.3 na pulpit stabilnej Debiana 10.

sudo apt install linux-image-5.3.0-0.bpo.2-amd64

Ponadto pamiętaj, aby zainstalować nagłówki jądra 5.3 Linux, jeśli polegasz na modułach.

sudo apt install linux-headers-5.3.0-0.bpo.2-amd64

Instalacja serwera Debian

Chcesz, aby jądro Linux 5.3 działało na serwerze Debian? Wykonaj następujące czynności.

Najpierw określ, czy potrzebujesz jądra chmury 5.3, czy jądra pulpitu 5.3. Następnie użyj polecenia apt install, aby załadować go do systemu.

sudo apt install linux-image-5.3.0-0.bpo.2-cloud-amd64

Lub

sudo apt install linux-image-5.3.0-0.bpo.2-amd64

Pamiętaj, aby załadować również nagłówki Linuksa, jeśli potrzebujesz niestandardowych modułów:

sudo apt install linux-headers-5.3.0-0.bpo.2-cloud-amd64

lub

sudo apt install linux-headers-5.3.0-0.bpo.2-amd64

Po zakończeniu procesu instalacji zrestartuj stabilny system Debian 10. Po ponownym zalogowaniu się otwórz okno terminala i użyj polecenia uname. Potwierdzi, że używasz Linux Kernel 5.3.

uname -a

x