Jak zegarek Apple Watch może pomóc w nagłych wypadkach

Głupie telefony z lat 90. i początku 2000 były szeroko sprzedawane jako urządzenia, które mogą potencjalnie uratować życie w sytuacji awaryjnej. Dzięki Apple Watch przypiętemu do nadgarstka uzyskanie pomocy w nagłych wypadkach jest o wiele łatwiejsze.

Oto, jak korzystać z prawdopodobnie najważniejszej funkcji zegarka.

Wykonaj alarmowe połączenie SOS na Apple Watch

Wykonywanie połączenia alarmowego na Apple Watch to to samo, co wybieranie numeru 911 w USA, 999 w Wielkiej Brytanii lub 000 w Australii. Połączy Cię ze służbami ratunkowymi, gdzie porozmawiasz z operatorem, aby potwierdzić, czy potrzebujesz policji, straży pożarnej, karetki pogotowia lub innej usługi ratunkowej w swoim regionie. Jeśli masz zegarek Apple Watch z łącznością komórkową, możesz korzystać z tej funkcji w dowolnym miejscu. Jeśli masz zegarek Apple Watch bez wbudowanej łączności komórkowej, musisz znajdować się w zasięgu telefonu iPhone, aby działał.

Aby wykonać połączenie alarmowe bezpośrednio z zegarka Apple Watch:

Naciśnij i przytrzymaj boczny przycisk (nie cyfrową koronkę), aż pojawi się suwak Emergency SOS.
Przytrzymaj boczny przycisk, aż zabrzmi alarm i zobaczysz, że zaczyna się odliczanie awaryjne. Możesz też przesunąć suwak „Emergency SOS” w prawo.
Aby zakończyć połączenie, naciśnij mocno ekran (Force Touch) i dotknij Zakończ połączenie.
Użyj przycisku bocznego na Apple Watch do awaryjnego SOS

Jeśli masz skonfigurowany identyfikator medyczny i wyznaczone kontakty alarmowe, zegarek Apple Watch wyśle ​​wiadomość tekstową z Twoją aktualną (na żywo) lokalizacją do wszystkich wymienionych osób. Masz możliwość anulowania tego na ekranie przed wysłaniem wiadomości. Twój zegarek Apple Watch tymczasowo włączy usługi lokalizacyjne, aby uzyskać połączenie GPS, nawet jeśli wyłączysz tę funkcję.

Apple Watch Emergency SOS Slider

Podczas połączenia zegarek Apple Watch spróbuje udostępnić Twoją lokalizację bezpośrednio służbom ratunkowym. Nie wszystkie regiony obsługują tę funkcję, więc może być konieczne poinformowanie operatora, gdzie się znajdujesz. Jeśli masz zegarek Apple Watch z GPS i siecią komórkową, będziesz mógł używać zegarka Apple Watch do dzwonienia do służb ratunkowych, nawet jeśli podróżujesz za granicę lub z dala od iPhone’a.

Utwórz identyfikator medyczny z kontaktami alarmowymi

Legitymacja medyczna to szybki sposób na dostarczenie lekarzom i innym ratownikom ważnych informacji o sobie. Może to obejmować wszelkie chroniczne problemy zdrowotne, poważne alergie, grupę krwi i wszelkie kontakty w nagłych wypadkach lub osoby z najbliższej rodziny, z którymi należy się skontaktować w nagłych przypadkach.

Aby wyświetlić identyfikator medyczny na zegarku Apple Watch, Ty lub ratownik możecie przytrzymać przycisk boczny, aż pojawi się suwak Identyfikator medyczny, a następnie przesuń suwak w prawo, aby wyświetlić identyfikator medyczny.

Możesz skonfigurować identyfikator medyczny na swoim iPhonie, a zegarek Apple Watch będzie wyświetlał te same szczegóły:

Przejdź do Ustawienia> Zdrowie> Identyfikator medyczny i dotknij Edytuj.
Wypełnij wszelkie istotne sekcje, w tym stany medyczne, alergie i reakcje, aktualne leki i grupę krwi.
Przewiń w dół do „Kontaktów alarmowych” i kliknij „Dodaj kontakt alarmowy”, a następnie wybierz jeden z listy.
Daj swojemu kontaktowi w nagłych wypadkach etykietę opisującą ich związek z tobą, np. „Ojciec” lub „partner”.
Stuknij Gotowe, aby zapisać swój identyfikator medyczny.

Włącz opcję Pokaż identyfikator medyczny po zablokowaniu

Zdecydowanie zalecamy pozostawienie włączonej opcji „Pokaż po zablokowaniu”, aby każdy, kto odkryje Cię w stanie, w którym nie możesz odblokować urządzenia, nadal może zbierać kluczowe informacje medyczne. Wpłynie to bardziej na iPhone’a niż na zegarek, ponieważ zegarek powinien pozostać odblokowany przez cały dzień, dopóki go nie zdejmiesz.

Dodaj kontakty alarmowe do karty medycznej

Pamiętaj, że nie wszyscy lekarze będą wiedzieć, jak szukać legitymacji medycznej, ale wielu innych to zrobi. Niektóre osoby udzielające pierwszej pomocy są przeszkolone w wyszukiwaniu informacji na smartfonach i urządzeniach do noszenia, dlatego zawsze warto aktualizować informacje dotyczące identyfikatora medycznego.

Jak znaleźć identyfikator medyczny innej osoby

Jeśli znajdziesz się w sytuacji, w której musisz sprawdzić identyfikator medyczny innej osoby, możesz to zrobić na iPhonie lub Apple Watch.

Aby sprawdzić identyfikator medyczny na zegarku Apple Watch:

Naciśnij i przytrzymaj boczny przycisk (nie cyfrową koronę), aż pojawi się suwak Medical ID.
Przesuń suwak Medical ID w prawo, aby go wyświetlić.

Aby sprawdzić identyfikator medyczny na iPhonie:

Wybudź telefon i przesuń palcem w górę, aby spróbować odblokować (lub naciśnij przycisk Początek, jeśli telefon go ma).
Na ekranie wprowadzania hasła dotknij Alarm w lewym dolnym rogu.
Na ekranie połączenia alarmowego dotknij Identyfikator medyczny w lewym dolnym rogu.

Wyświetl identyfikator medyczny na iPhonie

Skonfiguruj i używaj wykrywania upadków Apple Watch

Wykrywanie upadku to funkcja zegarka Apple Watch, która może wykryć wpływ upadku i monitorować, czy osoba się porusza. Jeśli zegarek nie wykryje żadnego ruchu, automatycznie wezwie służby ratunkowe i udostępni Twoją lokalizację. Wszelkie kontakty w nagłych wypadkach, które wskazałeś w karcie medycznej, również zostaną powiadomione.

Funkcja została już przypisana do ratowania życia, tak jak w przypadku James Prudenciano, mężczyzna z New Jersey, spadł z klifu lub Norweg Toralv Østvang, który upadł sam w domu. Ta funkcja jest przeznaczona głównie dla starszych użytkowników i domyślnie pozostaje wyłączona, chyba że masz ponad 65 lat.

Włącz wykrywanie upadku na Apple Watch

Jeśli chcesz uzyskać dodatkową ochronę, możesz ręcznie włączyć wykrywanie upadku na swoim zegarku, chociaż ma to pewne potencjalne wady. Apple wyjaśnia, że ​​ta funkcja została zaprojektowana z myślą o osobach starszych, a nie o aktywnych młodych ludziach. Potencjał fałszywie dodatniego wyniku jest znacznie wyższy, jeśli jesteś aktywną osobą.

Istnieje ryzyko, że zegarek wezwie służby ratunkowe i powiadomi Twoje kontakty alarmowe, gdy tego nie potrzebujesz. Nie tylko niepotrzebnie martwi to twoich bliskich, ale może również spowodować nieprzyjemny rachunek.

Jeśli nadal chcesz włączyć tę funkcję ręcznie:

Uruchom aplikację Watch na swoim telefonie, a następnie na karcie Mój zegarek wybierz Emergency SOS.
Przewiń w dół do opcji Wykrywanie upadków i włącz tę funkcję.
Potwierdź, że rozumiesz wyłączenie odpowiedzialności i mimo to chcesz korzystać z tej funkcji.

Inne sposoby, w jakie zegarek Apple Watch może Cię chronić

Zegarek Apple Watch może również monitorować stan Twojego serca i powiadamiać o nietypowych objawach. Należą do nich powiadomienia o wysokim tętnie, gdy wydaje się, że byłeś nieaktywny, powiadomienia o niskim tętnie i powiadomienia o nieregularnym rytmie.

Powiadomienia o wysokim i niskim tętnie są dostępne we wszystkich krajach. Uruchom aplikację Watch na swoim iPhonie i dotknij Serce, aby ustawić wartości progowe lub pozostaw wartości domyślne odpowiednio 120 bpm i 40 bpm.

Powiadomienia o wysokim i niskim tętnie na Apple Watch

Powiadomienia o nieregularnym rytmie są dostępne tylko w wybranych regionach. Niektóre kraje (takie jak Australia) wymagają, aby Apple Watch był zatwierdzony jako urządzenie medyczne, aby funkcja działała, a Apple nie wydaje się zbyt zainteresowany przyspieszeniem tego procesu zatwierdzania. Możesz zobaczyć, w których regionach można korzystać z funkcji EKG zegarka Apple Watch serii 4 i 5 Witryna Apple.

Ważne jest, aby zrozumieć, że jeśli otrzymasz ostrzeżenie dotyczące nieregularnego rytmu, oznacza to, że niekoniecznie masz migotanie przedsionków. Większość dokładnych testów EKG wykorzystuje 12 punktów odprowadzenia, podczas gdy Apple Watch używa tylko jednego. Jeśli otrzymujesz powiadomienia o nieregularnym rytmie, zostaniesz dokładnie przetestowany za pomocą dedykowanego monitora EKG, zanim będzie można wyciągnąć jakiekolwiek wnioski.

Możesz wyłączyć powiadomienia o nieregularnych rytmach w aplikacji Watch na swoim iPhonie, po prostu stuknij w Serce, a następnie wyłącz Nieregularny rytm z listy.

Chcesz wyłączyć „Wstrzymaj, aby zadzwonić” w przypadku alarmowego SOS?

Domyślnie naciśnięcie i przytrzymanie bocznego przycisku na zegarku spowoduje wezwanie służb ratunkowych. Jeśli obawiasz się, że możesz przypadkowo wezwać służby ratunkowe, przytrzymując przycisk zbyt długo, możesz wyłączyć tę funkcję. Gdy to zrobisz, przesuń suwak „Emergency SOS” w prawo, aby zainicjować połączenie.

Uruchom aplikację Watch na swoim iPhonie, a następnie na karcie Mój zegarek wybierz Emergency SOS.
Odznacz opcję „Przytrzymaj przycisk boczny”, aby ją wyłączyć.

Wyłącz zachowanie przycisku bocznego „Hold to call SOS”

Uważamy, że prawdopodobnie pozostało to ustawienie domyślne, chyba że w przeszłości przypadkowo uruchomiłeś połączenie alarmowe za pomocą tej funkcji.

Rozgłosić

Apple Watch to poręczne urządzenie, które pomoże Ci ćwiczyć, utrzymywać kontakt w podróży, a nawet zapewniać bezpieczeństwo w nagłych wypadkach. Zastanów się przez chwilę, ilu znajomych lub członków rodziny ma również zegarek Apple Watch i czy rozumieją, jak działają takie funkcje, jak Emergency SOS.

Warto przeprowadzić z nimi procedurę lub pokazać im ten artykuł. Dbaj o bezpieczeństwo i pamiętaj, jak cennym narzędziem może być Twój zegarek Apple Watch.