Jak zmienić czcionki w systemie Android

Udostępnij teraz w social media:

Android oferuje wiele opcji dostosowywania wyglądu urządzenia, w tym stylu czcionki. Jeśli chcesz zmienić czcionkę Androida, możesz to zrobić za pomocą wbudowanych ustawień lub użyć niestandardowego programu uruchamiającego.

Ze względu na fragmentaryczny charakter Androida zmiana czcionek na różnych producentach i wersjach Androida będzie się różnić. Potwierdzono, że poniższe kroki działają na urządzeniu Samsung z systemem Android 9 Pie.

Zmiana wbudowanych ustawień czcionek

Niektóre urządzenia i wersje z Androidem mają wbudowane ustawienia, które umożliwiają zmianę stylu czcionki. Jeśli Twój telefon lub tablet nie ma tych opcji, nie będziesz w stanie zmienić stylu czcionki bez zrootowania urządzenia, co nie jest czymś, co zalecamy.

Jeśli masz możliwość zmiany ustawień czcionki, przejdź do menu „Ustawienia” na urządzeniu z Androidem, przesuwając w dół obszar powiadomień i dotykając ikony koła zębatego w prawym górnym rogu. Możesz także uzyskać dostęp do menu „Ustawienia” z szuflady aplikacji.

W menu „Ustawienia” przewiń w dół i wybierz opcję „Wyświetl”.

W menu ustawień Androida dotknij Wyświetl

Menu „Ekran” może się różnić w zależności od urządzenia z systemem Android. Wybierz „Rozmiar i styl czcionki”, jeśli jesteś właścicielem urządzenia Samsung. Na innych telefonach i tabletach może to być widoczne jako „Czcionka” lub inna odmiana.

  Jak przypinać i odpinać rozszerzenia z paska narzędzi Chrome

W menu Wyświetlacz dotknij Rozmiar i styl czcionki

W menu „Rozmiar i styl czcionki” kliknij przycisk „Styl czcionki”.

W menu Rozmiar i styl czcionki dotknij Styl czcionki

Będziesz mieć do wyboru listę wstępnie zainstalowanych stylów czcionek. „Domyślna” jest, jak sama nazwa wskazuje, domyślną czcionką używaną na urządzeniu.

Stuknij jedną z pozostałych dostępnych czcionek, aby się na nią przełączyć. Zmiana powinna nastąpić automatycznie.

Wybierz styl czcionki Androida w menu Styl czcionki

Właściciele urządzeń Samsung Galaxy mogą zainstalować inne czcionki za pomocą Samsung Galaxy Store. Pod listą wstępnie zainstalowanych czcionek dotknij „Pobierz czcionki”, aby załadować Samsung Galaxy Store. Stamtąd pobierz jedną z dostępnych opcji czcionek, dotykając przycisku pobierania obok niej.

Pobierz czcionkę innej firmy ze sklepu Samsung Store

Po zainstalowaniu nowego stylu czcionki wróć do menu „Styl czcionki” i dotknij go, aby przełączyć.

Korzystanie z niestandardowego programu uruchamiającego

Jeśli nie masz możliwości zmiany stylu czcionki na urządzeniu z Androidem, możesz zamiast tego użyć niestandardowego programu uruchamiającego. Dwa popularne programy uruchamiające, których możesz użyć, to Nova Launcher i Launcher akcji.

Oba te programy uruchamiające będą wyświetlać niestandardowe czcionki, ale będą one wyświetlane tylko w samym programie uruchamiającym. Oznacza to, że czcionka widoczna w innym miejscu w ustawieniach Androida i innych aplikacjach pozostanie domyślna dla Androida.

Zmiana czcionek w Nova Launcher

Dzięki ponad 50 milionom pobrań Nova Launcher jest jednym z najczęściej używanych niestandardowych programów uruchamiających Androida. Jeśli masz ją zainstalowaną, możesz dostosować styl czcionki używany w ikonach aplikacji na ekranie głównym, w szufladzie aplikacji i w dowolnych folderach aplikacji.

  Dlaczego (prawdopodobnie) nie chcesz routera 5G

Aby rozpocząć, przesuń palcem w górę na ekranie głównym, aby uzyskać dostęp do szuflady aplikacji Nova Launcher. Następnie wybierz aplikację „Nova Settings”.

Użytkownicy Nova Launcher mogą uzyskać dostęp do ustawień Nova Launcher z szuflady aplikacji

Jeśli chcesz zmienić czcionkę używaną w ikonach na ekranie głównym, stuknij opcję Ekran główny> Układ ikon.

Czcionki szuflady aplikacji można zmienić, dotykając opcji Szuflada aplikacji> Układ ikon. Wykonaj ten sam proces dla folderów aplikacji, dotykając Foldery> Układ ikon.

W menu ustawień Nova stuknij Ekran główny lub Szuflada aplikacji lub foldery, a następnie Układ ikon

Menu „Układ ikon” będzie nieco inne dla każdej z tych trzech opcji, ale sekcja stylu czcionki pozostanie taka sama.

W opcji „Etykieta” zobaczysz ustawienie „Czcionka”. Stuknij w to, aby wybrać jedną z czterech opcji: Normalna, Średnia, Zagęszczona i Lekka.

W menu Układ ikon w Nova Launcher wybierz czcionkę z menu rozwijanego Czcionka

Po dokonaniu wyboru dotknij przycisku Wstecz i sprawdź ikony w szufladzie aplikacji lub na ekranie głównym, aby potwierdzić zmianę stylu czcionki.

Zmiana czcionek w programie Action Launcher

Jeśli używasz programu Action Launcher i chcesz dostosować styl czcionki używany w szufladzie aplikacji i ekranie głównym, przesuń palcem w górę, aby przejść do szuflady aplikacji uruchamiającej, a następnie dotknij aplikacji „Ustawienia akcji”.

Użytkownicy programu Action Launcher mogą uzyskać dostęp do menu Action Settings poprzez szufladę aplikacji

W menu Ustawienia programu Action Launcher dotknij opcji „Wygląd”.

Stuknij opcję Wygląd w ustawieniach programu Action Launcher

Przewiń w dół w menu „Wygląd” i kliknij „Czcionka”.

Dotknij opcji Czcionka w menu Wygląd uruchamiania programu

Wybierz jedną z niestandardowych czcionek Action Launcher dostępnych w menu „Czcionka”. Stuknij jedną z opcji, aby potwierdzić wybór, a następnie wybierz przycisk Wstecz, aby powrócić do szuflady aplikacji.

  Jak zmienić zdjęcie profilowe na Instagramie?

Wybierz wybraną czcionkę w menu Czcionka programu Action Launcher

Czcionka używana w szufladzie aplikacji i na ekranie głównym zmieni się w celu dopasowania do wybranej czcionki.

Inne aplikacje stylów czcionek innych firm

W sklepie Google Play dostępnych jest wiele aplikacji do obsługi czcionek. Te aplikacje nie są ogólnie zalecane, ponieważ większość z nich nie będzie w stanie wprowadzać żadnych zmian w domyślnym stylu czcionki używanym przez urządzenie.

Niektórzy, jak Stylowy tekst, umożliwia pisanie „stylowego tekstu” w aplikacjach do przesyłania wiadomości, takich jak WhatsApp, które sprawiają wrażenie, że używasz innej czcionki. Te aplikacje używają niestandardowych symboli do wyświetlania stylizowanego tekstu, zamiast wprowadzać zmiany w stylu czcionki.

Inne aplikacje, takie jak Stylowe czcionkiużyj tego samego procesu, który umożliwia użytkownikom instalowanie czcionek przy użyciu sklepu Samsung Galaxy Store. Jeśli masz urządzenie Samsung, zamiast tego zaleca się skorzystanie z wbudowanej metody „Pobierz czcionki” wymienionej powyżej.

x