Jak zmienić format daty i godziny w systemie Windows

Formaty daty i godziny, choć ujednolicone, różnią się w zależności od regionu. Dlatego domyślny format dostępny w systemie Windows może nie być tym, do czego jesteś przyzwyczajony.

Na szczęście zmiana formatów daty i godziny w systemie Windows jest dość łatwa. Co więcej, możesz nawet zdefiniować własne.

Jak zmienić format daty i godziny w aplikacji Ustawienia

Zmiany formatu daty i godziny w systemie Windows można dokonać w aplikacji Ustawienia lub w Panelu sterowania. Chociaż zmiana formatów jest nieco łatwiejsza w aplikacji Ustawienia, Panel sterowania zapewnia więcej opcji.

Zobaczmy najpierw, jak zmienić format daty i godziny za pomocą aplikacji Ustawienia. Opcje znajdziesz w panelu Region w sekcji Czas i język.

 • Naciśnij klawisz Windows + I, aby wyświetlić menu Ustawienia.
 • Przejdź do opcji Czas i język > Język i region.
 • Kliknij Format regionalny i wybierz Zmień formaty. W obszarze Zmień formaty danych możesz zmienić typ kalendarza, pierwszy dzień tygodnia oraz opcje zmiany formatu daty i godziny.
 • Aby zmienić format daty, kliknij menu rozwijane Data krótka i Data długa, aby wyświetlić listę dostępnych opcji. Wybierz dowolny.

  System Windows odzwierciedla zmianę formatu daty na pasku zadań (data krótka) i rozwinięte menu daty po kliknięciu daty na pasku zadań (data długa). Zmiana formatu czasu odbywa się według tego samego schematu. Kliknij Krótki czas i Długi czas, aby wyświetlić dostępne formaty.

  Po raz kolejny na pasku zadań nad datą wyświetli się Krótki czas, natomiast Długi czas zostanie wyświetlony po rozwinięciu panelu daty z paska zadań.

  Jak zmienić formaty daty i godziny za pomocą Panelu sterowania

  Chociaż zmiana formatów daty i godziny w aplikacji Ustawienia różni się nieco w systemach Windows 10 i 11, zmiana formatów w Panelu sterowania pozostaje prawie identyczna w obu systemach operacyjnych.

 • Najpierw naciśnij klawisz Win, wpisz „Panel sterowania” i wybierz odpowiednią opcję, aby uruchomić Panel sterowania.
 • Następnie w obszarze Zegar i region kliknij opcję Zmień format daty, godziny lub liczb, aby otworzyć panel Region.
 • W panelu Region, w sekcji Formaty daty i godziny, znajdziesz opcję wyboru z odpowiednich menu rozwijanych opcji: Krótka data, Długa data, Krótki czas, Długi czas i Pierwszy dzień tygodnia.
 • Przeglądając różne formaty, możesz zobaczyć podgląd w sekcji Przykłady. Gdy będziesz zadowolony z wyników, kliknij Zastosuj.
 • Chociaż dostępne wcześniej formaty daty i godziny w systemie Windows są wystarczające dla większości ludzi, można także zdefiniować własne formaty.

  Jak zdefiniować niestandardowy format czasu w systemie Windows

  Możesz zdefiniować niestandardowy format czasu w systemie Windows na karcie Region w Panelu sterowania.

 • Otwórz kartę Region w Panelu sterowania, wykonując czynności opisane powyżej.
 • Będąc na karcie Region, kliknij Dodatkowe ustawienia znajdujące się na dole ekranu. Kliknij Czas w kolejnym panelu, który się otworzy.
 • Zanim przejdziemy do definiowania własnego formatu czasu, przeczytaj wyjaśnienia symboli wymienione na dole panelu Dostosuj format.
 • Po zrozumieniu, co oznaczają różne symbole, zmiana formatu czasu w sekcji Formaty czasu jest stosunkowo łatwa. Możesz wybrać jedno z dostępnych menu rozwijanych lub zdefiniować własne w opcji Krótki czas, Długi czas itp. Można nawet zdefiniować niestandardowe symbole dla notacji AM/PM.

  Jak zdefiniować niestandardowy format daty w systemie Windows

  W panelu Dostosuj format kliknij kartę Data, aby wyświetlić opcje majsterkowania przy formacie daty w systemie Windows.

  Przeczytaj jeszcze raz wyjaśnienie znaczenia różnych zapisów w sekcji Format daty. Możesz teraz ustawić własny format daty lub wybrać z zestawu dostępnych wcześniej formatów z menu rozwijanych Krótka data i Długa data.

  Czy można zmienić format daty i godziny dla wielu zegarów?

  Jeśli chcesz wziąć udział w wydarzeniu odbywającym się w innej strefie czasowej, prawdopodobnie do systemu Windows 11 dodano wiele zegarów. Niestety nie możesz ustawić innego formatu daty i godziny dla każdego zegara, ponieważ nie możesz tego kontrolować indywidualne ustawienia zegarów.

  Jeśli chcesz mieć różne zegary w różnych formatach, możesz udać się do sklepu Microsoft Store i pobrać aplikację zegara. Nie tylko będą mogły monitorować różne strefy czasowe, ale te aplikacje są wyposażone w przydatne funkcje. Nawet aplikacja zegara dla systemu Windows 11 może pomóc Ci zwiększyć produktywność.

  Opcje dostosowywania systemu Windows są praktycznie nieograniczone

  Zmiana formatu daty i godziny w systemie Windows to tylko kropla w morzu w porównaniu z liczbą opcji dostosowywania dostępnych na platformie. Od modyfikowania ekranu blokady po używanie niestandardowych ikon na pulpicie — możesz sprawić, że system Windows będzie wyglądał i działał tak, jak chcesz.