Jak zmienić kodowanie znaków w programie Outlook

W najlepszym przypadku irytujące jest otrzymywanie wiadomości e-mail zawierającej nieczytelne znaki. W najgorszym przypadku może w ogóle uniemożliwić czytanie poczty. Czasami zmiana kodowania w Outlooku pokazuje te brakujące znaki i pozwala przeczytać wiadomość. Oto jak to zrobić.

Co to jest kodowanie znaków?

Jeśli nie masz pewności, czym jest „kodowanie znaków”, mamy dla Ciebie wyczerpujące wyjaśnienie. Mniej zrozumiałym wyjaśnieniem jest to, że znak jest glifem, który pojawia się na ekranie, gdy coś wpisujesz. Zatem każda litera w tym artykule jest glifem, który reprezentuje literę – a, b, c i tak dalej. W tle komputer przedstawia te glify za pomocą kodu, który jest interpretowany przez program – np. Przeglądarkę internetową lub edytor tekstu – a następnie renderuje je na ekranie jako znak.

Jak dotąd, takie proste, zwłaszcza jeśli myślisz, że w alfabecie jest tylko 26 znaków, dziesięć cyfr i kilka znaków gramatycznych, takich jak! lub @.

Jednak istnieje również 26 wielkich liter i znacznie więcej znaczników gramatycznych, o których możesz wiedzieć (twoja klawiatura pokazuje tylko mały podzbiór możliwych ocen gramatycznych, nawet dla języka angielskiego). Dotyczy to tylko jednego języka, angielskiego, który występuje w jednym alfabecie, łacinie (znanym również jako alfabet łaciński). Alfabet łaciński obejmuje większość języków zachodnioeuropejskich i zawiera dużą liczbę znaków diakrytycznych, które nie są używane w języku angielskim. Symbole diakrytyczne to takie rzeczy akcenty, umlauty, cedillasi inne znaki zmieniające wymowę litery lub słowa.

Jest też wiele innych alfabetów, takich jak cyrylica (najbardziej znana z języka rosyjskiego), grecki, kanji (japoński) i chiński, z których wiele zawiera więcej niż jeden język.

Teraz możesz zacząć widzieć skalę znaków, które należy zakodować jako glify. Tam są ponad 70 000 chińskich glifów sam. Kodowanie znaków zawiera kilka punktów kodowych, z których każdy może zakodować jeden znak. ASCII, o którym prawdopodobnie słyszałeś, było wczesnym kodowaniem alfabetu łacińskiego, które miało 128 punktów kodowych, co nie było wystarczająco bliskie, aby pokryć wszystkie możliwe znaki używane przez ludzi.

W3’s zalecane kodowanie dla HTML nazywa się UTF-8, który ma 1 112 064 punktów kodowych. To wystarcza, aby objąć prawie wszystkie znaki we wszystkich językach we wszystkich alfabetach (chociaż nie we wszystkich) i jest używane w 93% wszystkich witryn. UTF-8 to także zalecane kodowanie przez Internet Mail Consortium.

Dlaczego miałbym się przejmować zmianą?

Outlook, wraz z każdym innym nowoczesnym klientem poczty e-mail, koduje i dekoduje UTF-8.

Ale jeśli Outlook obsługuje UTF-8, a zalecanym kodowaniem jest UTF-8, dlaczego miałbyś zobaczyć nieczytelny znak? Może się to zdarzyć z kilku powodów, ale głównym z nich jest to, że przeglądasz pocztę w postaci zwykłego tekstu (albo dlatego, że wyraźnie tego chciałeś, albo skaner antywirusowy przekonwertował ją na zwykły tekst, zanim dotarła do ciebie) lub kodowanie używany jest inny niż UTF-8.

Kodowanie przychodzącej poczty jest określane przez nadawcę, więc jeśli na przykład używa ASCII, program Outlook wyrenderuje wiadomość przy użyciu kodowania ASCII. Jeśli w ustawieniach programu Word ustawione jest zastępowanie „cudzysłowów prostych” „cudzysłowami inteligentnymi” (tymi, które wskazują pod kątem, aby pokazać, czy są to cudzysłowy otwierające, czy zamykające), w wiadomości e-mail zobaczysz „nieczytelne” znaki cudzysłowy, ponieważ ASCII nie zawiera odpowiednich znaków dla inteligentnych cudzysłowów.

Tak więc zmiana kodowania wiadomości może pozwolić ci zobaczyć te zniekształcone znaki w taki sposób, w jaki powinny być pokazane.

OK, jak to zmienić?

Na szczęście zmiana kodowania wiadomości w Outlooku jest dość łatwa. Kliknij dwukrotnie wiadomość, aby ją otworzyć. Na karcie Narzędzia główne w oknie wiadomości kliknij opcję Działania> Inne działania> Kodowanie, aby zobaczyć, jakie kodowanie jest używane.

Idź do Akcje, Inne akcje, Kodowanie

To jest wiadomość e-mail od firmy Microsoft o przenoszeniu rzeczy z mojej skrzynki odbiorczej. Jak widać, Microsoft używa zachodnioeuropejskich wiadomości do kodowania poczty. Aby to zmienić, kliknij „Więcej”, a następnie wybierz żądane kodowanie, na przykład UTF-8.

Kliknij Więcej i wybierz odpowiednie kodowanie

To wszystko – teraz powinieneś być w stanie przeczytać wiadomość e-mail.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak są kodowane wychodzące wiadomości e-mail, przejdź do Plik> Opcje> Zaawansowane i przewiń w dół do opcji międzynarodowych. Szukasz opcji „Preferowane kodowanie wiadomości wychodzących”.

Wybierz Zaawansowane, Opcje wewnętrzne, aby zmienić domyślne kodowanie

Domyślnie jest to zachodnioeuropejskie, a bystrzy z was mogą się zastanawiać, dlaczego tak jest, skoro, jak wspomniano powyżej, zaleceniem dla formatów wiadomości e-mail jest UTF-8. Odpowiedź brzmi, że Europa Zachodnia jest podzbiorem UTF-8 i jako taka może być odczytywana za pomocą UTF-8. Jeśli na przykład kupisz kopię programu Outlook zaprojektowanego dla Grecji, domyślnym kodowaniem będzie Windows-1253, który jest również podzbiorem UTF-8.

Możesz zmienić domyślne kodowanie wychodzące na dowolne. Jeśli chcesz, aby ludzie mogli czytać Twoje wiadomości, najlepiej zachowaj je jako zachodnioeuropejskie lub przejdź na globalnie używane kodowanie, takie jak UTF-8.

x