Najważniejsze informacje o elementach na platformie Canva
- Canva oferuje bogactwo różnorodnych komponentów, w tym opcje modyfikowalne i statyczne, takie jak formy geometryczne, ilustracje, naklejki, fotografie i materiały wideo.
- Elementy podlegające edycji, przykładowo grafiki w formacie SVG, można bez trudu przemalować, korzystając z dostępnej w Canva palety barw.
- Elementy niemodyfikowalne, takie jak ilustracje w formacie PNG, mogą zostać pokolorowane przy użyciu narzędzia Duotone, wbudowanego w Canva, które nadaje im odcień wybranego koloru.
Barwy elementów graficznych można łatwo dostosować w środowisku Canva, wykorzystując w tym celu panel z próbkami kolorystycznymi. Nawet gdy dany element nie daje się modyfikować, nie jesteś skazany na jego oryginalne barwy – możesz skorzystać z aplikacji Duotone od Canva, która pozwoli ci zmienić kolor, gdy standardowa paleta jest niedostępna.
Jak rozróżnić edytowalne elementy od nieedytowalnych w Canva?
Canva udostępnia szeroką gamę elementów. W sekcji „Elementy” znajdziesz m.in. kształty, grafiki, naklejki, obrazy i klipy wideo. Naklejki, które są animowanymi ilustracjami, nie podlegają edycji. Zdjęcia i filmy mogą być modyfikowane za pomocą funkcji „Edytuj zdjęcie” lub „Edytuj wideo”, które często dotyczą zmiany kolorystyki i efektów.
Elementy graficzne, takie jak kształty, są łatwe do edycji, jednak nie wszystkie ilustracje w Canva są traktowane w ten sam sposób. Grafiki w formacie SVG można modyfikować po ich zaznaczeniu na obszarze roboczym Canva – pojawia się wtedy kwadratowa paleta z próbkami kolorów, umożliwiająca zmianę barw grafiki.
Pozostałe elementy Canva, takie jak pliki PNG, nie są tak łatwo edytowalne jak SVG. Elementy o formacie niepodlegającym edycji łatwo rozpoznać – po ich kliknięciu nie pojawia się paleta kolorów nad obszarem roboczym. Mimo to, istnieją metody, aby zmienić ich kolor.
Instrukcja zmiany kolorów modyfikowalnego elementu Canva
Zmiana kolorów elementu SVG w Canva jest bardzo prosta. Możesz nawet stworzyć te elementy w zewnętrznym oprogramowaniu, a następnie przenieść je do Canva, by w przyszłości modyfikować ich kolory. Jeśli nie tworzysz plików SVG w Illustratorze na potrzeby edycji w Canva, możesz wykorzystać szeroki wybór elementów dostępnych w zakładce „Elementy”.
Jeśli wybrana grafika daje się edytować, postępuj zgodnie z poniższymi krokami, by zmienić jej barwy.
Krok 1: Wybierz element z zakładki „Elementy”
Po kliknięciu elementu, zostanie on umieszczony na obszarze roboczym. Możesz go przesuwać, zmieniać jego rozmiar i warstwę, aby nadać kompozycji przestrzenności.
Kiedy elementy są już w wybranej pozycji, można dostosować ich barwy, by lepiej pasowały do kolorystyki projektu.
Krok 2: Zaznacz element, aby pojawiła się paleta barw
Kliknij element graficzny na obszarze roboczym. Jeśli nad paskiem narzędzi pokaże się paleta kolorów, oznacza to, że element jest w formacie SVG i można go modyfikować, zmieniając kolory.
Oryginalne barwy elementu będą przedstawione jako paleta kolorów z kwadratowymi próbkami nad obszarem roboczym – dla każdej barwy grafiki znajdzie się osobna próbka. Niektóre z nich mogą mieć ten sam kolor, co oznacza, że można zmieniać barwy dwóch lub więcej obszarów obrazu, nawet jeśli twórca zastosował ten sam kolor.
Krok 3: Zmiana próbek kolorów
Aby zmienić kolor elementu, wybierz kwadratową próbkę barwy, którą chcesz zmodyfikować. Po kliknięciu pojawi się panel barw z lewej strony obszaru roboczego, oferujący wiele możliwości zmiany koloru.
Możesz skorzystać z próbnika kolorów, wprowadzić kod szesnastkowy lub wykorzystać predefiniowaną paletę barw. Zmieniaj kolory próbek według potrzeb. Pierwotna paleta kolorów jest zawsze dostępna w zakładce „Kolory dokumentu”, gdybyś chciał do niej wrócić.
Niestety, nie można zapisać nowej kolorystyki elementu graficznego. Nawet jeśli spodoba ci się element z nowymi barwami, po ponownym użyciu wróci on do oryginalnych kolorów.
Jak zmienić barwy nieedytowalnego elementu w Canva?
Większość grafik w Canva to pliki SVG, ale jeśli klikniesz na element, w którym nie pojawiają się próbki kolorów, będziesz musiał wykonać kilka dodatkowych kroków, aby zmienić jego barwy, ponieważ dany format pliku nie obsługuje bezpośredniej edycji.
Krok 1: Wybierz element z zakładki „Elementy”
Zakładka „Elementy” nie ujawnia formatu danego elementu, więc należy wybrać element i sprawdzić to na obszarze roboczym. Jeśli paleta barw nie jest widoczna, oznacza to, że element nie jest w formacie SVG.
Mimo to możesz zmieniać barwy takich elementów za pomocą poniższej metody – działa ona zarówno w przypadku nieedytowalnych grafik, jak i zdjęć, i może być stosowana również do elementów edytowalnych.
Krok 2: Znajdź i wybierz efekt Duotone
Kliknij element na obszarze roboczym, a następnie wybierz opcję „Edytuj zdjęcie” lub „Edytuj obraz” zamiast palety z próbkami kolorów, która pojawia się przy edytowalnych elementach.
Jeśli wybrałeś opcję „Edytuj zdjęcie”, wybierz „Efekty” w lewym panelu. Potem przewiń w dół do „fx Efekty” i wybierz „Duotone”.
Jeśli natomiast wybrałeś „Edytuj obraz”, menu będzie nieco inne. Przewiń w dół do sekcji „Może Ci się spodobać”, gdzie znajdziesz opcję „Duotone” oraz inne aplikacje Canva. Możesz też wpisać „Duotone” w pasku wyszukiwania.
Duotone to technika edycji fotografii, która wykorzystuje dwa kolory do zabarwienia obrazu. Zazwyczaj stosuje się ją do oświetlania lub edycji tradycyjnych fotografii. Podobny efekt duotone można osiągnąć w programie Adobe Photoshop.
Krok 3: Edycja kolorów za pomocą Duotone
W większości przypadków Duotone nie zmieni barw tak dokładnie, jak paleta kolorów w edytowalnych elementach, a skuteczność zależy od oryginalnych barw elementu lub obrazu. Jednak podczas pracy z nieedytowalnymi elementami, Duotone może uratować cię w kwestii edycji kolorów.
Do wyboru jest ponad 20 opcji kolorystycznych Duotone. Wybranie ustawienia wstępnego spowoduje zastosowanie go do elementu jako odcień koloru. Po kliknięciu element zostanie zabarwiony dwoma wybranymi kolorami, wymieszanymi ze sobą.
Krok 4: Wykorzystanie opcji Duotone dla precyzyjnej zmiany barw
Po wybraniu ustawienia wstępnego Duotone, możesz dostosować dodatkowe elementy, aby zwiększyć dokładność zmian. Chociaż opcje te mogą nie umożliwić precyzyjnego przemalowania elementu, mogą za to dać bardziej pożądane efekty.
Opcje Duotone obejmują próbki kolorów „Światła” i „Cienie” oraz suwak „Intensywność”. Suwak ten pozwala na bardziej lub mniej intensywne przenikanie oryginalnych barw elementu, natomiast próbki kolorów określają, na jakie barwy zmieni się element.
Chociaż to nie jest idealny sposób na zmianę kolorów elementu w Canva, jest pomocny w sytuacjach, gdy nie można skorzystać z palety kolorów.
Dostosuj kolory swoich elementów w Canva
Niektóre elementy w Canva zostały stworzone z myślą o łatwej edycji kolorów za pomocą palety, jednak nie wszystkie są skonstruowane w ten sam sposób. Na szczęście nadal możesz edytować kolory nieedytowalnych elementów, korzystając z innych narzędzi Canva, np. Duotone.