Windows 10 nie daje użytkownikom bezpośredniego dostępu do ustawienia limitu czasu blokady systemu. Możesz przeglądać aplikację Ustawienia i aplikację Panel sterowania, a nie znajdziesz niczego, co pozwoli Ci wybrać, kiedy system ma się automatycznie blokować. Jedynym obejściem tego problemu jest użycie wygaszacza ekranu, który nadal jest funkcją w systemie Windows 10. Możesz go włączyć, a po włączeniu automatycznie zablokuje również system Windows 10.

Chociaż działa to i jest najprostszym sposobem automatycznego blokowania systemu, jeśli był nieaktywny przez pewien okres czasu, ma jednak wady. Wygaszacz ekranu może uniemożliwić działanie niektórych skryptów, jeśli skrypty te są ukierunkowane na opcje zasilania komputera. W takim przypadku musisz edytować rejestr i zmienić limit czasu blokady systemu Windows 10.

Sprawdź -   Najlepsze adaptery USB Bluetooth zgodne z systemem Linux

Limit czasu blokady systemu Windows 10

Naciśnij skrót klawiaturowy Win + R, aby otworzyć okno uruchamiania. W polu Uruchom wpisz następujące dane i dotknij Enter.

regedit

Spowoduje to otwarcie edytora rejestru. W edytorze rejestru przejdź do następującej lokalizacji.

ComputerHKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersionPoliciesSystem

Pod kluczem systemu poszukaj wartości o nazwie „InactivityTimeoutSecs”. Możliwe, że ta wartość nie istnieje. W takim przypadku musisz go utworzyć samodzielnie.

Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk System i wybierz Nowy> Wartość DWORD (32-bit) z menu kontekstowego. Nadaj wartości następującą nazwę.

InactivityTimeoutSecs

Kliknij dwukrotnie i w otwartym oknie wybierz system podstawowy „Dziesiętny”. W polu danych wartości wpisz w sekundach, jak długi powinien być limit czasu blokady systemu. Na przykład, jeśli chcesz, aby system blokował się automatycznie po pięciu minutach braku aktywności, wpisz 300 (60 × 5). Kliknij przycisk OK, a następnie uruchom ponownie system.

Sprawdź -   Jak usunąć dane EXIF ​​ze zdjęć w systemie macOS

System zostanie teraz automatycznie zablokowany, jeśli będzie nieaktywny przez czas ustawiony w rejestrze. Możesz zmienić interwał w dowolnym momencie, ale będziesz musiał zrestartować system po każdej zmianie, aby go zastosować.

To zadziwiające, że system Windows 10 nie ma prostszego, bardziej bezpośredniego sposobu zarządzania tym ustawieniem. Przekonasz się, że istnieje kilka innych ustawień związanych z zasilaniem, które są ukryte przez system Windows 10. Możesz je włączyć tylko poprzez modyfikację lub dodanie wartości do rejestru Windows.

Jeśli nie ustawisz limitu czasu blokady systemu, system Windows 10 nie zablokuje się, nawet jeśli wyświetlacz przejdzie w tryb uśpienia. Blokuje się tylko po upływie określonego czasu. Jeśli w rejestrze brakowało wartości, początkowo system może się nie blokować, chyba że przejdzie w stan uśpienia.