Udostępnij teraz w social media:

Pamięć wirtualna jest niezbędna w systemie Windows 10. Domyślnie system operacyjny samodzielnie zarządza pamięcią wirtualną. Ustawi wartość na podstawie tego, co uważa za najlepsze i ile masz pamięci RAM. Możesz jednak zmienić rozmiar pamięci wirtualnej w systemie Windows 10 na dowolny. Możesz go zmniejszyć lub zwiększyć. Powinieneś wiedzieć, że zwiększenie go wymaga dużej ilości wolnego miejsca na dysku. Oto, jak możesz zmienić rozmiar pamięci wirtualnej w systemie Windows 10.

Zmień rozmiar pamięci wirtualnej

Otwórz Panel sterowania i przejdź do System i zabezpieczenia> System. W kolumnie po lewej stronie kliknij Zaawansowane ustawienia systemu.

Sprawdź -   Jak wyświetlać naciśnięcia klawiszy w systemie Windows 10

W oknie Właściwości systemu (okno 1 na poniższym zrzucie ekranu) przejdź do zakładki Zaawansowane. Kliknij „Ustawienia” w sekcji „Wydajność”. Otworzy się okno opcji wydajności (okno 2 na zrzucie ekranu poniżej). Przejdź do zakładki Zaawansowane i kliknij „Zmień” w sekcji „Pamięć wirtualna”. Otworzy się okno pamięci wirtualnej (okno 3 na zrzucie ekranu poniżej). Usuń zaznaczenie opcji „Automatycznie zarządzaj rozmiarem pliku stronicowania dla wszystkich urządzeń”. Możesz przydzielić pamięć wirtualną dla każdego dysku.

Upewnij się, że dysk C jest wybrany i wybierz opcję „Rozmiar niestandardowy”. Możesz teraz wpisać, ile miejsca powinna zajmować pamięć wirtualna. Istnieje minimalny limit, który wynosi 16 MB i to naprawdę, bardzo mały. Istnieje również zalecany rozmiar, który jest dość mały, a następnie jest obecny rozmiar dysku wirtualnego.

Sprawdź -   Jak skalibrować zewnętrzny wyświetlacz na macOS

Pamiętaj o powyższych ograniczeniach, a następnie zmień rozmiar pamięci wirtualnej. Kiedy skończysz, kliknij OK / Zastosuj, aby zamknąć wszystkie trzy okna. Zobaczysz monit informujący, że ponowne uruchomienie systemu jest konieczne, aby zastosować zmianę. Zaakceptuj monit i uruchom ponownie system, aby zmienić rozmiar pamięci wirtualnej.

Zwiększenie rozmiaru pamięci wirtualnej sprawi, że system będzie działał płynniej, ale w rozsądnym zakresie. Jeśli masz problemy z uruchamianiem aplikacji z dużą ilością pamięci RAM, zwiększenie pamięci wirtualnej powinno pomóc, jeśli nie rozwiązać problemu. Zmniejszenie jego rozmiaru może mieć negatywny wpływ na wydajność systemu. W rzeczywistości ustawienie zalecanego rozmiaru może nie być dobrym pomysłem. Zalecany rozmiar jest znacznie mniejszy niż ten, który domyślnie ustawia system Windows 10, ale to nie znaczy, że powinieneś słuchać zalecenia.

Sprawdź -   Jak korzystać z umów PPA Ubuntu w systemie Debian Linux

Jeśli masz wolne miejsce, dodanie trochę dodatkowych GB do pamięci wirtualnej nie jest złym pomysłem. Łatwo jest zmienić go z powrotem, jeśli nie zapewnia lepszej wydajności, więc nic nie szkodzi.