Jak zmienić system plików dysku w systemie Windows 10

System plików na dysku decyduje o sposobie przechowywania i odczytu danych z dysku. Pomyśl o tym jako o sposobie zamawiania informacji. Jeśli pójdziesz do biblioteki, książki prawdopodobnie zostaną posortowane przy użyciu systemu dziesiętnego Deweya. System plików jest nieco podobny do tej koncepcji. Nie ma zbyt wielu systemów plików, ale jest ich wystarczająco dużo, aby użytkownicy musieli się zatrzymać i zastanowić, z którego chcą skorzystać. Jeśli masz dysk, który znajduje się w określonym systemie plików i musisz go zmienić na inny, możesz to łatwo zrobić w systemie Windows 10.

Zmień system plików dysku

Aby zmienić system plików dysku w systemie Windows 10, masz dwie różne wbudowane metody, których możesz jednak użyć. Kiedy zmienisz system plików napędu, najpierw usuwa wszystko na nim. Przed kontynuowaniem upewnij się, że wykonałeś kopię zapasową danych. Powinieneś także wiedzieć, że nie możesz zmienić systemu plików dysku, który uruchomiłeś, np. Jeśli używasz systemu Windows 10 z dysku C, nie będziesz mógł zmienić systemu plików.

Zmień system plików napędu – Format napędu

Podłącz dysk, który chcesz sformatować, do komputera z systemem Windows 10. Otwórz Eksploratora plików i przejdź do tego komputera. Kliknij dysk prawym przyciskiem myszy i wybierz „Format” z menu kontekstowego.

Otworzy się nowe okno z menu rozwijanym „System plików”. Otwórz go i wybierz jeden z obsługiwanych systemów plików, na które system Windows 10 może przekonwertować. Jeśli chcesz, możesz odznaczyć opcję „Szybki format”. Kliknij Start, a system plików dysku zostanie zmieniony. Proces ten zajmie trochę czasu, w zależności od rozmiaru dysku i tego, czy zdecydujesz się wyłączyć Szybki format.

Zmień system plików napędu – Zarządzanie dyskami

Podłącz dysk do komputera. Otwórz Windows Search i wejdź w Zarządzanie dyskami. Wybierz wynik „Utwórz i sformatuj partycje dysku twardego”.

W aplikacji Zarządzanie dyskami kliknij prawym przyciskiem myszy dysk, dla którego chcesz zmienić system plików. Z menu kontekstowego wybierz „Format”.

W oknie, które zostanie otwarte, otwórz menu rozwijane System plików i wybierz system plików, którego chcesz użyć dla napędu. Kliknij przycisk OK, w razie potrzeby zmień inne ustawienia / preferencje napędu, a następnie pozwól na zakończenie formatowania i konwersji.

W systemie Windows 10 możesz przekonwertować na NTFS, exFAT i FAT32, chociaż opcje mogą się różnić w zależności od typu dysku, którego system plików chcesz zmienić. Istnieją inne systemy plików poza tymi trzema, takie jak własny system plików Apple Apple. Potrzebny będzie komputer Mac do konwersji dysku na ten system plików lub płatną aplikację.

x