Jak zmniejszyć szum tła w nagraniu w systemie Windows 10

Nagranie studyjne zajmuje dużo sprzętu. Do tego potrzebny jest pokój z dobrą akustyką i bez hałaśliwych sąsiadów. Jeśli nie szukasz cichego studia, ale czegoś, co nie brzmi okropnie, możesz to dostać w domu. Odrobinę szumu, który nagrywasz, można zredukować lub wyeliminować za pomocą oprogramowania. Oto, jak możesz zmniejszyć szum tła w nagraniu w systemie Windows 10.

OSTRZEŻENIE SPOILERA: Przewiń w dół i obejrzyj samouczek wideo na końcu tego artykułu.

Istnieją świetne płatne aplikacje, które mogą to zrobić, ale w naszym celu korzystamy z bezpłatnej i wyjątkowo popularnej aplikacji o nazwie Audacity, która może robić wiele rzeczy, na przykład nagrywać głośniki i redukować hałas w tle. Jeśli kupiłeś już aplikację do edycji plików dźwiękowych, sprawdź, czy ma ona funkcję redukcji szumów i możesz porównać wyniki.

Zmniejsz hałas w tle

Działa to najlepiej, jeśli w pewnym momencie nagranie jest nieco ciche. Mówiąc cicho, mamy na myśli brak głosu. Hałas będzie obecny niezależnie od tego, czy mówisz, czy nie.

Pobierz Audacity, zainstaluj i uruchom. Dodaj plik głosowy do aplikacji. Wzór fal pokaże ci, które części są ciche. Użyj myszy, kliknij i przeciągnij po cichej części, aby ją zaznaczyć.

Idź do Efekty> Redukcja szumów. W oknie, które zostanie otwarte, kliknij Pobierz profil hałasu, a następnie kliknij OK.

Następnie wybierz część pliku dźwiękowego, która zawiera głos. Powtórz ten sam proces, co powyżej; przejdź do Efekty> Redukcja szumów i ponownie kliknij Pobierz profil szumów. Jeśli chcesz, możesz zmienić poziom redukcji szumów, a także pobawić się dwoma pozostałymi ustawieniami. Gdy skończysz, kliknij OK. Wzór fali pliku zmieni się po zmniejszeniu szumów. Zagraj, a zauważysz oczywistą różnicę.

Gdy będziesz zadowolony z wyniku, przejdź do Plik> Eksportuj i wybierz format, do którego chcesz wyeksportować.

Możesz potrzebować aplikacji, która robi wszystko, od edycji wideo po edycję dźwięku, ale taka aplikacja byłaby zbyt wymagająca zasobów, nie wspominając o absurdalnie złożonej nauce i obsłudze. Audacity to jedna z najpopularniejszych aplikacji do edycji dźwięku na rynku i jest darmowa. Cena nie jest jednak najlepszym powodem, aby go używać; to sprawna aplikacja, która istnieje od lat.

Jeśli plik dźwiękowy jest zbyt cichy po redukcji szumów, możesz sprawdzić efekt Wzmocnij, który Audacity musi zwiększyć głośność. Oczywiście szum nie zostanie wzmocniony. Twój preferowany edytor audio lub wideo może mieć podobne ustawienie. Sprawdź, co daje najlepsze efekty.

x