Jak zmodernizować Ubuntu za pomocą motywu Flattiance GTK

Tradycyjny motyw Ubuntu GTK istnieje od zawsze i jest trochę przestarzały. Projekt jest stary i nawet ze zaktualizowanym motywem 18.04 nie jest najlepszy. Dlatego w tym artykule omówimy, jak przejść na nowoczesny widelec Ambiance: motyw Flattiance GTK.

Motyw Flattiance GTK jest obecnie dostępny na Github, a narzędzie Git jest preferowanym sposobem jego instalacji, ponieważ można go łatwo użyć do natychmiastowego pobrania najnowszej wersji motywu, zamiast ręcznego pobierania wszystkiego.

Zainstaluj motyw Flattiance GTK

Aby rozpocząć korzystanie z motywu, musisz pobrać i zainstalować wszystkie zależności, których Flattiance potrzebuje do prawidłowego renderowania w systemie Linux.

Uwaga: Flattiance to przede wszystkim motyw Ubuntu, ale to nie znaczy, że nie można go używać również w innych dystrybucjach Linuksa. Aby uzyskać najlepsze wyniki, postępuj zgodnie z metodą instalacji Git.

Instalowanie przez Git

Flattiance wymaga kompilacji przed instalacją. Aby skompilować, musisz zainstalować kilka ważnych pakietów. Otwórz okno terminala i wprowadź następujące polecenie w Ubuntu.

sudo apt install git inkscape libglib2.0-dev-bin git nodejs gtk2-engines-murrine gtk2-engines-pixbuf

Należy pamiętać, że cała lista wymaganych zależności dla Flattiance jest nieznana, ponieważ programista nie przedstawia jej na Github. W takim przypadku nie próbuj uruchamiać skryptu kompilacji. Zamiast tego zainstaluj gotowy motyw już w repozytorium Git.

Aby pobrać najnowszy kod motywu Flattiance, uruchom git clone

git clone https://github.com/IonicaBizau/Flattiance

używając polecenia CD, przejdź do nowo utworzonego katalogu motywów Flattiance.

cd Flattiance

Jeśli chcesz zbudować motyw od podstaw, uruchom polecenie kompilacji.

./build

Jeśli kompilacja się powiedzie, automatycznie zainstaluje motyw i zastosuje go. Jeśli to się nie powiedzie, musisz porzucić proces tworzenia i zamiast tego zainstalować dołączone pliki motywu. Zacznij od zdobycia powłoki roota w terminalu. W Ubuntu nie można używać su po wyjęciu z pudełka ze względów bezpieczeństwa. Zamiast tego musisz uzyskać roota za pomocą sudo -s.

Uzyskanie powłoki roota, zamiast używania pojedynczych poleceń sudo, jest znacznie bardziej wydajne. Powinien również obejść irytujące błędy uprawnień.

sudo -s

Użyj MV, aby przenieść podfolder motywu Flattiance do / usr / share / themes / area w systemie plików.

mv Flattiance /usr/share/themes/

Teraz, gdy Flattiance jest we właściwym miejscu, motyw jest zainstalowany. Używając exit, wyloguj się z roota. Następnie użyj polecenia rm, aby usunąć pozostałe pliki.

exit

rm ~/Flattiance

Chcesz odinstalować motyw Flattiance? Uruchom polecenie rm.

su

rm -rf /usr/share/themes/Flattiance

Zainstaluj dla jednego użytkownika

Flattiance nie musi być instalowane w całym systemie. Możliwe jest włączenie go dla jednego użytkownika na raz. Aby to zrobić, pierwszym krokiem jest pobranie kodu źródłowego w normalny sposób.

git clone https://github.com/IonicaBizau/Flattiance

Wejdź do folderu pobierania z CD.

cd Flattiance

Unikaj narzędzia do budowania, a zamiast tego przenieś gotowy motyw do folderu ~ / .themes.

mkdir -p ~/.themes

mv Flattiance ~/.themes

Umieszczenie Flattiance w tym katalogu zamiast w systemowym katalogu motywów oznacza, że ​​mogą go używać tylko użytkownicy, którzy mają ten motyw w ~ / .themes. Powtórz ten proces tyle razy, ile potrzeba, aby włączyć go dla wielu użytkowników.
Uwaga: odinstaluj Flattiance za pomocą rm.

rm -rf ~/.themes/Flattiance
rm -rf ~/Flattiance

Instalowanie przez NPM

Innym sposobem instalacji motywu Flattiance GTK jest użycie narzędzia NodeJS NPM. Wybranie tej trasy jest przydatne dla użytkowników Ubuntu, którzy nie lubią zajmować się Gitem. Aby zainstalować, upewnij się, że masz najnowszą wersję NodeJS, a także NPM, zainstalowaną w systemie Ubuntu.

curl -sL https://deb.nodesource.com/setup_8.x | sudo -E bash -
sudo apt-get install -y nodejs

Po zainstalowaniu Node użyj narzędzia pakietu NPM, aby pobrać najnowszy motyw Flattiance w systemie Ubuntu.

npm install --global flattiance

Włączanie motywu Flattiance GTK

Głównym celem Flattiance jest zastąpienie motywu Ubuntu Ambiance. Ma rok i skupiał się głównie na Unity 7. To powiedziawszy, będzie również działać z Gnome i innymi pulpitami GTK w Ubuntu. Aby włączyć motyw w systemie Ubuntu, musisz zainstalować aplikację Gnome Tweak Tool.

sudo apt install gnome-tweak-tool

Po zainstalowaniu naciśnij klawisz Windows na klawiaturze, wpisz „Tweaks” i otwórz program, który się pojawi. Następnie musisz kliknąć „Wygląd”. Przejrzyj opcje wyglądu i włącz Flattiance.

Alternatywnie, jeśli nadal używasz Unity 7, włącz motyw w terminalu za pomocą:

gsettings set org.gnome.desktop.interface gtk-theme "Flattiance"

Włącz spłaszczenie na innych komputerach stacjonarnych

Jeśli podoba Ci się wygląd tego motywu i używasz Ubuntu, ale nie głównego pulpitu, nadal będziesz mógł włączyć ten motyw. Ponieważ ten motyw jest oparty na GTK, Flattiance powinno działać idealnie na Ubuntu Mate, Xubuntu, Lubuntu i Ubuntu Budgie.

Zapoznaj się z naszymi szczegółowymi przewodnikami dotyczącymi tych komputerów stacjonarnych poniżej: