Jak zmusić aplikację do używania dedykowanego procesora graficznego w systemie Windows

Przeciętny komputer jest wyposażony w dwie karty graficzne. Pierwsza, domyślna, nazywa się kartą graficzną „On-board” i zwykle jest to układ Intela. Druga to „Dedykowana” karta graficzna, a Nvidia i AMD są najlepszymi dostępnymi.

Dedykowana karta graficzna jest zwykle spotykana na komputerach do gier, ale nierzadko zdarza się znaleźć niższą kartę graficzną na platformie niezwiązanej z grami.

Wymuś aplikację do korzystania z dedykowanego procesora graficznego

Czy używam mojej dedykowanej karty graficznej?

Gdy wymagania aplikacji przekraczają możliwości wbudowanej karty graficznej, system przełącza się na dedykowany procesor graficzny. Dzieje się tak głównie podczas grania w gry. Możesz jednak zmusić aplikację do korzystania z dedykowanego procesora graficznego. Oto jak.

Jak wspomniano wcześniej, na rynku dominuje dwóch głównych producentów GPU; Nvidia i AMD. Pokażemy Ci, jak możesz zmusić aplikację do korzystania z dedykowanego procesora graficznego obu producentów.

Ustawienia systemu Windows 10

Aby to zadziałało, musisz mieć system Windows 10 1809 lub nowszy. Nie ma znaczenia, jaki masz GPU, ponieważ będzie to działać dla obu.

Otwórz aplikację Ustawienia i przejdź do grupy ustawień System.
Wybierz kartę Wyświetl i przewiń w dół.
Kliknij opcję „Ustawienia grafiki”.
Na ekranie Ustawienia grafiki otwórz menu rozwijane „Wybierz aplikację, aby ustawić preferencje”.
Wybierz typ aplikacji, dla której chcesz ustawić użycie GPU; Klasyczna aplikacja dla aplikacji klasycznych i Uniwersalna aplikacja dla UWP lub aplikacji ze sklepu.

Po wybraniu kliknij przycisk Przeglądaj i wybierz aplikację. Kliknij przycisk „Opcje” pod aplikacją po jej dodaniu.

W otwartym oknie wybierz „Wysoka wydajność” i kliknij „Zapisz”.

Wymuś użycie karty graficznej NVIDIA przez aplikację

Warto wspomnieć, że NVIDIA korzysta z technologii Optimus. Gdy tylko wykryje, że aplikacja potrzebuje dodatkowych, mocniejszych zasobów, włącza się dedykowany procesor graficzny. Mimo to nadal możesz zmusić aplikację do korzystania z dedykowanego procesora graficznego.

Z NVIDIA to naprawdę proste

Otwórz panel sterowania NVIDIA. Kliknij prawym przyciskiem myszy pusty obszar na pulpicie i wybierz opcję „Panel sterowania NVIDIA” z menu kontekstowego.

Przejdź do menu Pulpit i włącz opcję „Dodaj„ Uruchom z procesorem graficznym ”do menu kontekstowego”.

Wróć na pulpit. Kliknij prawym przyciskiem aplikację, w której chcesz wymusić korzystanie z dedykowanego procesora graficznego. Menu kontekstowe dostępne po kliknięciu prawym przyciskiem myszy będzie zawierało opcję „Uruchom z procesorem graficznym”. Wybierz „ Wydajny procesor NVIDIA ” z opcji podrzędnych, a aplikacja będzie działać przy użyciu dedykowanego procesora graficznego.

Wymuś używanie przez aplikację karty graficznej AMD

Możesz zmusić aplikację do korzystania z karty graficznej AMD, ale nie jest to tak łatwe ani tak dostępne, jak opcja NVIDIA.

Dzięki AMD możesz wybrać, które aplikacje będą używać dedykowanej karty graficznej. Nie masz opcji w menu kontekstowym. Zamiast tego dodajesz aplikacje do AMD Catalyst Control Center.

Otwórz aplikację AMD Catalyst Control Center, klikając prawym przyciskiem myszy pusty obszar na pulpicie.

Wybierz „Catalyst Control Center” z menu kontekstowego.
Z listy paneli po lewej stronie wybierz „Zasilanie”.
W sekcji „Zasilanie” wybierz „Przełączalne ustawienia grafiki aplikacji”.

Tutaj zobaczysz listę aplikacji, które AMD już rozpoznaje jako wymagające lepszej obsługi GPU. Na tym panelu znajduje się przycisk „Dodaj aplikację”.

Kliknij go i wybierz plik EXE aplikacji, którą chcesz wymusić, aby używała karty graficznej AMD.

Po dodaniu aplikacji otwórz listę rozwijaną obok niej, aby ustawić opcje grafiki. Wybierz „Wysoka wydajność” i gotowe. Aplikacja zawsze będzie korzystać z karty graficznej AMD.

Powinniśmy wspomnieć, że niektóre opcje mogą się różnić w zależności od wersji sterownika i posiadanego modelu GPU. Te rozwiązania będą nadal działać, ale opcje można znaleźć w innym menu.

Aplikacje Windows UWP – NVIDA GPU

Niestety, to nie działa w przypadku aplikacji Windows UWP. Nie oznacza to, że nie możesz zmusić ich do korzystania z dedykowanego procesora graficznego, tylko że proces jest inny w przypadku procesora graficznego NVIDIA.

Otwórz panel sterowania NVIDIA i przejdź do Ustawienia 3D> Zarządzaj ustawieniami 3D.

Wybierz kartę Ustawienia programu i kliknij przycisk „Dodaj”. Wyszukaj aplikację Windows UWP, którą chcesz uruchomić z dedykowanym procesorem GPU, i dodaj ją.

Z menu rozwijanego „Wybierz preferowany procesor graficzny dla tego programu” wybierz swój procesor graficzny.

Pożegnalne słowa

Dla tych z Was, którzy chcieliby zobaczyć wszystko, co zostało powiedziane powyżej, ale w filmie, zapoznaj się z naszym samouczkiem poniżej.