Jak znaleźć aplikacje do odczytu lub zapisu na dysku w systemie Windows 10

Aplikacje uzyskują dostęp do dysku twardego, gdy muszą otworzyć plik lub gdy dokonasz modyfikacji pliku. Na przykład, gdy otwierasz Notatnik lub Microsoft Word i tworzysz dokument, obie aplikacje zapisują na dysku. W tym samym czasie czytają również z dysku, aby uzyskać dostęp do bieżącej wersji dokumentu. Jest to jednak całkowicie normalne, jeśli aplikacja stale czyta lub zapisuje na dysku, podczas gdy nie powinna, dysk będzie się stale obracał i może również wskazywać na problematyczną aplikację. Oto, jak możesz sprawdzić, które aplikacje czytają i zapisują na dysku.

OSTRZEŻENIE SPOILERA: Przewiń w dół i obejrzyj samouczek wideo na końcu tego artykułu.

Czytanie lub pisanie na dysku

Możesz sprawdzić, które aplikacje czytają lub zapisują na dysku z Menedżera zadań. Nie potrzebujesz do tego dodatkowych aplikacji. Otwórz Menedżera zadań i przejdź do zakładki Szczegóły. Kliknij prawym przyciskiem myszy dowolny tytuł kolumny, a następnie w menu kontekstowym kliknij opcję Wybierz kolumny.

Otworzy się nowe małe okno z listą kolumn, które możesz włączyć. Z listy włącz zarówno zapis we / wy, jak i odczyty we / wy i zamknij małe okno.

Wróć do Menedżera zadań, a zobaczysz dwie nowe kolumny, które włączyłeś. W Menedżerze zadań możesz sortować wszystko tylko według jednej kolumny, więc musisz posortować je według czynności czytania lub pisania. Kliknij tytuł kolumny, aby posortować aplikacje w kolejności rosnącej lub malejącej i obserwuj kolumny. Będą aktualizować się w czasie rzeczywistym, aby pokazać, które aplikacje aktywnie czytają i zapisują na dysku. Jeśli zobaczysz aplikację, która uzyskuje dostęp do dysku, gdy nie jest uruchomiona, możesz to sprawdzić.

Niektóre aplikacje mają usługi działające w tle, więc mogą również pojawiać się w tych kolumnach. Sprawdź, czy aplikacja zapisująca na dysku ma uruchomione w tle usługi lub procesy. Możesz wygooglować nazwę usługi i sprawdzić, czy powinna być uruchomiona, czy nie.

Jeśli wszystko inne zawiedzie, a dysk obraca się niepotrzebnie, zawsze możesz spróbować uruchomić system w trybie awaryjnym. W trybie awaryjnym sprawdź, czy proces nadal działa. W trybie awaryjnym uzyskujesz tylko niezbędne usługi systemowe, więc jeśli procesu nie ma, wiesz, że prawdopodobnie jest to aplikacja, która przeciąga dysk w dół.

Jeśli aplikacja działa, może być konieczne odinstalowanie jej i znalezienie alternatywy. Ewentualnie sprawdź, czy aplikacja ma znany błąd i czy są dla niego jakieś poprawki.