Jak znaleźć aplikacje zużywające energię w systemie Windows 10

Udostępnij teraz w social media:

Mówiąc historycznie, Microsoft nigdy nie wprowadzał wielu zmian w Menedżerze zadań. Pozostał on w większości niezmieniony aż do Windows 8. Oczywiście w Windows 10 Menedżer zadań zyskał cały szereg nowych funkcji. Może teraz powiedzieć, jak dobrze działa Twój procesor graficzny, a jesienią tego roku będziesz mógł znaleźć aplikacje zużywające energię w systemie Windows 10 z poziomu Menedżera zadań. Możesz nie tylko zobaczyć, które aplikacje zużywają dużo energii, ale także zobaczyć ich historyczne zużycie energii.

Ta funkcja jest dostępna w kompilacji 17704 dla niejawnych testerów systemu Windows 10. Powinna być częścią kolejnej dużej aktualizacji funkcji systemu Windows 10, która ma zostać wydana jesienią tego roku.

  Jak naprawić czarne tło pulpitu w systemie Windows

Znajdź aplikacje zużywające energię

Informacje o zużyciu energii są dostępne dla aktualnie uruchomionych aplikacji. Otwórz Menedżera zadań, a obok domyślnych zobaczysz dwie nowe kolumny o nazwie Zużycie energii i Trend zużycia energii. Jeśli nie widzisz tych kolumn, kliknij prawym przyciskiem myszy dowolną z nich i włącz te dwie kolumny, wybierając je z menu kontekstowego.

Możesz posortować aplikacje według najniższego lub najwyższego zużycia energii i użyć go do określenia, których aplikacji nie powinieneś używać, gdy jesteś na baterii. Kolumna trendu zużycia energii zacznie się wypełniać niemal natychmiast, więc jeśli chcesz zobaczyć długoterminowe zużycie energii przez aplikację, pozwól jej działać przez chwilę i uzyskaj dokładniejszy obraz, które aplikacje są energochłonne.

  Jak naprawić błąd „Nie można znaleźć repozytoriów modułów” w programie PowerShell w systemie Windows 10

Zużycie energii nie jest czymś, na co mają wpływ inne aplikacje działające w systemie. Ma na to jednak wpływ to, czy poddajesz aplikację działaniu, czy też nie. Na przykład, jeśli kadrujesz obraz w Photoshopie, nie będzie to wymagało dużej mocy ani wielu zasobów. Jeśli jednak używasz programu Photoshop do przetwarzania zdjęć HDR, zużywa więcej energii i zasobów. Chodzi o to, że używanie aplikacji przez długi czas daje lepsze wyobrażenie o tym, ile energii zużywa.

System Windows obsługuje różne plany zasilania w zależności od tego, ile energii ma zużywać system. Możesz tworzyć własne plany zasilania, korzystać ze Zrównoważonego planu zasilania lub użyć suwaka mocy baterii, aby zoptymalizować system w celu uzyskania lepszej wydajności baterii. Dzięki temu nowemu dodatkowi do Menedżera zadań możesz jednak lepiej wykorzystać baterię, nawet jeśli korzystasz ze zrównoważonego planu zasilania, ograniczając aplikacje energochłonne.

  Jak wyłączyć podgląd miniatur na pasku zadań w systemie Windows 10

x