Jak znaleźć datę określonego dnia miesiąca w programie Excel

Jeśli używasz programu Excel do obsługi harmonogramów i / lub arkuszy czasu, może być konieczne znalezienie daty określonego dnia miesiąca. Na przykład, w jaki dzień przypada drugi poniedziałek miesiąca? Jeśli kiedykolwiek będziesz potrzebować sprawdzić te same informacje, ale nie chcesz używać do tego kalendarza, istnieje prosta formuła, której możesz użyć zamiast tego.

Zmienne

Mamy do czynienia z dniami tygodnia i miesiącami w roku, więc chociaż w tym wzorze występują zmienne, ich zakres jest ograniczony. To powiedziawszy, podamy Ci wzór i wyjaśnimy, która zmienna jest która.

Rok: rok miesiąca, którego datę chcesz sprawdzić.

Miesiąc: miesiąc, dla którego chcesz sprawdzić datę.

Dzień tygodnia: dzień tygodnia, dla którego chcesz sprawdzić datę.

Występowanie: wystąpienie dnia, tj. Pierwszy poniedziałek, drugi piątek lub trzecia środa.

Te zmienne nie będą używane przez nazwy. Wszystko, co możesz zrobić, to użyć adresów komórek, jednak formuła będzie znacznie łatwiejsza do dostosowania do własnych potrzeb, gdy zostanie odpowiednio sformatowana. Powyższe zmienne będą działać jako nagłówki kolumn, aby łatwiej było zrozumieć, co się dzieje i edytować formułę.

Formuła

Formuła ogólna jest następująca, jednak trzeba będzie ją edytować w podanym przykładzie, aby mogła zwrócić datę. Wklej poniższy fragment w pustej komórce i użyj przykładu, aby odpowiednio go edytować.

=DATE(A8,B8,1+7*D8)-WEEKDAY(DATE(A8,B8,8-C8))

Przykład

Miesiące są ponumerowane od 1 do 12, począwszy od stycznia. Dni tygodnia są numerowane od 1 do 7, zaczynając od niedzieli, co oznacza, że ​​niedziela to 1, poniedziałek to 2, wtorek to 3 i tak dalej.

W powyższym wzorze wartości, które należy edytować do swoich potrzeb, to;

A8, B8, D8 i C8.

A8 = rok, B8 = miesiąc, C8 = dzień tygodnia i D8 = wystąpienie

Edycja jest jedyną trudną częścią, ale kiedy już to zrozumiesz, będzie łatwo korzystać z tej formuły. Pochodzi z piwa użytkownika Superuser.

Jeśli obawiasz się, czy poprawnie wyedytowałeś wartości, wypróbuj kilka z nich i użyj kalendarza, aby sprawdzić, czy otrzymujesz prawidłowe wyniki. Jedyny mylący jest fragment między dniem tygodnia a jego wystąpieniem. Pamiętaj, że wartość dla dnia tygodnia może wynosić nawet 7, podczas gdy jego wystąpienie nie może przekroczyć 5.