Jak znaleźć identyfikator UUID komputera Mac, iPhone i iPad

Twój komputer Mac, iPhone i iPad mają przypisany uniwersalny unikalny identyfikator (UUID). Kody te są specyficzne dla każdego urządzenia i podobnie jak numer seryjny są używane przez programistów do indywidualnej identyfikacji każdego z nich. Oto, co musisz wiedzieć.

Co to jest UUID?

Identyfikator UUID to ciąg liter i cyfr, który tworzy unikalny wzór. Twój Mac, iPhone i iPad mają po jednym UUID i żadne inne urządzenie go nie udostępnia. Pod tym względem jest podobny do numeru seryjnego, ale podczas gdy numery seryjne są używane do identyfikacji Twojego urządzenia przez Apple i operatora komórkowego, programiści zwykle używają zamiast tego identyfikatora UUID.

Zwykle nie musisz znać (ani uzyskiwać dostępu) swojego UUID. Ale jeśli rejestrujesz urządzenie w ramach programu Apple Developer Program, aby móc zainstalować oprogramowanie w wersji beta, będziesz go potrzebować. Twórcy aplikacji mogą również poprosić o identyfikator UUID urządzenia, aby zapewnić kompilacje, które będą działać tylko na tym konkretnym urządzeniu.

Jak znaleźć identyfikator UUID komputera Mac

Kliknij logo Apple na pasku menu, a następnie kliknij opcję „O tym Macintoshu”.

Kliknij przycisk „Raport systemowy”.

Raport systemu Cllck

Zwróć uwagę na tekst obok identyfikatora UUID sprzętu.

Raport systemowy pokazujący UUID

W razie potrzeby możesz skopiować tekst bezpośrednio z okna.

Jak znaleźć UUID swojego iPhone’a i iPada

Podłącz iPhone’a lub iPada do komputera, a następnie otwórz iTunes. Kliknij ikonę urządzenia u góry.

Kliknij ikonę telefonu

UUID Twojego urządzenia jest domyślnie ukryty – kliknij „Numer seryjny”, a zmieni się, aby wyświetlić Twój UUID.

Kliknij numer seryjny

Możesz także skopiować UUID bezpośrednio z iTunes.

Inne identyfikatory, na które należy zwrócić uwagę

Istnieje również kilka innych identyfikatorów, na które możesz się natknąć.

Identyfikatory modeli służą do wyróżnienia modelu konkretnego urządzenia. Nie są one unikalne dla tego urządzenia, ale raczej model zespołu, do którego należy. Na przykład iPhone 7 jest znany jako iPhone9, x, podczas gdy iPhone XS to iPhone11, x. Numery te są zwykle używane tylko przez Apple, ale czasami pojawiają się w przeciekach dotyczących nadchodzących urządzeń.
Apple i jego dostawcy używają numerów modeli do identyfikacji urządzeń i rynku, dla którego są przeznaczone. Na przykład iPhone XS sprzedawany w Stanach Zjednoczonych to A1920, a w Japonii to A2098.
Numery IMEI, znane również jako międzynarodowe numery identyfikacyjne sprzętu mobilnego, są używane przez operatorów. Są unikalne dla każdego urządzenia, które łączy się z siecią komórkową i często są używane do blokowania urządzeń, które zostały zgłoszone jako skradzione lub zgubione.

x