Jak znaleźć kolejność startową w systemie Windows 10

Windows 10 umożliwia uruchomienie dowolnej aplikacji podczas uruchamiania systemu. Niektóre aplikacje i wiele usług systemu Windows działa podczas uruchamiania bez włączania ich. Jeśli Twój system jest szybki lub ma dysk SSD, przekonasz się, że czas rozruchu wcale nie jest zły. W przypadku wolniejszych systemów i tych z dyskami twardymi czas uruchamiania może być dość długi.

Menedżer zadań pozwala sprawdzić, które aplikacje mają największy wpływ na uruchamianie systemu, jednak jeśli chcesz znaleźć kolejność elementów początkowych, Menedżer zadań nie będzie zbyt pomocny. Zamiast tego potrzebujesz narzędzia Microsoft o nazwie Autoruns.

Rozpocznij zamawianie pozycji

Pobierz Autoruns od firmy Microsoft i uruchom go. Przejdź do zakładki Logowanie i spójrz na listę elementów uruchamianych podczas uruchamiania.

Zobaczysz elementy, których nie dodałeś samodzielnie. Te elementy będą obejmować usługi systemu Windows, a także usługi uruchamiane przez inne aplikacje. Będą również elementy, które są ustawione do uruchomienia podczas uruchamiania, ale których Twój system nie może znaleźć, ponieważ je usunąłeś, ale zajmiemy się nimi później.

Spójrz na listę i spójrz na kolejność, w jakiej pojawiają się pozycje. Od góry do dołu możesz zobaczyć początkową kolejność pozycji. Pozycja na górze tej listy jest pierwszą rzeczą, która uruchamia się po uruchomieniu komputera. Ostatnią pozycją na tej liście jest to, co Windows 10 otwiera się ostatnio przed zakończeniem uruchamiania.

Gdy użytkownicy otrzymają te informacje, ich następne pytanie dotyczy zwykle tego, jak zmienić kolejność początkowych elementów. Krótka i prosta odpowiedź brzmi, że nie da się tego zrobić. System Windows 10 decyduje, które elementy muszą zostać uruchomione jako pierwsze, a które później. Decydując o zamówieniu, waży różne czynniki, np. Najpierw uruchomi istotne komponenty, aby system był gotowy do uruchomienia innych pozycji.

Przyjrzy się również, jak duży wpływ aplikacja będzie miała na opóźnienie uruchomienia. Nie ma znaczenia, w jakiej kolejności zostały dodane pozycje.

Na przykład, jeśli zainstalowałeś aplikację w styczniu i ustawiłeś ją tak, aby działała podczas rozruchu systemu, a następnie zainstalowałeś drugą aplikację w lutym i ustawiłeś ją tak, aby działała również podczas uruchamiania, nie ma gwarancji, że aplikacja zainstalowana w styczniu uruchomi się jako pierwsza, a następnie aplikacja zainstalowana w lutym.

Jeśli chodzi o elementy, których Autoruns nie może znaleźć, dobrym pomysłem jest wyłączenie ich z tej listy. Windows 10 może ich szukać, a to może opóźniać czas uruchamiania.