Jak znaleźć model płyty głównej w systemie Windows 10

Płyta główna to niezbędny element każdego komputera. Model płyty głównej decyduje o innym sprzęcie, który możesz dodać do swojego systemu. Jeśli chcesz na przykład zwiększyć pamięć RAM w systemie, twoja płyta główna musi mieć puste gniazda i musi obsługiwać kartę, którą próbujesz dodać. Ten konkretny komponent jest tak istotny, że są z nim powiązane licencje OEM, a jego wymiana jest prawie jak zakup nowego komputera.

Znajdź model płyty głównej

Jeśli chcesz wiedzieć, do czego zdolna jest twoja płyta główna, i nie chcesz fizycznie otwierać komputera, aby spojrzeć, możesz znaleźć numer modelu płyty głównej w systemie Windows 10.

Wiersz polecenia

Otwórz wiersz polecenia z uprawnieniami administratora i uruchom następujące polecenie;

wmic baseboard get product, manufacturer, version, serialnumber

Dane wyjściowe zwróci nazwę produktu, numer seryjny i wersję płyty głównej zainstalowanej na komputerze.

Informacje o systemie

Jeśli nie masz dostępu administratora do swojego systemu, możesz sprawdzić w aplikacji Informacje o systemie te same informacje. Wybierz Podsumowanie systemu i poszukaj wpisów BaseBoard. Nie znajdziesz numeru seryjnego płyty głównej, ale reszta informacji jest tam.

CPU-Z

CPU-Z to aplikacja, którą polecamy do wielu rzeczy, takich jak sprawdzanie, czy Twój procesor to procesor Skylake czy kabylake. Ściągnij, zainstaluj i uruchom aplikację. Ma zakładkę o nazwie MainBoard, która jest inną nazwą płyty głównej i poda numer modelu i wersję dla niej. Niestety, nadal nie da ci numeru seryjnego płyty głównej, więc jeśli tego potrzebujesz, będziesz musiał użyć metody wiersza polecenia.

Numer seryjny płyty głównej jest rzadko potrzebny. Jeśli musisz wymienić płytę główną i szukasz tego samego modelu, informacje podane przez aplikację System Information i CPU-Z załatwią sprawę. Jeśli chcesz sprawdzić, jakie ma gniazda, możesz wygooglować jego numer modelu.

Jeśli chcesz dodać lub zmienić komponenty sprzętowe na swoim komputerze, powinieneś również sprawdzić, jaki sprzęt masz obecnie w systemie. Płyta główna określi, co możesz, a czego nie możesz dodać do swojego systemu, ale sprzęt, który dodajesz, musi być również kompatybilny z innymi komponentami. Nie możesz na przykład zmienić GPU, ale nie masz wystarczającej ilości pamięci RAM, aby go obsłużyć.