Udostępnij teraz w social media:

Jeśli chodzi o budowanie komputera, możesz debatować, które komponenty są ważniejsze. Oczywiście wydasz więcej pieniędzy na dowolne zasoby, które pozwolą na lepszy komputer. To powiedziawszy, na każdym komputerze stacjonarnym lub laptopie jedynym ważnym niezastąpionym elementem sprzętowym jest dysk twardy. Dane są przechowywane na Twoim dysku. Jeśli okres eksploatacji dysku dobiega końca lub występują z nim problemy, może nadszedł czas, aby zapoznać się z opcjami naprawy gwarancyjnej. Podobnie jak w przypadku każdej gwarancji, prawdopodobnie najpierw będziesz musiał zidentyfikować swój sprzęt. Dyski twarde i SSD są identyfikowane za pomocą numeru seryjnego. Jeśli nie chcesz otwierać komputera stacjonarnego lub laptopa, aby znaleźć numer seryjny dysku twardego z wiersza poleceń.

Sprawdź -   Wyłącz szybkie uruchamianie w systemie Windows 10, aby prawidłowo zamknąć

Numer seryjny woluminu

Otwórz wiersz polecenia w systemie Windows. Na pasku wyszukiwania systemu Windows wpisz CMD i wybierz wiersz polecenia z listy wyników. Dysk twardy i SDD mają dwa rodzaje numerów seryjnych. Pierwsza to numer „tomu”. Twój dysk twardy / SDD jest podzielony na dodatkowe dyski. Są to w zasadzie wielkości. Każdy wolumin ma własny numer seryjny przypisany do niego przez system operacyjny. Nie ma to wiele wspólnego z rzeczywistym sprzętem, ale nadal można go znaleźć za pomocą wiersza poleceń.

Wprowadź następujące polecenie;

vol C:

Możesz zamienić „C” na literę dysku, dla którego chcesz znaleźć numer seryjny.

Sprawdź -   Jak przekonwertować plik ISO na VDI dla VirtualBox w systemie Windows 10

Zauważysz, że chociaż dysk C w moim systemie ma numer seryjny, nie ma etykiety. Jeśli Twój wolumin nie ma etykiety, nie ma się czym martwić. Etykieta to pole opcji dla napędów. To tylko nazwa, którą nadasz swojemu napędowi. Ludzie zwykle nie nazywają dysków w swoim systemie. Jeśli miałbyś uruchomić to samo polecenie na napędzie USB, który podałeś, prawdopodobnie otrzymasz etykietę.

Numer seryjny dysku twardego

Numer seryjny dysku twardego lub numer seryjny dysku SSD różni się od numeru seryjnego woluminu. Aby znaleźć numer seryjny dysku twardego lub numer seryjny dysku SSD, wprowadź następujące polecenie w wierszu polecenia.

wmic diskdrive get serialnumber

Jest to numer seryjny, który możesz podać producentowi urządzenia, jeśli chcesz skorzystać z gwarancji lub jeśli próbujesz naprawić / rozwiązać problemy z nim.

Sprawdź -   Jak naprawić konto na Twitterze, które nie łączy się z aplikacją Xbox w systemie Windows 10

To wszystko, czego potrzeba. Działa to tylko w przypadku wewnętrznych dysków twardych lub dysków SSD, a nie w przypadku pamięci zewnętrznej. Aby znaleźć numer seryjny pamięci zewnętrznej, podłącz go do komputera / laptopa i przejdź do Menedżera urządzeń. Znajdź swoje urządzenie magazynujące i przejdź do jego właściwości.