Jak znaleźć numer seryjny laptopa na potrzeby pobierania usług i sterowników

Wszystkie laptopy, niezależnie od producenta, mają numery seryjne. Te numery seryjne są unikalne dla każdego laptopa i różnią się od numeru serii laptopa. Numer seryjny laptopa służy do identyfikacji konkretnego laptopa. Numer seryjny może być użyty, gdy musisz oddać laptopa do serwisu lub może być przydatny, jeśli musisz pobrać sterowniki. Zwykle numer seryjny laptopa znajduje się na spodzie laptopa iw niektórych przypadkach, np. HP, może być konieczne wyjęcie baterii, aby go odczytać. Prawie zawsze jest to naklejka i rzadko jest drukowana na rzeczywistej obudowie laptopa. To powiedziawszy, naklejki z czasem blakną. Jeśli chcesz znaleźć numer seryjny swojego laptopa, potrzebujesz bardziej niezawodnego sposobu, aby go znaleźć. Zamiast tego możesz użyć programu PowerShell.

Znajdź numer seryjny laptopa

Otwórz PowerShell i uruchom następujące polecenie;

gwmi win32_bios | fl SerialNumber

Dane wyjściowe tego polecenia będą numerem seryjnym laptopa. Może to być prosta liczba lub kombinacja cyfr i liter. Nie ma ustalonej długości, jak długo lub jak mały będzie numer seryjny. To zależy od tego, jak przydziela je producent laptopa.

Oczywiście nadal możesz patrzeć na spód laptopa, jeśli naklejka jest nadal nienaruszona. Metoda PowerShell jest najlepsza, jeśli naklejka z numerem seryjnym znajduje się w gnieździe baterii lub naklejka wyblakła z czasem lub jeśli nie chcesz odwracać laptopa.

Numer seryjny twojego laptopa może mieć inną nazwę, jeśli spojrzysz na niego na naklejce na spodzie komputera. Powyższe zdjęcie przedstawia spód laptopa Dell Inspiron. Numer seryjny jest nazywany kodem serwisowym.

Powyższe polecenie zostało przetestowane zarówno na laptopie Dell, jak i laptopie HP i zwróciło poprawny numer seryjny dla obu. Najprawdopodobniej zadziała również dla innych producentów, ponieważ są to informacje dodawane do BIOS-u systemu.

Korzystanie z numeru seryjnego laptopa

Chociaż wszystkie laptopy mają unikalny numer seryjny, nie wszystkie są używane w ten sam sposób. Niektórzy producenci mogą przydzielać numer seryjny tylko w celu śledzenia sprzedanych systemów. Inni mogą go w znacznym stopniu wykorzystać, tak jak robią to Dell i HP. Warto też wspomnieć, że numer seryjny to nie jedyny numer identyfikacyjny dodawany do laptopa. Producenci mogą używać innych, dodatkowych numerów, a także np. Kodu usług ekspresowych na poprzednim zdjęciu. Tego kodu nie można wykryć za pomocą programu PowerShell. Jeśli są ważne, zrób im zdjęcie przy pierwszym zakupie nowego laptopa i przechowuj je w bezpiecznym i łatwo dostępnym miejscu.