Udostępnij teraz w social media:

Windows 10 ma narzędzie, które pozwala przeglądać użycie miejsca na dysku według folderów. Jest w aplikacji Ustawienia i jeśli kiedykolwiek będziesz potrzebować zwolnić miejsce na dysku twardym, jest to dobre miejsce, aby zacząć szukać tego, co musisz wyczyścić. Tam, gdzie duże, bezużyteczne pliki zajmują dużo miejsca, puste foldery zwykle powodują problemy, gdy próbujesz znaleźć plik. Oto, jak możesz znaleźć puste foldery w systemie Windows 10.

Znajdź puste foldery

Znalezienie pustych folderów w systemie Windows 10 jest dość łatwe. Możesz uruchomić proste polecenie w programie PowerShell, a wyświetli się lista wszystkich folderów. Polecenie można uruchomić na całym dysku lub w określonym folderze.

Sprawdź -   Jak przypiąć czat w WhatsApp

Otwórz PowerShell i uruchom poniższe polecenie;

$SomePath="C:UsersfatiwDesktop"

Get-ChildItem -Path $SomePath -Recurse -Directory | ForEach-Object -Process {
if ($false -eq $_.GetFileSystemInfos())
{
$_.FullName
}
}

Musisz edytować pierwszą linię powyższego polecenia, aby dostosować ją do swoich potrzeb. W pierwszym wierszu zastąp ścieżkę zamkniętą przecinkami ścieżką do folderu, który chcesz przeskanować.

Przykłady:

Aby przeskanować cały dysk C;

$SomePath="C:"

lub

Aby zeskanować bibliotekę Steam zapisaną na dysku D;

$SomePath="D:SteamLibrary"

lub

Aby przeskanować folder użytkownika;

$SomePath="C:UsersYourUserName"

Polecenie zwróci listę wszystkich pustych folderów w określonej lokalizacji. Lista będzie zawierać ścieżkę do folderu. Nie usunie ani nie przeniesie niczego. Jeśli chcesz pozbyć się jednego z folderów, możesz to zrobić za pomocą PowerShell, ale łatwiej jest je usunąć z Eksploratora plików.

Sprawdź -   Napraw błąd „Coś się stało” podczas aktualizacji do systemu Windows 10

Jeśli uruchomisz to polecenie na całym dysku, może to zająć więcej czasu, zwłaszcza jeśli uruchomisz je na dysku z systemem Windows, jednak nadal skanuje szybko i jest znacznie lepsze niż użycie niezgrabnego lub nawet dobrze wykonanego narzędzia do znalezienia puste foldery w systemie Windows 10. Jeśli używasz narzędzia, użyj go do usunięcia folderów, ale jeśli chodzi o wykonanie niezawodnego skanowania, możesz używać programu PowerShell bez żadnych problemów.

Warto zaznaczyć, że nie potrzebujesz uprawnień administratora do uruchomienia tego polecenia, jednak jeśli uruchamiasz je na dysku Windows, powinieneś uruchomić je z uprawnieniami administratora lub nie będzie można skanować niektórych folderów chronionych przez system. Możliwe, że nawet z uprawnieniami administratora polecenie nie może przeskanować niektórych folderów w poszukiwaniu pustych folderów. W takim przypadku najlepiej zostawić te foldery w spokoju. Mogą być puste, ale utworzył je system operacyjny i może być konieczne ich użycie do czegoś. Jeśli usuniesz foldery, a później zapomnisz, że to zrobiłeś, możesz mieć problemy i nie będzie sposobu, aby dowiedzieć się, co poszło nie tak.

Sprawdź -   Jak zainstalować edytor zdjęć Photoflow w systemie Linux