Jak znaleźć wartość wskaźnika zużycia dysku SSD w systemie Windows 10

Jeśli dzisiaj kupisz komputer, najlepszą rzeczą, na którą możesz zainwestować pieniądze, jest dysk SSD lub dysk SSD. Te nowe dyski przyspieszają systemy, których dyski twarde nie mogą i nigdy nie będą w stanie. Dyski SSD są zwykle droższe niż dyski twarde i ostatecznie ulegną awarii. Musisz mieć oko na zdrowie swojego dysku SSD, a jest do tego całkiem sporo narzędzi.

Wiele narzędzi dostępnych do sprawdzania stanu dysku SSD pozwala postawić prostą diagnozę, np. Dysk SSD jest w dobrym stanie zdrowia, jest w porządku, czy coś innego. Narzędzia mogą, ale nie muszą, wskazywać rzeczywisty wskaźnik zużycia napędu. Jeśli nie możesz zobaczyć wskaźnika zużycia dysku SSD za pomocą prostych narzędzi innych firm, oto co możesz zrobić.

Zastrzeżeni menedżerowie SSD

Gdy aplikacja innej firmy nie odczytuje krytycznych informacji o dysku SSD, prawdopodobnie wiąże się to z zablokowaniem go przez producenta dysku SSD. Na szczęście większość producentów dysków SSD oferuje własne bezpłatne aplikacje do sprawdzania stanu dysku i właśnie tego należy użyć.

Oto trzech menedżerów SSD popularnych producentów. Jeśli masz dysk SSD innego producenta, sprawdź na jego stronie internetowej dostępne oprogramowanie, które może nim zarządzać.

Aplikacja powinna pokazywać wskaźnik zużycia, a także zapewniać o wiele więcej szczegółów na temat kondycji Twojego dysku niż aplikacja innej firmy. W każdym razie dobrze jest mieć tę aplikację w systemie.

Te aplikacje są specyficzne dla posiadanego dysku SSD, tj. Aplikacja Samsung Magician nie będzie w stanie wiele zrobić, jeśli masz dysk SSD Kingston. Może być w stanie przeprowadzić niektóre testy, ale mogą nie być dokładne.

Powinniśmy również ostrzec cię, że jeśli spróbujesz przeprowadzić zbyt wyczerpujący test na dysku SSD z aplikacji innej firmy, możesz unieważnić gwarancję. Bądź ostrożny i przeprowadzaj testy warunków skrajnych tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne.

Wskaźniki kondycji powinny wystarczyć do stwierdzenia, czy dysk SSD nie działa, a jeśli tak, to nie odkładaj go na później. Przynajmniej upewnij się, że utworzono kopię zapasową ważnych danych, aby w razie awarii dysku ich nie utracić.