Jak zoptymalizować dysk SSD w systemie Linux

Dyski SSD otrzymują obecnie coraz większe wsparcie dla systemu Linux, a coraz więcej użytkowników je zdobywa. Mimo to niewielu użytkowników Linuksa wie, jakiego właściwego systemu plików powinni używać, jak działa TRIM systemu plików, a nawet dlaczego powinni uważać na odczyt / zapis. Dlatego w tym artykule omówimy wszystko, co trzeba wiedzieć o optymalizacji dysku SSD w systemie Linux. Omówimy najlepsze systemy plików do użycia. Oprócz tego omówimy, jak włączyć TRIM i nie tylko!
OSTRZEŻENIE SPOILERA: Przewiń w dół i obejrzyj samouczek wideo na końcu tego artykułu.

System plików dla SSD

Dyski SSD są bardzo nowoczesne. Wykorzystują technologię NAND, aby zapewnić, że dane są odczytywane i zapisywane w najszybszy możliwy sposób. To z powodu tej prędkości dyski półprzewodnikowe mają tendencję do bycia naprawdę szybkimi, bez względu na typ systemu plików, który na nich zastosujesz. To powiedziawszy, jeśli chcesz w pełni wykorzystać swój dysk SSD w systemie Linux, najlepszym rozwiązaniem jest wybranie najlepszego systemu plików. Przyjrzyjmy się systemom plików dostępnym dla systemu Linux i omówmy, które z nich są najlepsze do wykorzystania na dysku SSD.

Rozszerzony 4

Nie bez powodu system plików Extended 4 jest wybierany przez większość dystrybucji Linuksa. Jest niezawodny i ma całkiem dobre funkcje w różnych przypadkach użycia. Ext4 jest generalnie systemem plików „uniwersalnym”, co oznacza, że ​​oczekuje się, że będzie używany na wielu różnych urządzeniach pamięci masowej. Nie jest specjalnie zaprojektowany tylko dla dysku SSD, ale niech cię to nie przeraża. Ma wiele ulepszeń specjalnie dla właścicieli dysków SSD, takich jak obsługa TRIM, i funkcje, które pozwalają na redukcję odczytu / zapisu w celu poprawy długowieczności.

Jeśli nie masz pewności, czego chcesz od dysku SSD, skorzystaj z tego systemu plików. Jest dobrze zaokrąglony i wykona zadanie.

XFS

System plików XFS to starszy system plików z wieloma różnymi przypadkami użycia. Podobnie jak Ext4, system plików XFS obsługuje takie elementy, jak TRIM, dzięki czemu dysk SSD będzie zdrowy w systemie Linux. Oprócz tego ma kilka naprawdę świetnych funkcji, w tym narzędzie do defragmentacji systemu plików i możliwość wyłączenia dzienników systemu plików (co jest krytyczne, gdy próbujesz zmaksymalizować żywotność dysku SSD).

Ogólnie rzecz biorąc, XFS to świetny system plików dla dysków SSD, jeśli chcesz uzyskać absolutnie najlepszą możliwą wydajność. System plików XFS można wybrać za pomocą większości narzędzi instalacyjnych dystrybucji Linuksa.

Włącz obsługę TRIM

FS-TRIM to narzędzie dla systemów plików, które przechodzi i odrzuca nieużywane bloki. Ze względu na charakter pamięci flash i ogólnie NAND, im więcej bloków się pojawia, tym wolniejszy może być dysk SSD. Włączenie tej funkcji jest bardzo ważne dla stanu dysku SSD.

W większości przypadków dystrybucje Linuksa (takie jak Ubuntu itp.) Umożliwią Ci to. Jednak nie każda dystrybucja Linuksa jest taka sama, a niektóre nie włączają tej funkcji domyślnie. Oto jak to zrobić:

Ubuntu

sudo apt install util-linux

Debian

sudo apt-get install util-linux

Arch Linux

sudo pacman -S util-linux

Fedora

sudo dnf install util-linux

OpenSUSE

sudo zypper install util-linux

Po zainstalowaniu oprogramowania util włącz usługi systemowe, aby zapewnić działanie FS-TRIM.

sudo systemctl enable fstrim.service
sudo systemctl enable fstrim.timer

Następnie uruchom te dwie usługi od razu za pomocą systemctl start.

sudo systemctl start fstrim.service
sudo systemctl start fstrim.timer

Ogranicz odczyt i zapis na dysku SSD

Dyski półprzewodnikowe nie działają w ten sam sposób, co tradycyjny, wirujący dysk twardy. W przeciwieństwie do dysków RPM dyski SSD mają ograniczoną liczbę zapisów, które mogą wykonać. Gdy użytkownik osiągnie maksymalną możliwą liczbę zapisów, dysk stanie się tylko do odczytu i zacznie ulegać awarii (lub gorzej). Aby to złagodzić, wykonaj następujące czynności.

Po pierwsze, nie twórz partycji wymiany na dysku SSD. Przekazanie całej partycji do wymiany na dysku SSD oznacza, że ​​dysk półprzewodnikowy stale odczytuje i zapisuje dane. Może to szybko pogorszyć stan i żywotność dysku. Zamiast tego rozważ utworzenie pliku wymiany lub całkowite zrezygnowanie z wymiany.

Używanie pliku wymiany zamiast partycji jest nadal niepewne, ale ostatecznie będzie lepsze, ponieważ plik wymiany jest nadal tylko plikiem, a nie całą partycją, z której może korzystać system. Ponadto pliki wymiany można łatwo włączać i wyłączać. Użytkownik może łatwo włączyć zamianę w razie potrzeby i wyłączyć ją od razu po zakończeniu, zmienić jej rozmiar itp. Partycje wymiany są mniej elastyczne.

Inną dobrą praktyką mającą na celu ograniczenie możliwości odczytu / zapisu na dysku SSD jest wyłączenie kronikowania w systemie plików. To nie jest krytyczne, ale jeśli to zrobisz, będziesz czytać / pisać znacznie mniej. Aby to zrobić, przeszukaj podręcznik dystrybucji Linuksa, aby znaleźć wszelkie informacje, które mogą mieć na ten temat, specyficzne dla twojego systemu operacyjnego.

Na koniec zawsze staraj się zaktualizować oprogramowanie układowe dysku SSD. Wierz lub nie, ale dyski SSD otrzymują aktualizacje jak każdy inny komponent na twoim komputerze. Jeśli nie zaktualizujesz oprogramowania układowego, przegapisz ulepszenia producenta, które zwiększają jego wydajność, mniej odczytują / zapisują i lepiej obsługują dane. Aby zaktualizować oprogramowanie układowe dysku, najlepiej zapoznać się z instrukcją dołączoną do dysku SSD. Alternatywnie wyszukaj witrynę producenta lub przejrzyj wiki dystrybucji Linuksa, aby uzyskać instrukcje.