12/08/2021

Jak zresetować i naprawić aplikacje w systemie Windows 10

Udostępnij teraz w social media:

Windows 10 ma funkcję resetowania, która pozwala użytkownikom zresetować system operacyjny do nowego stanu instalacji. Jest to przydatne, gdy system jest zainfekowany możliwym złośliwym oprogramowaniem lub rejestr jest uszkodzony w sposób uniemożliwiający naprawę i nie masz między innymi jego kopii zapasowej. Podczas resetowania systemu Windows 10 możesz zachować swoje pliki lub je usunąć. Istnieje podobna opcja, która pozwala użytkownikom resetować i naprawiać aplikację w systemie Windows 10.

Opcja resetowania i naprawy aplikacji nie jest dostępna dla wszystkich aplikacji. Jest to coś, co sama aplikacja musi dodać obsługę, a jeśli nie, nie można jej zresetować i naprawić. Niestety, bardzo niewiele aplikacji daje użytkownikom tę opcję, dlatego większość użytkowników może nie zdawać sobie sprawy, że ona w ogóle istnieje. Microsoft Edge to aplikacja dostępna w systemie Windows 10, którą można zresetować. Inne aplikacje, które można zresetować i naprawić, to aplikacja UWP iTunes i aplikacja Stock Photos.

Sprawdź -   Jak robić zrzuty ekranu w trybie pełnoekranowym na Youtube na Windows 10

Zresetuj i napraw aplikacje

Naprawa aplikacji nie spowoduje utraty danych, jednak zresetowanie aplikacji może spowodować utratę danych. Utracone dane będą związane z ustawieniami aplikacji, a nie z plikami. Na przykład, jeśli zresetujesz aplikację Zdjęcia, nie usunie to zdjęć z dysku twardego. Spowoduje to jednak usunięcie wszelkich niestandardowych lokalizacji folderów dodanych do aplikacji, usunięcie danych osób i prawdopodobnie usunie pamięć podręczną miniatur.

Nie ma sposobu, aby stwierdzić, które aplikacje obsługują opcję resetowania i naprawy, a które nie. Będziesz musiał po prostu ręcznie sprawdzić każdą aplikację.

Otwórz aplikację Ustawienia i przejdź do grupy ustawień Aplikacje. Na karcie Aplikacje i funkcje zobaczysz listę wszystkich zainstalowanych aplikacji.

Sprawdź -   Jak włączyć tryb ciemny w Outlook.com

Kliknij aplikację i jeśli zobaczysz pod nią „Opcje zaawansowane”. Jeśli tam jest, najprawdopodobniej można ją naprawić i zresetować. Kliknij Opcje zaawansowane.

Na ekranie opcji zaawansowanych aplikacji przewiń w dół, a znajdziesz opcję resetowania i naprawy. W niektórych przypadkach opcja naprawy może nie być dostępna. W takim przypadku, tak jak w przypadku aplikacji Alarmy i zegar, zawsze możesz odinstalować i ponownie zainstalować aplikację.

Z kilku sprawdzonych przez nas aplikacji wynika, że ​​tylko aplikacje UWP można zresetować lub naprawić. Wszystkie aplikacje giełdowe mają jedną lub obie opcje. Niektóre aplikacje nie wymagają opcji resetowania ani naprawy, dlatego może nie być dostępna.

x