Jak zresetować kartę graficzną komputera?

Korzystanie z komputera z systemem Windows może być czasami frustrujące. System może przestać działać i możesz nie znać przyczyny. Wyobraź sobie, że jesteś w trakcie ważnego zadania, a system nagle się zawiesza.

Nie jesteś w stanie kontynuować swojej pracy ani nie możesz ponownie uruchomić systemu. Jest to czas, w którym możesz sprawdzić problem w swoim urządzeniu. To nagłe zawieszenie może być spowodowane niezrównoważoną rozdzielczością, niewystarczającą ilością pamięci RAM, uszkodzonymi plikami lub problemem z kartą graficzną.

Zastanawiasz się, dlaczego Twój system nagle załamuje się w trakcie pracy?

W tym celu musisz najpierw zrozumieć podstawy karty graficznej i jej funkcji na komputerze lub laptopie.

Co to jest karta graficzna?

Karta graficzna, znana również jako karta graficzna, karta graficzna, karta VGA lub karta graficzna, to karta rozszerzeń, która działa głównie w celu generowania obrazów wyjściowych dla Twojego urządzenia. Twój procesor graficzny (Graphics Processing Unit) jest głównym komponentem, który wykonuje obliczenia dla karty graficznej.

Karta graficzna może być również jednym z powodów upadku systemu. Jednak karta graficzna zwykle wyświetla wczesne ostrzeżenia o wymianie karty graficznej, zanim całkowicie się zużyje. Więc najpierw powinniśmy przyjrzeć się sposobom, w jakie twoja karta graficzna sygnalizuje, że umiera.

Objawy usterki karty graficznej

#1. Usterki ekranu

Twoja karta graficzna powoduje problemy, gdy zaczynasz widzieć dziwne kolory na całym ekranie. Może się również okazać, że na całym ekranie pojawiają się przerwy lub linie. Może to oznaczać, że Twoja karta graficzna ma jakiś problem.

#2. Jąkanie

Gdy karta graficzna nie działa poprawnie, ekran może się zacinać. Ekran może nagle się zawiesić i możesz nie być w stanie znaleźć wyjścia. Jeśli jąkaniu towarzyszą inne znaki ostrzegawcze wymienione poniżej, istnieje prawdopodobieństwo, że przyczyną wszystkich tych problemów jest karta graficzna.

#3. Niebieski ekran

Jeśli twój system przestanie działać i przed tobą pojawi się pusty niebieski ekran, musisz założyć, że twoja karta graficzna jest tą, która powoduje problemy. Za każdym razem, gdy rozpoczniesz pracę związaną z grafiką wizualną, Twój system może przestać działać, a przed Tobą na ekranie pojawi się niebieski ekran.

Jeśli napotkasz którykolwiek lub wszystkie z tych problemów, możesz być pewien, że Twoja karta graficzna wymaga rozwiązania problemu.

Jakie kroki musisz wykonać, aby wznowić pracę i aby Twoja karta graficzna przestała powodować problemy? Porozmawiajmy o nich.

Rozwiązania rozwiązywania problemów z kartą graficzną

Uruchom ponownie kartę graficzną

Możesz użyć skrótu – klawisz Windows + Ctrl + Shift + B jednocześnie na swoim urządzeniu. Spowoduje to ponowne uruchomienie karty graficznej. Podczas korzystania z tego skrótu żadne działające aplikacje lub gry nie zostaną zamknięte. Ekran może stać się czarny i możesz również usłyszeć sygnał dźwiękowy. Ten skrót klawiaturowy działa w przypadku wszystkich kart graficznych, od AMD po NVIDIA.

Odinstaluj i ponownie zainstaluj sterowniki graficzne

Najpierw będziesz musiał odinstalować, a następnie ponownie zainstalować sterowniki graficzne na swoim urządzeniu, aby rozwiązać problem.

Sterownik graficzny można odinstalować za pomocą menedżera urządzeń. Menedżer urządzeń to panel, który umożliwia instalowanie i odinstalowywanie urządzeń i sterowników w systemie.

Kroki w celu odinstalowania sterownika graficznego to:

 • Naciśnij klawisz Windows + R na swoim urządzeniu. Spowoduje to uruchomienie okna menu Uruchom.
 • W tym polu menu wpisz devmgmt.msc. Po naciśnięciu przycisku Enter otworzy się okno Menedżera urządzeń.
 • Otrzymasz przed sobą listę. Stamtąd możesz dwukrotnie kliknąć kategorię Karty graficzne. Może pojawić się lista wszystkich urządzeń aktywnych w twoim systemie. Kliknij prawym przyciskiem myszy nazwę swojej karty graficznej, a następnie wybierz opcję odinstalowania urządzenia.

 • Następnie pojawi się okno dialogowe potwierdzenia. Możesz kliknąć opcję „Usuń oprogramowanie sterownika dla tego urządzenia”.
 • Kliknij przycisk odinstalowania.

Spowoduje to odinstalowanie sterownika graficznego z urządzenia.

Teraz możesz ponownie zainstalować sterownik graficzny na różne sposoby.

Po zakończeniu dezinstalacji możesz ponownie zainstalować sterownik karty graficznej, postępując zgodnie z poniższymi instrukcjami:

Zezwól na automatyczną instalację sterownika graficznego

Po zakończeniu odinstalowywania możesz ponownie uruchomić urządzenie, a system Windows automatycznie ponownie zainstaluje sterownik karty graficznej. Jednak ta samodzielna ponowna instalacja nie zapewnia instalacji najnowszego sterownika karty graficznej na urządzeniu.

Zainstaluj ponownie sterownik graficzny za pomocą Driver Easy

Pobierz oprogramowanie Driver Easy na swoje urządzenie. Uruchom aplikację i przeskanuj swoje urządzenie za pomocą aplikacji. Przeskanuje wszystkie sterowniki powodujące problem, a na ekranie pojawi się opcja ich aktualizacji. Możesz edytować wszystkie te sterowniki graficzne, co rozwiąże Twój problem ze sterownikiem graficznym.

Możesz wykonać jeden z powyższych kroków i ponownie zainstalować sterownik graficzny na swoim urządzeniu. Po tym twoja karta graficzna może przestać sprawiać problemy.

Zaktualizuj sterownik karty graficznej

Aktualizacja sterownika karty graficznej może być jednym ze sposobów rozwiązania problemów z kartą graficzną. Oto kroki, które musisz wykonać:

 • Kliknij Windows + R na swoim urządzeniu.
 • Na ekranie pojawi się okno dialogowe uruchamiania. Musisz wpisać devmgmt.msc w polu i kliknąć przycisk Enter.
 • Spowoduje to wyświetlenie listy wszystkich kart graficznych na ekranie. Kliknij prawym przyciskiem myszy nazwę swojej karty graficznej i wybierz „Właściwości”.
 • Z menu rozwijanego wybierz zakładkę „Sterowniki”. Kliknij opcję aktualizacji sterownika, która pojawi się później.
 • System poprosi o wyszukanie dostępnego zaktualizowanego oprogramowania sterownika.
 • Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Twój sterownik graficzny może zostać zaktualizowany i może przestać powodować problemy.

Zresetuj kartę graficzną z BIOS-u

Pomocne może okazać się zresetowanie karty graficznej z BIOS-u. Dlatego możesz spróbować.

Poniżej przedstawiono kroki, które należy wykonać, aby zresetować kartę graficzną z systemu BIOS:

 • Uruchom ponownie urządzenie. Możesz rozpocząć resetowanie karty graficznej w BIOS-ie po kliknięciu klawisza Esc na klawiaturze komputera. Pojawi się okno komunikatu z prośbą o naciśnięcie klawisza „F10”, aby rozpocząć proces.
 • Możesz dwukrotnie nacisnąć klawisz F10, aby rozpocząć konfigurację systemu BIOS na urządzeniu. Na ekranie pojawi się rozwijane menu. Stamtąd możesz wybrać „Zaawansowane funkcje chipsetu”. Do poruszania się między tymi opcjami można używać klawiszy na klawiaturze.
 • Na ekranie pojawi się kolejna lista opcji. Możesz tam wybrać opcję 'Video BIOS Cacheable’.
 • Następnie możesz nacisnąć klawisze + i –, aby włączyć ustawienie BIOS.
 • Następnie możesz nacisnąć klawisz F10 na klawiaturze. Kliknij opcję „Tak”, która pojawi się na ekranie. Ten proces zresetuje twoją kartę graficzną w BIOS-ie.

Wniosek

Oto wszystkie kroki, które możesz wykonać, aby zresetować, ponownie zainstalować lub rozwiązać problemy spowodowane przez kartę graficzną. Po wykonaniu tych czynności karta graficzna może przestać sprawiać problemy. Jeśli problem będzie się powtarzał, możesz skorzystać z profesjonalnej pomocy, ponieważ problem może być spowodowany innymi czynnikami, a nie kartą graficzną.

Możesz również przyjrzeć się, jak naprawić błąd „sterownik ekranu przestał odpowiadać”.

x