Jaka jest najgorsza rzecz, jaką ktoś może zrobić z odblokowanym iPhonem?

Używamy naszych telefonów do biletów na imprezy, rezerwacji, kart ubezpieczeniowych, a nawet prawa jazdy. Ale co się dzieje, gdy ktoś na chwilę nie widzi Twojego odblokowanego iPhone’a – jakie jest ryzyko? Jaka jest najgorsza rzecz, jaką ktoś może zrobić?

Dotyczy to również granic międzynarodowych, gdzie odblokowany telefon może zostać ci odebrany – miejmy nadzieję, że tymczasowo.

Dane finansowe i hasła są bezpieczne

Pozostawienie iPhone’a poza zasięgiem wzroku na chwilę nie jest tak ryzykowne, jak się wydaje. Jeśli masz bankowość internetową lub inną aplikację finansową na swoim iPhonie, osoba z telefonem prawdopodobnie nie może jej otworzyć. Większość z tych aplikacji używa Face ID, Touch ID, a nawet kodu PIN do uwierzytelniania. Ktoś, kto ma dostęp do Twojego odblokowanego telefonu, nie może odblokować Twojej aplikacji bankowej – nie bez skierowania jej w Twoją twarz, przynajmniej w celu uwierzytelnienia za pomocą Face ID.

Wiele innych wrażliwych aplikacji jest również zabezpieczonych dodatkową ochroną, taką jak ta. Ktoś z Twoim telefonem nie może kupować aplikacji w App Store w aplikacjach do zarządzania hasłami, takich jak LastPass i 1Password.

Twój e-mail, SMS i zdjęcia można podsłuchać

Jeśli Twój telefon jest poza Twoim polem widzenia, ktoś mający go przy nim może przejrzeć Twoje powiadomienia, zdjęcia, SMS-y i wszystko, co możesz dotknąć. Wszystko, do czego masz dostęp przy odblokowanym telefonie, jest dla nich dostępne – a to dużo.

Mogą nawet otwierać Wiadomości, Pocztę lub Facebooka i wysyłać wiadomości jako Ty. Ktoś, kto ma to dla Ciebie, może opublikować obraźliwą wiadomość w mediach społecznościowych lub wysłać do szefa obraźliwą wiadomość e-mail. Mogą uzyskać dostęp do przeglądarki internetowej, przeglądać historię przeglądania i korzystać z dowolnej witryny internetowej, na której jesteś zalogowany. Wszystkie zakłady są tutaj wyłączone.

W rzeczywistości osoba mająca dostęp do Twojego telefonu może nawet wysłać e-mailem lub wysłać sobie niektóre Twoje zdjęcia lub inne wiadomości.

Teoretycznie osoba mająca dostęp do Twojego telefonu może również skorzystać z weryfikacji wiadomości SMS, aby uzyskać dostęp do jednego z Twoich kont. Mogą zresetować hasło do Twojego konta, użyć e-maila lub SMS-a, aby uzyskać kod, a następnie spróbować podać nowe hasło.

Nie mogą zainstalować oprogramowania

Face ID monit o zainstalowanie aplikacji na telefonie iPhone XR.

Ktoś z odblokowanym iPhonem nie może zainstalować oprogramowania, nawet jeśli Twój iPhone jest odblokowany. Aby zainstalować nową aplikację, musisz uwierzytelnić się za pomocą Face ID lub Touch ID.

Profile konfiguracyjne, które są przeznaczone dla organizacji i pozwalają komuś wymusić ustawienia, takie jak VPN na iPhonie, również nie mogą być instalowane bez kodu PIN.

Więc jakie to niebezpieczne?

Ktoś, kto ma dostęp do Twojego telefonu, nie może instalować oprogramowania, otwierać aplikacji bankowych w celu wykonywania transakcji finansowych ani węszyć zapisanych haseł w Twoim menedżerze haseł. To ulga.

To ma znaczenie – w przeciwieństwie do komputera, ktoś nie może zainstalować oprogramowania, które działa w tle i szpieguje Cię.

Jednak osoba ta może w tym momencie przeglądać Twoje dane, sprawdzać zdjęcia, czytać wiadomości i przeglądać wiadomości e-mail. Mogą robić, co chcą, za pomocą przeglądarki internetowej i większości aplikacji w systemie. To nie jest świetne.

Jeśli obawiasz się, czy ktoś nie bawił się Twoim telefonem, możesz otworzyć przełącznik aplikacji zaraz po odzyskaniu telefonu. Po prostu przesuń palcem w górę od dołu ekranu (na iPhonie X lub nowszym) lub kliknij dwukrotnie przycisk Początek (na iPhonie 8 lub starszym). Zobaczysz ostatnio używane aplikacje – chyba że dana osoba zamknęła aplikacje po używając ich, co jest mało prawdopodobne.

Przełącznik aplikacji na iPhone'a.

Jak zablokować kogoś w jednej aplikacji

Pozostawienie odblokowanego iPhone’a komuś innemu nie jest tak niebezpieczne, jak mogłoby być, ale nadal nie jest dobrym pomysłem dawanie komuś – niezależnie od tego, czy jest to kupiec biletów na imprezie, czy dziecko w domu – dostępu do całego odblokowanego telefonu .

Możesz zwiększyć bezpieczeństwo, korzystając z „Dostępu z przewodnikiem”, który pozwala szybko zablokować iPhone’a w jednej aplikacji. Ustaw tę funkcję z wyprzedzeniem, a będziesz mógł szybko przełączyć iPhone’a w tryb „Dostęp z przewodnikiem”. Ogranicza to do jednej aplikacji, dopóki nie wprowadzisz kodu PIN.

x