Jaka jest różnica między Chromecastem a Android TV?

Google nie jest szczególnie znany ze swojej wyraźnej marki. Z pewnością tak jest w przypadku Chromecasta, Google Cast i Android TV. Te platformy mają pewne nakładające się funkcje, ale są też zupełnie inne. Przyjrzyjmy się im wszystkim, aby dowiedzieć się, który z nich jest odpowiedni dla Ciebie.

Co to jest Chromecast?

Klucz sprzętowy Google Chromecast.

Chromecast to marka Google ze względu na linię kluczy sprzętowych do przesyłania strumieniowego. Te urządzenia są małe, niedrogie i nie wymagają fizycznego pilota do działania. Łączą się z telewizorami przez HDMI i działają jako odbiorniki podczas przesyłania treści z innych urządzeń.

To ostatnie sprawia, że ​​Chromecast jest Chromecastem. Po podłączeniu klucza Chromecasta do telewizora nie ma „ekranu głównego” ani żadnego tradycyjnego interfejsu. To puste płótno czekające na otrzymanie treści.

Pilotem do Chromecasta jest Twój iPhone lub urządzenie z Androidem, tablet lub komputer z przeglądarką Chrome. Za każdym razem, gdy zobaczysz ikonę Chromecasta (pokazaną poniżej) w aplikacji lub na stronie internetowej, po prostu ją dotknij. Wybierz urządzenie, na które chcesz przesyłać, a pojawi się Twoja zawartość.

Stuknij ikonę Chromecasta.

Możesz przesyłać filmy, pokazy slajdów, muzykę, a nawet odbić ekran. Przesyłanie jest włączane przez protokół o nazwie Google Cast. Google Cast może nie tylko wysyłać strumieniowe wideo do klucza Chromecast podłączonego do telewizora, ale także wysyła muzykę do głośnika Google Nest.

Google Cast to miejsce, w którym sprawy się trochę komplikują. Dotyczy to jedynie protokołu (urządzenia z tą funkcją będą mówić „Wbudowany Chromecast”). Google Cast nie ma znaczenia dla urządzeń Chromecast, ale działa na Android TV.

Ważną rzeczą do zapamiętania jest to, że Chromecast to małe urządzenie, które działa wyłącznie jako odbiornik treści z telefonów, tabletów i przeglądarek.

A co z Chromecastem i Google TV?

Chromecast z Google TV jest jak każde inne urządzenie Android TV. Może się to wydawać mylące z oznaczeniem „Chromecast” w nazwie, ale przypomnisz sobie, że urządzenia z Android TV mają wszystkie funkcje urządzeń Chromecast. Google po prostu próbuje promować go jako Chromecasta z dodatkową funkcjonalnością.

Warto wiedzieć, że Android TV zostanie ostatecznie przemianowany na „Google TV”. Interfejs, który widzisz na Chromecaście z Google TV, będzie powoli pojawiał się na innych urządzeniach z Android TV. W przyszłości będzie tylko Chromecast i Google TV, a nie Android TV.

Co to jest Android TV?

Android TV to wersja systemu operacyjnego Android dla urządzeń multimedialnych. Zwykle można go znaleźć na urządzeniach typu set-top, takich jak Nvidia Shield, które są większe niż Chromecast. Jednak Android TV można również znaleźć w mniejszych kluczach przypominających Chromecasta lub wbudowanych w niektóre telewizory.

W przeciwieństwie do Chromecasta, urządzenia Android TV są wyposażone w fizyczne piloty. Dzieje się tak, ponieważ Android TV ma tradycyjny ekran główny, z którego można uruchamiać aplikacje i gry. Jest podobny do tego, co widzisz na Roku, Amazon Fire TV lub Smart TV.

Ekran główny na telewizorze Smart TV z systemem Android.Ekran główny na Android TV.

Najłatwiejszym sposobem zrozumienia Androida TV jest myślenie o smartfonie. Ma sklep z aplikacjami, z którego można pobierać aplikacje i gry, ekran główny ze skrótami i menu Ustawienia.

Podobnie jak telefony i tablety z systemem Android, telewizory z systemem Android zawierają także Sklep Google Play. Umożliwia to łatwe instalowanie aplikacji stworzonych specjalnie dla dekoderów Android TV. Możesz nawet zainstalować kilka zaawansowanych gier, które możesz bawić się kontrolerem.

Plik

Funkcja „Wbudowany Chromecast”, o której wspominaliśmy wcześniej, jest dostępna na Android TV. Chociaż podstawową metodą interakcji będzie pilot i ekran główny, możesz także „przesyłać” treści na telewizor z systemem Android. tak jak możesz z Chromecastem.

Całkowicie możliwe jest korzystanie z Android TV dokładnie tak, jak z Chromecasta. Wszystko, co możesz przesłać na Chromecasta, możesz też przesłać na Android TV. Może to jednak być trochę dziwne.

Na przykład, gdy przesyłasz wideo z YouTube, aplikacja YouTube nie otwiera się, ale będzie działać dokładnie tak samo, jak w Chromecaście.

Nawet tło Android TV (inaczej wygaszacz ekranu) jest takie samo, jak na Chromecaście. Główną różnicą jest to, że Android TV ma pełnoprawny system operacyjny za funkcją przesyłania, co czyni go potężniejszym urządzeniem multimedialnym.

Czym nie jest Android TV?

Dekoder telewizyjny z systemem Android.Nie tego chcesz.

Należy pamiętać, że istnieje duża różnica między Android TV a zwykłym starym Androidem. Na rynku dostępnych jest kilka tanich dekoderów z tą samą wersją Androida, która działa na telefonach.

Ta wersja nie została dostosowana do interfejsu TV. Unikaj tych urządzeń, jeśli chcesz mieć czyste, bezproblemowe doświadczenie.

Co jest dla Ciebie najlepsze?

Teraz, gdy omówiliśmy każdą opcję, możesz się zastanawiać, która z nich jest dla Ciebie najlepszym wyborem. Zależy to od kilku czynników, w tym od tego, jak intensywnie korzystasz z telewizora, co lubisz oglądać i od budżetu.

Chromecasty doskonale nadają się do zwykłych celów rozrywkowych, takich jak oglądanie filmów z YouTube, przesyłanie strumieniowe z serwisu Netflix lub pokazy slajdów ze zdjęć itp. Wiele osób używa Chromecasta jako dodatkowego wejścia w telewizorze. Jeśli oglądasz telewizję głównie przez kabel, Chromecast to tani i łatwy sposób na dodanie „inteligentnych” funkcji.

Kolejną zaletą Chromecasta jest oglądanie grupowe. Każdy, kto jest podłączony do tej samej sieci Wi-Fi, co Chromecast, będzie mógł przesyłać do niego zawartość. Aplikacje takie jak YouTube zawierają nawet „kolejkę”, więc wiele osób może dodawać filmy do listy grupowej i oglądać je razem.

Ktoś trzyma pilota Android TV.

Wszystko to dotyczy również Android TV. Jednak oprócz funkcji wbudowanych w Chromecasta, Android TV to pełnoprawny system operacyjny z własnym interfejsem. Aby korzystać z Android TV, nie musisz polegać na telefonie ani tablecie.

Android TV jest również idealny do bardziej relaksującego oglądania, ponieważ możesz łatwo przeglądać zawartość za pomocą pilota. Dzięki temu Android TV jest lepszy do przesyłania strumieniowego programów telewizyjnych i filmów. Po prostu znacznie łatwiej jest poruszać się po przewodniku po kanałach na ekranie telewizora za pomocą pilota.

Ogólnie rzecz biorąc, urządzenia Android TV są wydajniejsze i mają więcej funkcji. Możesz podłączyć kontroler i używać go jako konsoli do gier, podłączyć antenę i oglądać kanały na żywo, aplikacje typu sideload, dostosować wygaszacz ekranu i wiele więcej.

Ostatnią rzeczą do rozważenia jest cena. Chromecasty są dość przystępne cenowo. ZA podstawowy model kosztuje około 30 USD, podczas wersja high-end z obsługą 4K kosztuje około 70 USD.

Ceny Android TV są różne. Tam jest trochę opcje za około 50 USD, ale większość z nich to modele z najwyższej półki kosztuje około 200 USD albo więcej. Jednak jest to warte swojej ceny, jeśli chcesz mieć pełniejsze wrażenia ze „inteligentnego telewizora”.

Z drugiej strony, Chromecasty są lepsze, jeśli potrzebujesz ich tylko do wtórnego użytku. To zależy od aktualnej konfiguracji i tego, czego oczekujesz od telewizora podłączonego do Internetu.

x