Jaka jest różnica między dostępnością a uprawnieniami aplikacji z pełnym dostępem do dysku w Mojave?

MacOS niedawno zaczął używać systemu uprawnień podobnego do Androida, w którym aplikacje muszą prosić o dostęp do niektórych zasobów, takich jak lokalizacja lub kontakty. Dwie z najbardziej przyzwalających opcji to „Dostępność”, która daje dostęp do „sterowania komputerem”, oraz „Pełny dostęp do dysku”, co brzmi tak, jakby robiło to samo. Są one jednak wymienione osobno w ustawieniach zabezpieczeń, więc jaka jest różnica?

Dostępność a pełny dostęp do dysku

Ułatwienia dostępu są bardziej powszechne i umożliwiają aplikacji sterowanie systemem i nasłuchiwanie go poza własnym kontenerem. Jest to często używane w przypadku aplikacji rozszerzających funkcjonalność systemu lub uruchamiających procesy w tle, takich jak aplikacje zwiększające produktywność, takie jak Alfred. Wyświetlą się tutaj również sterowniki innych firm do urządzeń, takich jak kontrolery gier i specjalne myszy.

Powodem, dla którego jest zablokowany, jest jednak to, że to samo uprawnienie może być również używane w przypadku złośliwego oprogramowania, które nasłuchuje naciśnięć klawiszy lub szpieguje Twoje zachowanie. Nie musisz się jednak martwić, ponieważ jest to dokładny powód tego systemu; jeśli przypadkowo uruchomisz złośliwą aplikację z niezaufanego źródła, będziesz musiał pozwolić jej na ręczne szpiegowanie. Dopóki tego nie zrobisz, wszystko będzie dobrze.

Pełny dostęp do dysku jest trochę inny i nie oznacza pełnego dostępu do dysku. Niektóre aplikacje, takie jak rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych, skanery antywirusowe i narzędzia do czyszczenia dysku twardego, wymagają dostępu do skanowania wszystkich plików, w tym plików zablokowanych przez system i używanych przez inne aplikacje, takie jak Safari i Wiadomości. Nie daje takich samych uprawnień do nasłuchiwania danych wejściowych i sterowania systemem, jak w przypadku ułatwień dostępu, więc aplikacja może zażądać obu uprawnień.

Nie jest to również coś, czego powinieneś się bać, ponieważ oznacza to po prostu oznaczenie aplikacji jako zaufanej, aby mogła uzyskać dostęp do Twoich danych. Nadal będziesz chciał włączyć tylko aplikacje, które mają dobry powód do skanowania całego dysku, ale w rzeczywistości nie ma zbyt wiele zablokowanych uprawnień za uprawnieniem „Pełny dostęp do dysku”.

Nie daje to jednak dostępu do katalogu głównego aplikacji, co dałoby jej możliwość usuwania lub modyfikowania plików systemowych używanych przez macOS do uruchomienia. Jeśli aplikacja chce mieć uprawnienia administratora, musisz ręcznie wprowadzić hasło.

Zmiana ustawień zabezpieczeń

Jeśli istnieje aplikacja, do której wolisz nie mieć dostępu do swojego systemu, możesz edytować uprawnienia, klikając kłódkę w lewym dolnym rogu ekranu ustawień bezpieczeństwa i prywatności i wprowadzając hasło, ponieważ z technicznego punktu widzenia nawet Preferencje systemowe wymagają pozwolenia edytuj swoje ustawienia.

Następnie możesz wyłączyć pole obok aplikacji lub całkowicie je usunąć za pomocą przycisku „-”.

Jeśli aplikacja zażądała Twojej zgody i nie ustawiła jej automatycznie, możesz ją włączyć ręcznie, dodając ją do listy za pomocą przycisku „+”.

x