Jaka jest różnica między megabitem a megabajtem?

Pomimo tego, że są to podobne słowa z podobnymi skrótami, megabity (Mb) i megabajty (MB) to różne jednostki miary. Oto, co mierzą i kiedy są używane.

Bity a bajty

Jeśli ostatnio kupowałeś plan od dostawcy usług internetowych (ISP), być może zauważyłeś, że firma promowała swoje prędkości szerokopasmowe pod względem mega- lub gigabitów na sekundę. Z drugiej strony większość planów mobilnych lub internetowych z limitami transmisji danych mierzy maksymalne wykorzystanie pod względem megabajtów lub gigabajtów.

Możesz pomyśleć, że te dwie liczby są takie same. Jednak „bit” i „bajt” to odrębne jednostki miary używane do różnych celów. Każdy bajt składa się z ośmiu bitów. Dlatego jeden megabajt to osiem megabajtów, osiem megabajtów to 64 megabajty i tak dalej.

Ponadto są inaczej skracane. Bit jest skracany małą literą „b” (Mb lub Mbit), a bajt jest skracany wielką literą „B” (MB). Określając je w kategoriach szybkości, megabity na sekundę są skracane jako „Mb / s”, a megabajty na sekundę to „MB / s”.

Konwersja bitów na bajty

ZA

Aby lepiej zilustrować różnicę, użyjmy scenariusza ze świata rzeczywistego. Załóżmy, że niedawno subskrybowałeś szerokopasmowe łącze światłowodowe, które zapewnia maksymalną prędkość Internetu wynoszącą 400 Mb / s. Masz zamiar pobrać plik wideo, który ma 800 megabajtów. Zakładając, że Twój internet działa doskonale, a jego serwery są szybkie, ile czasu zajmie ukończenie tego pobierania?

Ponieważ 1 megabajt to 8 megabitów, dzielimy 400 Mb / s przez 8, aby uzyskać maksymalną prędkość pobierania 50 MB / s. Dlatego ukończenie pobierania pliku zajmie 16 sekund.

Pomiar za pomocą Bit

Bity są używane głównie przez dostawców usług internetowych do pomiaru przepustowości. Te liczby są nazywane „szybkościami transmisji”.

Wiele osób zastanawia się, dlaczego czas pobierania pliku rzadko odpowiada obiecanej szybkości transmisji ich połączeń. Wynika to z różnicy między przepustowością a szybkością. Przepustowość Twojej sieci odnosi się do maksymalnej ilości danych, które może przesłać w określonym czasie, na przykład 1 sekundy.

Z drugiej strony szybkość sieci to faktyczna szybkość przesyłania danych z serwera online do urządzenia lub odwrotnie. Może się to znacznie różnić w zależności od dostawców, typów połączeń i lokalizacji.

Dlatego dwa gospodarstwa domowe mogą mieć połączenia gigabitowe, ale ponieważ znajdują się w różnych miastach, ich prędkości pobierania i wysyłania mogą się różnić. Chociaż ich „potencjalne” prędkości Internetu mogą być takie same, w rzeczywistości prawdopodobnie bardzo się różnią.

Korzystanie z Byte

Dysk twardy USB podłączony do laptopa.

Bajty są używane do prawie wszystkiego, co dotyczy rozmiaru pliku i pamięci. Wszystkie formy przechowywania – od dysków półprzewodnikowych po usługi w chmurze, takie jak Dropbox – są określane jako pojemność bajtów. Pliki na komputerze są również mierzone w bajtach.

Powód, dla którego używamy bajtów zamiast bitów do mierzenia plików, sięga najwcześniejszych dni przetwarzania. Każdy bit może mieć wartość zero lub jeden. Po połączeniu tworzą bajt, który był minimalną ilością pamięci, jaką komputer mógł odczytać i przetworzyć. Każdy bajt odpowiadałby wówczas znakowi tekstowemu.

Od tego czasu pliki stały się bardziej złożone, a pojedynczy bajt stał się niewiarygodnie małą jednostką miary. Większość plików na komputerze ma co najmniej kilobajt lub 1024 bajty.

Mega, Giga, Tera i więcej

Podczas pomiaru danych w bitach lub bajtach, ważne jest, aby znać następujące powszechnie używane przedrostki jednostek:

1024 kilobajtów = 1 megabajt
1024 megabajtów = 1 gigabajt
1024 gigabajtów = 1 terabajt

(W rzeczywistości jest to tradycyjna forma binarna –zgodnie z Międzynarodowym Układem Jednostek, jeden megabajt to w rzeczywistości 1000 kilobajtów, gigabajt to w rzeczywistości 1000 megabajtów i tak dalej. Różne urządzenia i programy nie zawsze mają tę samą definicję).

Większość sprzętu mierzy do terabajtów, podczas gdy większość szybkości połączeń jest mierzona do gigabitów.

Przydatne jest również poznanie szybkich konwersji numerów używanych w planach internetowych. Poniżej znajduje się kilka przydatnych danych do pomiaru potencjalnej maksymalnej prędkości pobierania:

25 megabitów na sekundę = 3,125 megabajtów na sekundę
100 megabitów na sekundę = 12,5 megabajtów na sekundę
1 gigabit na sekundę = 125 megabajtów na sekundę

Pamiętaj, aby zawsze uważać na przepustowość obiecaną przez dostawców usług internetowych. W razie wątpliwości wyszukaj w Internecie, jakie są średnie prędkości Internetu w Twojej okolicy.