iOS

Jaki jest najlepszy program antywirusowy na iOS?

Tak, poprawnie przeczytałeś tytuł. To jest post o najlepszym programie antywirusowym na iOS. Jeśli jesteś długoletnim użytkownikiem iOS, prawdopodobnie przewijasz już do końca tego posta, aby zostawić komentarz. Jeśli jesteś długoletnim użytkownikiem Androida, prawdopodobnie czytasz to z ciekawości. Może nie możesz się doczekać, co powie sekcja komentarzy. Jeśli właśnie masz urządzenie z systemem iOS i nie wiesz o nim zbyt wiele, może to być prawdziwe pytanie w twojej głowie, o które zbyt boisz się zadać, ponieważ ludzie będą się z ciebie śmiać. Usuńmy to, co najważniejsze; nie potrzebujesz programu antywirusowego na iOS. Po prostu nie jest to potrzebne i wyjaśnimy dlaczego.

Piaskownica

Appss piaskownicy na iOS. Sandboxing to sposób na odizolowanie aplikacji. Aplikacja prosi o wyraźne pozwolenie na dostęp do informacji przechowywanych w innych aplikacjach. Na przykład aplikacja taka jak Whatsapp nie może po prostu uzyskać dostępu do Twoich kontaktów, jeśli tego chce. Musisz udzielić mu pozwolenia i możesz je cofnąć w dowolnym momencie.

Poza tymi wyraźnymi uprawnieniami, o które prosi aplikacja, po prostu nie jest możliwe, aby aplikacja uzyskała dostęp do informacji przechowywanych w innych aplikacjach. Każda aplikacja na Twoim iPhonie lub iPadzie działa w swoim własnym, odizolowanym środowisku. Nie jest możliwe, aby wydostał się z tego środowiska i zakłócał lub uzyskiwał dostęp do informacji przechowywanych w innych aplikacjach.

Złośliwe aplikacje a wirusy

W przypadku platformy mobilnej ważne jest, aby zrozumieć, czym jest wirus i co to jest złośliwa aplikacja. Większość z nas korzysta z komputerów stacjonarnych, na których program antywirusowy jest absolutną koniecznością. Pulpit zostaje zainfekowany, gdy uruchamiasz aplikację, która z kolei modyfikuje system lub przejmuje inne aplikacje. Typowym przykładem są te pliki EXE, które powielają się i znajdują się w folderze plików tymczasowych lub aplikacje, które porywają przeglądarkę lub modyfikują rejestr. Nic z tego nie jest możliwe na iOS z powodu piaskownicy.

To powiedziawszy, nadal istnieją złośliwe aplikacje. Złośliwa aplikacja działa jak zwykła aplikacja. Pozostaje w swojej małej piaskownicy i sieje tam spustoszenie. Na przykład, jeśli miałbyś zainstalować aplikację do zarządzania swoimi kartami kredytowymi, aplikacja poprosi Cię tylko o podanie informacji o karcie kredytowej. Zrobiłbyś to. Jeśli aplikacja prześle te informacje na serwer, na którym jest używana do pobierania pieniędzy z twoich kart, masz w rękach złośliwą aplikację.

Złośliwa aplikacja nie uzyska dostępu do informacji przechowywanych w innych aplikacjach. Zamiast tego nadużyje podanych przez Ciebie informacji. To, czego aplikacja nie może zrobić, to przejąć przeglądarkę lub wstawić reklamy na górze iOS.

Są wyjątki

Kilka lat temu odkryto, że w App Store zostały „zainfekowane” doskonale dobre, godne zaufania aplikacje. Przez chwilę było tajemnicą, jak to się stało. Okazuje się, że tak Xcode to było odpowiedzialne.

Xcode to niezbędna aplikacja, której wszyscy programiści iOS potrzebują do tworzenia i kompilowania aplikacji. Jest to bezpłatna aplikacja, którą można pobrać z App Store. Niestety serwery Apple nie są najlepsze. Są raczej powolne, więc programiści czasami pobierają Xcode z repozytorium lub przez torrent. To, co programiści czasami pobierali, to Xcode, który był powiązany ze złośliwymi skryptami. Kiedy użyli Xcode, zainfekował aplikacje. To był ogromny problem, ale znowu nie wpłynął na całe urządzenie. Dało to tym aplikacjom dostęp do zawartości schowka, co jest potencjalnie niebezpieczne.

Rzecz w tym, że aplikacja antywirusowa nie mogłaby nic z tym zrobić. To była oczywiście jednorazowa rzecz i programiści są teraz bardziej ostrożni.

Urządzenia po jailbreaku

Kiedy jailbreakujesz urządzenie iOS, łamiesz niektóre ograniczenia iOS. W zamian możesz wprowadzać zmiany w plikach, które w inny sposób są zablokowane i nie mogą być modyfikowane przez inne aplikacje ani przez użytkownika. Zmiany te można wprowadzić za pomocą aplikacji komputerowej lub za pomocą poprawki jailbreak.

Pytanie brzmi, czy po ominięciu kilku sprawdzeń i złamaniu kilku ograniczeń dotyczących całego systemu, Twoje urządzenie jest zagrożone? Krótka odpowiedź brzmi: tak. Jeśli zainstalujesz poprawki z niewiarygodnych repozytoriów lub pirackie aplikacje, Twoje urządzenie może zostać zainfekowane. Niestety, program antywirusowy nie może tu nic zrobić.

Po zainstalowaniu poprawki pozwalasz jej działać na Twoim urządzeniu. Jeśli później okaże się złośliwy, nic nie możesz na to poradzić. Może komunikować się z innymi aplikacjami i kraść informacje. Jedynym sposobem na naprawienie zainfekowanego iPhone’a po Jailbreaku jest zresetowanie go.

To nie powinno odstraszyć cię przed jailbreakiem. Pamiętaj tylko, aby instalować poprawki z wiarygodnych repozytoriów i nie piratować aplikacji.

x