Udostępnij teraz w social media:

Torrenting to proces pobierania i przesyłania plików przez sieć BitTorrent. Torrentowanie pobiera pliki z urządzenia innego użytkownika w sieci, a nie z centralnego serwera. Oznacza to, że użytkownicy mogą przesyłać pliki ze swoich urządzeń, aby inni mogli je pobrać. Ale jaki jest sens torrentowania następnie? Czy są na to inne sposoby? Poniższy artykuł zawiera głębsze omówienie celu torrentowania, a także kilka innych informacji związanych z tym tematem.

Co to jest torrentowanie?

Torrenting to szeroko rozpowszechniony rodzaj udostępniania plików peer-to-peer. Aby połączyć się z siecią BitTorrent, potrzebne jest oprogramowanie do zarządzania torrentami, które można pobrać bezpłatnie. Każdy użytkownik, który przesyła lub pobiera plik, jest nazywany równorzędnym, a partnerzy mogą pobierać pliki od wielu użytkowników jednocześnie.

Torrenting spotkał się z kiepskim rapem, ponieważ służy do udostępniania chronionych prawami autorskimi plików, takich jak filmy, muzyka, oprogramowanie i gry. Niemniej jednak torrenty mają uzasadnione zastosowania, takie jak zmniejszenie obciążenia scentralizowanych serwerów poprzez hosting dla wielu użytkowników.

Sprawdź -   Zwiększ liczbę klatek na sekundę w domyślnym odtwarzaczu multimediów do odtwarzania w jakości HD

Bezpieczeństwo i legalność torrentów

Torrentowanie samo w sobie jest całkowicie legalne. Przekracza to granicę jako niezgodne z prawem, jeśli zdecydujesz się pobrać materiały chronione prawem autorskim bez sankcji. Jednak zrozumienie, jaki materiał jest legalny do torrentowania, a co nie, może być trudne.

Twój dostawca usług internetowych może próbować powstrzymać Cię przed nielegalnym torrentowaniem, jeśli dowie się, że to robisz. Mogą to zrobić za pomocą listu ostrzegawczego lub spowolnienia szybkości połączenia internetowego. W rzadkich przypadkach mogą podjąć kroki prawne.

Użytkownicy, którzy martwią się o prywatność, prawdopodobnie będą korzystać z usługi VPN, aby ukryć swoją aktywność internetową przed dostawcą usług internetowych. Sieci VPN oferują szeroką gamę funkcji, z których niektóre są bardziej dostosowane do torrentowania niż inne. Aby utrzymać dostawcę usług internetowych z dala od Twojej aktywności w Internecie, powinieneś wybrać VPN, który nie prowadzi rejestru Twojej aktywności, nie ma siedziby w kraju, którego system prawny może żądać zapisów i jest wystarczająco szybki, aby je przetwarzać pliki do pobrania.

Sprawdź -   Jak wykonać kopię zapasową iPhone'a bez iTunes na macOS Catalina

Jak bezpiecznie torrentować

Bezpieczne torrentowanie jest proste dzięki usłudze VPN. Te usługi VPN mogą zapewniać prywatność Twojej aktywności, ale pamiętaj, że nie chronią Cię przed złośliwym oprogramowaniem i wirusami.

Aby bezpiecznie torrentować, pierwszą rzeczą, którą będziesz chciał zrobić, jest pobranie i zainstalowanie VPN. Wybierz taki, który spełnia kryteria opisane powyżej, aby w pełni wykorzystać wszystkie korzyści. Następnie będziesz chciał włączyć wyłącznik awaryjny, jeśli taki istnieje, i połączyć się z serwerem VPN. Po nawiązaniu połączenia pobierz torrent z zaszyfrowaną aktywnością.

Czy uTorrent jest bezpieczny?

Twórcy BitTorrent udostępniają oprogramowanie znane jako uTorrent. To oprogramowanie jest samo w sobie całkowicie legalne. uTorrent nie zawiera złośliwego oprogramowania i można go bezpiecznie używać w połączeniu z VPN. Może być bezpieczny w użyciu, ale uTorrent nie chroni przed pobieraniem złośliwych plików.

Sprawdź -   Jak usunąć hasło systemu Windows

Protokół BitTorrent jest najpopularniejszą metodą udostępniania plików na zasadzie peer-to-peer. Torrentowanie jest zdecentralizowane, a pliki torrent i łącza magnetyczne są wykorzystywane do wykrywania innych rówieśników w sieci, którzy hostują żądany plik.

Podsumowanie

Torrenting ma wiele zastosowań – zarówno legalnych, jak i innych. Z prawnego punktu widzenia zapewnia alternatywną metodę pozyskiwania i pobierania plików bez korzystania ze scentralizowanego systemu. Partnerzy mogą udostępniać sobie pliki w poszczególnych sieciach. Torrenting jest czasami wykorzystywany jako sposób na uzyskanie nieautoryzowanych plików, co, jak wspomniano powyżej, jest niezgodne z prawem. Sieci VPN są często używane razem z torrentami, aby uniemożliwić dostawcom usług internetowych monitorowanie Twojej aktywności pobierania.