Udostępnij teraz w social media:

Zasięg sieci WiFi będzie określał siłę sygnału, jaki uzyskają podłączone do niej systemy. Określa również, jak daleko jest przesyłany sygnał, aby inne urządzenia mogły się z nim połączyć.

Siła sygnału określa, jakich urządzeń używają urządzenia do określenia sieci, z którą mają się połączyć. Większość ludzi uważa, że ​​o sieci WiFi i późniejszym jej zasięgu decyduje tylko jeden router. Tak nie jest. Chociaż zasięg routera ma znaczenie, można go zwiększyć, dodając dodatkowe punkty dostępowe. Użytkownicy domowi rzadko korzystają z punktów dostępowych, ponieważ standardowy router może rozszerzyć zasięg sieci WiFi w stopniu wystarczającym do zaspokojenia potrzeb domowych. Z drugiej strony firmy zajmują więcej miejsca i często zajmują więcej niż jedno piętro. W takim przypadku standardowy router nie wystarczy i trzeba dodać punkty dostępu bezprzewodowego.

Sprawdź -   Gdzie umieścić router, aby uzyskać najlepsze prędkości Wi-Fi

Punkty dostępu bezprzewodowego razem tworzą bezprzewodową sieć lokalną (WLAN). Zasięg takiej sieci i punkty dostępu są określone przez;

Fizyczna lokalizacja punktu dostępu i odległość od urządzeń, które próbują się z nim połączyć.
Przeszkody między punktem dostępu a urządzeniem. Proste drzwi nie zrobią dużej różnicy, ale metal tak. Może nawet zakłócać sygnał.
Używany protokół 802.11. Na przykład Apple używa standardu 802.11n, który jest szybszy niż standardowy protokół 802.11.

Częstotliwości i kanały

Innym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy określaniu zasięgu sieci WiFi, jest używany przez nią kanał. Właściwy kanał może zapewnić większe prędkości, podczas gdy zły może je ograniczyć.

Routery i punkty dostępowe przesyłają sygnał na określonej częstotliwości. Częstotliwości ogólnie używane w protokołach 802.11 to 5 GHz, 2,4 GHz. Inne częstotliwości są używane w innych protokołach 802.11, np. 802.11ad może używać częstotliwości do 60 GHz.

Sprawdź -   Jak ustawić priorytet połączenia WiFi w systemie Android

Większość routerów korzysta z protokołu protokołu 802.11, dlatego użytkownicy są zwykle zainteresowani częstotliwościami 2,4 GHz i 5 GHz. Poniżej częstotliwości 2,4GHz jest około czternastu kanałów. Z tych czternastu kanałów tylko 1, 6 i 11 nie pokrywają się. Pod częstotliwością 5GHz istnieją 24 nie nakładające się kanały, jednak częstotliwość ta jest zależna od obiektów fizycznych i coś tak przyziemnego, jak roślina domowa, może ją zablokować.

Kanały nakładające się to kanały, które mają wspólne spektrum częstotliwości, a tym samym zakłócają się wzajemnie. Kanały, które nie nakładają się na siebie, są bardzo oddalone od siebie i nie muszą dzielić widma, dzięki czemu są szybsze.

Sprawdź -   Jest rok 2020. Czy korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi nadal jest niebezpieczne?

Zakres urządzeń

Oczywiście router i punkty dostępowe to jeden z aspektów zasięgu sieci WiFi. Drugim aspektem jest urządzenie, które się z nim łączy. Każde urządzenie, które łączy się z siecią Wi-Fi, robi to za pośrednictwem własnej, wbudowanej karty sieciowej lub radia. Sama karta ma pewien zasięg, poza którym nie może wykryć sygnału sieci WiFi. Większość urządzeń może skanować w promieniu 300 metrów w poszukiwaniu połączenia WiFi.

Routery

Warto zaopatrzyć się w routery obsługujące różne protokoły 802.11. Na przykład router Netgear WNR2500-100NAS IEEE 802.11n 450 Mb / s obsługuje protokół 802.11n i umożliwia znacznie szybsze pobieranie dużych plików (filmów). Jeśli kupujesz router, dobrze jest sprawdzić, jaki protokół 802.11 obsługuje. Te informacje są zawarte w specyfikacjach routera i można je znaleźć na stronie produktu.