Jakie dokumenty zniszczyć, aby chronić Twoją tożsamość

Nie masz pewności, które dokumenty zniszczyć, które zachować, a które po prostu wyrzucić do śmieci bez zamieszania? Ten przewodnik jest dla Ciebie i pokażemy w nim, które typy dokumentów zazwyczaj zawierają najbardziej wrażliwe informacje. Następnie omówimy, co jeszcze możesz zrobić, aby zapobiec kradzieży tożsamości, gdy skończysz karmić niszczarkę.

Nawet w dzisiejszej erze cyfrowej nie sposób otrzymywać wydruków ważnych dokumentów. Od pokwitowań zakupu po wyciągi bankowe – wszyscy jesteśmy winni zgubienia i wyrzucenia oficjalnych dokumentów zawierających poufne informacje. Z kolei jedno z największych zagrożeń związanych z kradzieżą tożsamości jest na widoku – dokumenty, które powinniśmy zniszczyć.

W tym momencie musisz wracać myślami do tych wszystkich chwil, kiedy wyrzucałeś dokumenty zawierające numer ubezpieczenia społecznego lub dane konta bankowego. Na szczęście jest mało prawdopodobne, że wyrzuciłeś coś, co mogłoby naruszyć Twoją tożsamość, kredyt itp. Mimo to warto mieć pewność – w tym artykule omówimy niektóre typy dokumentów, których wyrzucenie jest ryzykowne i które powinny zostać zniszczone .

Jakie dokumenty narażają mnie na kradzież tożsamości?

Istnieją konkretne informacje, na które należy uważać, aby zapobiec kradzieży tożsamości. Poniżej wymieniliśmy najważniejsze dokumenty, które należy zniszczyć przed wyrzuceniem.

Dokumenty zawierające dane osobowe

Przede wszystkim Twoje dane osobowe są najcenniejsze dla złodziei tożsamości. Obejmuje to Twój numer ubezpieczenia społecznego, adres, a nawet datę urodzenia. Na przykład wyciągi z IRS lub listy od pracodawcy mogą zostać wykorzystane do odzyskania danych osobowych. Na przykład Twój numer PESEL może zostać wykorzystany w niewłaściwych rękach w sposób wysoce destrukcyjny dla Twojego kredytu. Ponieważ ofiara kradzieży tożsamości wydaje średnio 600 godzin na wyczyszczenie ich nazwiskanajlepiej jest zniszczyć każdy dokument zawierający dane osobowe, a tym samym przede wszystkim uniknąć takiej sytuacji.

Szczegóły Konta

W tej sekcji wszyscy jesteśmy winni – przechowujemy hasła, nazwy użytkowników i numery kont, które mogą znaleźć złodzieje tożsamości. Jeśli inne informacje są tylko wskazówką, jest to cały klucz do twoich osobistych kont. Dokumenty, które zwykle zawierają tego rodzaju informacje, obejmują wyciągi z kart kredytowych, zeznania podatkowe i rachunki za media. Dlatego następnym razem, gdy otrzymasz miesięczny rachunek za telefon lub wyciąg bankowy, jeśli nie masz zamiaru go zatrzymać, zniszcz je.

Dokumenty finansowe

Każde pismo lub oświadczenie od instytucji finansowej zazwyczaj zawiera poufne informacje, które mogą narazić Ciebie i Twoją tożsamość na ryzyko. Na przykład unieważnione czeki lub potwierdzenia zakupu online zawierają informacje o koncie bankowym, które mogą służyć jako klucz do Twoich finansów. Chociaż zaleca się przechowywanie wyciągów z kart kredytowych przez kilka lat, zanim się ich pozbędziesz, pamiętaj, aby zniszczyć te dokumenty, gdy nadejdzie czas.

Inne dokumenty

Chociaż wspomniane do tej pory zapisy są bardziej oczywiste, istnieje kilka dokumentów, których zwykłe wyrzucenie nie byłoby ryzykowne. Jednak zważywszy, że ponad 60 milionów Amerykanów w dowolnym momencie jest ofiarami kradzieży tożsamości, nigdy nie można być zbyt ostrożnym. Poniżej wymieniamy mniej oczywiste dokumenty, które należy zniszczyć przed ich pozbyciem się.

Karty pokładowe – ta jest zaskakująca, ale karty pokładowe zawierają nie tylko Twoje imię i nazwisko oraz cel podróży, ale także kod kreskowy, który może odszyfrować każda bezpłatna strona internetowa. Informacje te często mogą być wykorzystywane w celu uzyskania dostępu do kont linii lotniczych, dzięki czemu oszuści mogą zobaczyć Twoje plany podróży, a nawet anulować podróże.
Paragony – wiele paragonów zawiera ostatnie cyfry karty kredytowej, a może nawet Twój podpis. Można to wykorzystać do fałszywych zakupów lub zwrotów, a także do uzyskania dostępu do kredytu w sklepie.
Etykiety na receptę – etykiety używane do leków na receptę zwykle zawierają bardzo cenne informacje. Wielu złodziei korzysta z tych butelek w celu uzupełnienia recepty danej osoby, dlatego upewnij się, że etykieta jest zniszczona przed wyrzuceniem.
CV – w skrócie, CV to w istocie oś czasu. Zawiera Twoje imię i nazwisko, adres, numer telefonu, historię zatrudnienia, historię akademicką i wiele innych. Życiorys zawiera mnóstwo cennych informacji, dlatego uważaj, aby po prostu wyrzucić je do kosza.

Jak jeszcze mogę zapobiec kradzieży tożsamości?

Nigdy nie ma pełnej gwarancji, że Twoja tożsamość jest w 100% bezpieczna. Istnieje jednak wiele sposobów na zmniejszenie ryzyka bycia ofiarą kradzieży tożsamości. Na początek możesz skorzystać z biura informacji kredytowej, aby umieścić powiadomienia o oszustwach w raporcie kredytowym. W ten sposób firmy zawsze podejmą kilka kroków zapobiegawczych w celu potwierdzenia Twojej tożsamości. Następnym krokiem, który możesz zrobić, jest zamrożenie bezpieczeństwa w raporcie kredytowym. Zamrożenie zabezpieczeń wymaga przejścia przez kilka kroków bezpieczeństwa, aby potwierdzić, że to w rzeczywistości Ty. W szczególności będziesz musiał podać hasło lub kod PIN, zanim firma będzie mogła sprawdzić Twój raport kredytowy. Chociaż może to kosztować niewielką opłatę, dodatkowa ochrona jest tego warta.

Są prostsze kroki, które możesz wykonać, które w ogóle nie wymagają kontaktowania się z biurami kredytowymi. Na początek upewnij się, że regularnie sprawdzasz swoje konta online. W ten sposób, jeśli są jakieś nietypowe ładunki, których nie rozpoznajesz, możesz je natychmiast wykryć. Po drugie, upewnij się, że nie masz przy sobie swojej Karty Ubezpieczenia Społecznego i nie zapisuj numeru, który złodzieje mogliby znaleźć. Wreszcie istnieje wiele sposobów, aby uniknąć posiadania papierowych kopii, wykonując określone czynności online.

Na przykład możesz teraz płacić rachunki online, co wyeliminuje ryzyko kradzieży czeku ze skrzynki pocztowej przez złodzieja tożsamości. Tak jest obecnie w przypadku większości rachunków – płacenie online jest szybsze, bezpieczniejsze i znacznie wygodniejsze. Jeśli płacisz rachunki online, pamiętaj o zablokowaniu połączenia internetowego za pomocą VPN.

Na koniec powinieneś rozważyć zarejestrowanie się w usłudze ochrony przed kradzieżą tożsamości. Możesz pomyśleć, że jest to przydatne tylko wtedy, gdy jesteś ofiarą, ale monitorowanie w czasie rzeczywistym wielu wektorów tożsamości pomoże Ci wykryć naruszenia na bieżąco. Może to znacznie przyczynić się do powstrzymania czegoś znacznie gorszego od wydarzeń pod Twoim nazwiskiem.

Wniosek

Oczywiste jest, że każdy pozostawia ślad po papierze, po prostu istniejąc, ale to do Ciebie należy zminimalizowanie wrażliwości dokumentów ujawnionych opinii publicznej, hakerom, złodziejom lub komukolwiek innemu. Pokazaliśmy dokładnie, które typy dokumentów powinny być najpierw wrzucane do niszczarki właśnie w tym celu.

Masz inne wskazówki oprócz tych? Udostępnij je w komentarzach poniżej!