Jakie technologie stosowane będą w domach przyszłości?

Udostępnij teraz w social media:

Postęp technologiczny trwa w najlepsze, o czym przekonują się kolejne pokolenia. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu urządzenia, takie jak pralka czy odkurzacz wcale nie były standardem w polskich domach, a nasi dziadkowie musieli radzić sobie bez nich. Choć z nostalgią wspominamy lata beztroskiego dzieciństwa, musimy powiedzieć sobie szczerze: dziś życie jest wygodniejsze. Nowoczesne technologie wdrażane są we wszystkie sektory gospodarki i coraz odważniej myśli się o stosowaniu ich w budownictwie i architekturze wnętrz. Inteligentne domy już za kilka lat staną się rzeczywistością, a może nawet codziennością.

Będą to nowo wybudowane budynki mieszkalne dające mieszkańcom najróżniejsze wygody, dzięki wykorzystaniu automatyki i połączenia z siecią. Być może niektóre z tych rozwiązań będą stosowane również w mieszkaniach, które będziemy mogli wynajmować za pośrednictwem różnych portali, Jeżeli potrzebujesz wynająć dla siebie cztery kąty na rynku pierwotnym i wtórnym, to pamiętaj, że w serwisie Rentola mieszkania i domy na wynajem dostępne są we Wrocławiu czy Warszawie, a także innych polskich miastach. W tym artykule chcielibyśmy przybliżyć, czym jest tzw. „smart home” i jakie udogodnienia techniczne będzie oferował on swoim mieszkańcom.

Sposób budowy i wykonania

„Wielka płyta” jest nieodłącznym elementem budownictwa lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Jej idea polega na wcześniejszym wyprodukowaniu w fabryce gotowych modułów, łączonych ze sobą w spójną całość dopiero w ostatnim etapie budowy. Dziś coraz częściej powraca się do tego trendu. Budynki posiadają minimalistyczną bryłę i niespotykaną formę. Może spersonalizować je w dowolny sposób, gdyż są one podatne na wszelkie ciekawe rozwiązania. „Produkcja” domów okazuje się nie tylko tańsza, ale i bardziej przyjazna dla środowiska.

Sama ekologia w budowie domów stawiana jest na pierwszym miejscu. Do tworzenia domów prefabrykowanych zużywa się o wiele mniej zasobów aniżeli w przypadku tradycyjnej budowy. Od 1985 roku w Polsce użytych zostało ponad 2,55 gigaton cementu, co wpłynęło na ogromną emisję CO2. Produkcja betonu odpowiada nawet za 8% jego emisji na świecie. Często stosuje się żelazo i aluminium, czyli materiały, których przetworzenie także jest szkodliwe dla środowiska.

Nowoczesne budownictwo wykorzystuje inne, bardziej przyjazne surowce. Same domy przyszłości wykorzystują odnawialne źródła energii. Bardzo modna są ostatnio panele fotowoltaiczne, które nie tylko są bardziej eko, ale też pozwalają na zaoszczędzenie pieniędzy, a koszt ich instalacji bardzo szybko się zwraca. Również mieszkańcy domów przyszłości chcieliby być jak najbliżej natury, dlatego dziś nie powinny dziwić nas domy z wielkimi oknami w środku lasu czy bezpośrednio nad lub w wodzie.

R ARCHITECTURE, Unsplash.com

Sztuczna inteligencja w domu

Inteligencja zawita również do wnętrza domów przyszłości. Już niedługo jednym małym gestem będziemy mogli włączyć albo wyłączyć światło, ustawić temperaturę w mieszkaniu, zasłonić czy odsłonić okna, włączyć muzykę, nastawić pranie czy zlecić robotowi kuchennemu ugotowanie obiadu na konkretną godzinę. Niektóre z tych czynności będzie można aktywować za pośrednictwem aplikacji w telefonie, również zdalnie. Bardzo często można spotkać się z czujnikami czy podczerwienią, które pomogą nam wykryć ruch w mieszkaniu podczas naszej nieobecności lub uszkodzenia części urządzeń.

„Smart home” to idea mówiąca o pełnej automatyce wnętrz. Wszelkie urządzenia mogą włączać się samoistnie lub po jednym kliknięciu użytkownika. Sprzęty mają współistnieć ze sobą i uzupełniać się tak, by ich mieszkańcy mieli jak największą wygodę. Możemy sterować światłem, ogrzewaniem czy klimatyzacją i otrzymywać powiadomienia za każdym razem, gdy w domu stanie się coś niepokojącego. Istnieją firmy, które takie technologie instalują również w wybudowanych już domach. Zaletą inteligentnych domów jest możliwość całkowitego dopasowania do mieszkańców, zarówno pod względem preferowanych technologii, jak i aspektu wizualnego.

Roxanne Joncas, Unsplash.com

Koszty i cena domu przyszłości

Okazuje się, że chociaż domy przyszłości to temat jeszcze dość odległy, jest to rozwiązanie na każdą kieszeń, zarówno, jeśli chodzi o koszt budowy, jak i eksploatacji. Bardzo często domy mają niewielką powierzchnię, przez co są łatwiejsze do ogrzania. W Polsce powstała Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, która każe wysyłać właścicielom deklaracje o rodzaju ogrzewania w domu a w przyszłości będzie narzucać ostre normy co do stosowanego źródła ciepła. Małe domy (do 35 m2) dopasowane są do przepisów budowlanych, dlatego nie musimy mieć pozwolenia na budowę ani nigdzie ich zgłaszać. Ceny takich domków, zależnie od powierzchni, rozpoczynają się już od 4500 za metr kwadratowy, co daje około 150 000 zł netto. Za tę cenę dziś moglibyśmy kupić sobie kawalerkę w starym budownictwie, w mniejszym mieście. Cena domu o powierzchni 100m2 to to wydatek rzędu około 300 000 zł. Istniejący już dom możemy unowocześnić za około 10-30 tys. złotych.

W inteligentnych domach wszystko jest dobrze przemyślane. Okna najczęściej wychodzą na południe, dzięki czemu dom jest zawsze nasłoneczniony i lepiej ogrzany w naturalny sposób, przez co zużycie energii jest mniejsze. Małe zużycie zapewniają także sprzęty, które dziś zachowują wszelkie standardy energooszczędności. Wszystko to wpływa na ogólny koszt. Inteligentne technologie pozwalają zaoszczędzić nawet do 40%, na rachunkach za ogrzewanie i prąd.

Jak inteligentne domy wpłyną na nasze życie?

Każdy ma inne potrzeby i moglibyśmy zacząć zastanawiać się, czy nowoczesne technologie w domach rzeczywiście są nam potrzebne. Tak naprawdę są one tylko dodatkiem, który może ułatwić i uprzyjemnić nasze codzienne życie, ale nie są do niego niezbędne. Wszystkie systemy tworzone są dla komfortu użytkowników. Do działania wszystkiego potrzebna jest elektryczność, dlatego pamiętać, że w przypadku awarii prądu czy problemów z siecią, wszelkie rozwiązania pozostaną czasowo bezużyteczne. Niestety nie mamy możliwości uniknięcia tego. W takim wypadku, przyzwyczajeni do wszechobecnej technologii, możemy odczuwać duży dyskomfort, o czym trzeba zdać sobie sprawę.

Nazrin Babashova, Unsplash. com

x