Udostępnij teraz w social media:

Istnieje wiele rodzajów Ubuntu. Od różnych smaków po wersje wydawnicze, jest wiele do omówienia. Jeśli chcesz wypróbować Ubuntu po raz pierwszy, zrozumienie tych informacji może być różnicą między dobrym a złym doświadczeniem. Z tego powodu podzielimy różne wersje Ubuntu. Omówimy, co oznacza LTS, czym jest „smak” Ubuntu i nie tylko! Najlepszym miejscem do rozpoczęcia jest omówienie różnicy między LTS a Regular Release.

LTS i regularne wydanie

Co sześć miesięcy Canonical (firma stojąca za Ubuntu) wydaje nową wersję Ubuntu Linux. Te wydania mają bardzo specyficzne etykiety. X.04 i X.10. W chwili pisania tego artykułu nadchodząca wersja Ubuntu ma być wersją 17.10. Jest coś do zrozumienia w tych liczbach. Nie są przypadkowe. Służą celowi.

„17.10” mówi nam wiele rzeczy.

17 oznacza, że ​​to wydanie ukazało się w roku 2017.
10 informuje użytkowników, że wychodzi w październiku.
Fakt, że jest to liczba nieparzysta, pozwala użytkownikom wiedzieć, że jest to część regularnego cyklu wydawniczego. Dzieje się tak, ponieważ wydania LTS mają miejsce tylko w wydaniach parzystych, w kwietniu.

Co to jest regularne wydawanie?

Standardowe wersje Ubuntu to wszystkie wersje, które nie są wydaniem LTS. Często zwykłe wydania to miejsca, w których Ubuntu napotyka największe zmiany. Obejmują one zmiany w interfejsie graficznym i poprawki pod maską. Te wersje są najlepsze dla użytkowników, którzy są wystarczająco kompetentni w zakresie Ubuntu, aby zrozumieć, jak aktualizować swój system operacyjny co 6 miesięcy.

Sprawdź -   Jak otworzyć i używać przełącznika aplikacji na iPadzie

Co to jest LTS?

LTS jest pierwszą wersją cyklu liczb parzystych. Akronim LTS oznacza „Wsparcie długoterminowe”. Wersja wsparcia długoterminowego obowiązuje przez 5 lat. Aktualną wersją Ubuntu LTS jest Ubuntu 16.04, a nadchodzącą długoterminową wersją będzie 18.04.

Te wydania są najlepsze dla przeciętnych użytkowników (i prawie wszystkich, którzy próbują wykonać swoją pracę). Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, to jest model wydania Ubuntu, który powinieneś poważnie rozważyć. Canonical (i ich partnerzy) bardzo ciężko pracują, aby Ubuntu LTS wypuściło stabilne, niezniszczalne środowisko, które działa dla każdego. Użytkownicy mogą go łatwo zainstalować i zapomnieć o nim na kilka lat. Żadnych nowych funkcji, żadnych usterek, tylko stabilność.

Smaki Ubuntu

Być może słyszałeś wyrażenie „smak Ubuntu”. Nie, to nie jest rodzaj lodów. Są to wydania Ubuntu z różnymi wstawionymi (i wyjętymi) różnymi rzeczami. Na przykład ktoś, kto instaluje Ubuntu Mate, otrzymuje wszystko, co jest pod maską w standardowym Ubuntu, ale zamiast tego z Mate Desktop. Smaki Ubuntu to sposób, w jaki Ubuntu może oferować takie same wspaniałe wrażenia z Ubuntu, ale z różnymi środowiskami graficznymi. Więc którego należy użyć?

Ubuntu Gnome

Ubuntu Gnome to wersja Ubuntu, która zastępuje wiele środowiska graficznego Ubuntu Unity klasycznym, nowoczesnym środowiskiem graficznym Gnome Shell. Ten pulpit jest najlepszy dla miłośników Gnome 3, którzy szukają wspaniałych wrażeń z Ubuntu. Ten smak jest wymagający graficznie, w wyniku czego nie jest świetny dla osób na niższym sprzęcie.

Sprawdź -   10 najlepszych praktyk, aby utrzymać komputer w niskiej temperaturze

Kubuntu

Szukasz solidnego pulpitu opartego na KDE Plasma z solidnym fundamentem Ubuntu? W takim razie, Kubuntu to smak dla Ciebie. Kubuntu jest dostarczane z najnowszą wersją środowiska graficznego Plasma i wszystkimi najnowszymi programami i narzędziami KDE. Jeśli kochasz Ubuntu, ale nie lubisz Gnome i innych komputerów stacjonarnych opartych na GTK, ten jest dla Ciebie.

Kubuntu najlepiej sprawdza się na sprzęcie, który jest stosunkowo nowy. Dzieje się tak, ponieważ KDE Plasma ma wiele przyjemności dla oka, w wyniku czego intensywnie wykorzystuje pamięć RAM oraz procesor graficzny / procesor.

Ubuntu Mate

Ubuntu Mate jest prawie wersją Ubuntu Classic. Dzieje się tak, ponieważ zamiast pulpitu Unity użytkownicy będą używać środowiska graficznego Mate. Środowisko graficzne, które odradza stary pulpit Gnome 2.x. Jeśli jesteś zainteresowany używaniem Ubuntu tak, jak było przed Unity, powinien to być twój pierwszy przystanek.

Głównym powodem, dla którego należy rozważyć Ubuntu Mate na pierwszym miejscu w stosunku do innych lekkich smaków, jest to, że Mate obsługuje teraz GTK3 +. Oznacza to, że chociaż wygląda trochę staro, obsługuje wszystkie nowe narzędzia i technologię. Gwarantuje to, że fani Ubuntu Mate będą mogli cieszyć się wszystkimi dobrami związanymi z GTK3, tak jak wszyscy inni. Ubuntu Mate działa świetnie na komputerach PC z niskim sprzętem i jest jednym z trzech lekkich smaków Ubuntu.

Sprawdź -   Jak używać Nativefier do przekształcania stron internetowych w aplikacje dla systemu Linux

Xubuntu

Xubuntu to lekkie, eleganckie podejście do Ubuntu. Dzięki Xubuntu użytkownicy otrzymują rdzeń Ubuntu z bazą XFCE. Działa bardzo lekko i jest idealny dla tych, którzy chcą ożywić stare komputery. Jeśli nie jesteś fanem Mate i Gnome 2.x, ale szukasz eleganckiej wersji Ubuntu do działania na starzejącym się komputerze, ten smak jest dobrym wyborem.

Lubuntu

Lubuntu to wersja Ubuntu, z której najlepiej korzystają osoby z bardzo ograniczonymi zasobami. Dzieje się tak, ponieważ działa w środowisku graficznym LXDE. Jest to komputer stacjonarny przeznaczony do uruchamiania na czymś z zaledwie 128 MB pamięci RAM. Tak, jest częścią lekkiej rodziny smaków Ubuntu, ale jest najlepszy dla tych, którzy nie mogą uruchomić niczego innego.

Biorąc to wszystko pod uwagę, Lubuntu to wspaniały smak! Udaje mu się wprowadzić nowoczesne funkcje i technologie Ubuntu do komputerów, które w przeciwnym razie utknęłyby w przeszłości. Jeśli masz w pobliżu starego Pentium 4, daj mu szansę. W przeciwnym razie wypróbuj Xubuntu lub Ubuntu Mate.

Wniosek

Ubuntu to coś więcej niż tylko system operacyjny. Zamiast tego jest to wiele różnych systemów operacyjnych pod jednym parasolem. Dla osób z zewnątrz posiadanie zbyt wielu wersji jednego systemu operacyjnego jest mylące i stanowi słabość. Prawdę mówiąc, różnorodność Ubuntu sprawia, że ​​jest tak fascynujący. Jeśli nie podoba Ci się jedna wersja Ubuntu, możesz szybko wypróbować inną i zachować rdzeń, który kochasz.