Jeśli wykonasz te 6 czynności online, VPN jest dla Ciebie koniecznością

Udostępnij teraz w social media:

VPN to potężne narzędzie, ale niestety użytkownicy głównego nurtu uważają go za przydatny tylko do dwóch rzeczy; odblokowywanie treści z ograniczeniami geograficznymi lub zapobieganie śledzeniu.

Wiele osób nie jest uzależnionych od usług z ograniczeniami geograficznymi i szczerze mówiąc, Google odkrywanie, że lubisz kocięta zamiast szczeniąt, nie przeszkadza większości ludzi. Tak wiele osób uważa VPN za zbędny. Ale czy to naprawdę jest bezużyteczne z wyjątkiem tych okoliczności?

Zasadniczo VPN po prostu przekieruje twoje połączenie, aby ukryć twój adres IP i zaszyfrować twoje dane. Jednak ta prosta zmiana może całkowicie zmienić sposób interakcji ze światem online.

Możesz być zaangażowany w wiele działań online nawet teraz, które wymagają VPN lub przynajmniej można je znacznie poprawić za pomocą VPN.

W tym poście wymieniam niektóre typowe czynności online, które wymagają VPN, ale wiele osób nadal wykonuje je bez VPN.

Granie w gry online 🕹️

Każda gra online opiera się na centralnych serwerach, które łączą ludzi z całego świata. W zależności od aktualnej lokalizacji i lokalizacji serwera, wprowadzanie danych jest opóźnione ze względu na odległość wymaganą do przebycia pakietu. To opóźnienie nazywa się ping i jest obliczane w milisekundach (ms).

Jeśli grasz w jakąkolwiek reaktywną grę online, taką jak FPS, MOBA lub MMORPG, ping jest ważnym czynnikiem zapewniającym płynną rozgrywkę. Zwykle, jeśli serwer znajduje się w tym samym kraju, co Ty, otrzymasz od 15 do 60 ms (zależy również od jakości połączenia).

Ping pomiędzy 50-100ms jest uważany za dobry w większości gier, a nawet ping do 150ms jest uważany za grywalny. Więc powinieneś spróbować uzyskać ping poniżej 150 ms podczas grania w gry online.

Jak VPN pomaga Ci w grach online? VPN może zmniejszyć i ustabilizować ping, optymalizując połączenie za pośrednictwem własnych serwerów.

Twój dostawca usług internetowych (ISP) nie zawsze może nawiązać bezpośrednie połączenie z serwerem gry. Jest to szczególnie ważne, jeśli mieszkasz daleko od serwera gry, więc Twój dostawca usług internetowych może przeskakiwać połączenie przez wiele sieci.

VPN tworzy bezpośrednie połączenie od dostawcy usług internetowych z własnym serwerem, który znajduje się najbliżej serwera gry, na którym chcesz grać. To nie tylko minimalizuje opóźnienia spowodowane wieloma przeskokami, ale także stabilizuje ping, ponieważ serwer VPN jest zwykle wysoce zoptymalizowany do obsługi pakietów i ma mniej połączeń. Może to prowadzić do zmniejszenia oryginalnego pingu w dowolnym miejscu z 20-150 ms.

Na przykład, kiedy muszę grać w gry z serwerami w Europie, otrzymuję około 200-250 pingów. Jednak korzystanie z VPN obniża ping do 140-180 ms, dzięki czemu gry są przynajmniej grywalne. Na poniższym zrzucie ekranu możesz zobaczyć mój ping zarówno z VPN, jak i bez, aby uzyskać pomysł.

Poprawa ping nie ogranicza się do połączeń na duże odległości. Jeśli Twój dostawca usług internetowych słabo obsługuje pakiety lub dławi połączenie, VPN jeszcze bardziej obniży ping (nawet jeśli jest to niewielka poprawa) i zminimalizuje/wyeliminuje skoki pingu.

  Jak wyłączyć VPN i proxy w systemie Windows 10?

Wiele popularnych usług VPN oferuje usługę VPN zoptymalizowaną pod kątem gier, taką jak ExpressVPN. Zalecam jednak korzystanie z dedykowanej sieci VPN do gier, takiej jak WyjścieOpóźnienie jeśli potrzebujesz tylko VPN do gier. Dedykowana sieć VPN do gier jest lepiej zoptymalizowana pod kątem gier (z mojego doświadczenia) i zazwyczaj jest też tańsza.

Torrentowanie

Torrentowanie jest często postrzegane jako nielegalna działalność polegająca na udostępnianiu oprogramowania i mediów chronionych prawem autorskim. Jednak to nic więcej niż peer-to-peer (P2P) system udostępniania plików, w którym ludzie łączą się z Sieć BitTorrent udostępniać dane.

Rodzaj danych udostępnianych przez ludzi decyduje o tym, czy torrentowanie jest legalne, czy nielegalne. Oczywiście przesyłanie/pobieranie oprogramowania lub nośników chronionych prawem autorskim jest zdecydowanie nielegalne i może prowadzić do działań prawnych.

VPN jest niezbędny do torrentowania, niezależnie od tego, czy udostępniasz legalne, czy nielegalne treści. Jeśli udostępniasz treści niezgodne z prawem/chronione prawem autorskim (nie popieramy tego aktu), to oczywiście potrzebujesz VPN, aby stać się anonimowym. Rząd, Twój dostawca usług internetowych i firmy zajmujące się prawami autorskimi monitorują sieć BitTorrent pod kątem nielegalnych działań. Jeśli znajdziesz się pod radarem, możesz zostać zastraszony listami, a nawet pozwany.

Bardzo łatwo jest również zobaczyć adresy IP peerów; możesz po prostu odwiedzić stronę internetową, taką jak Wiem, co pobierasz, i możesz zobaczyć torrenty wraz z liczbą peerów oraz ich krajem i miastem. Każdy, kto ma wystarczający wpływ, może skontaktować się z Tobą za pośrednictwem Twojego dostawcy usług internetowych, a nie tylko firmy zajmujące się prawami autorskimi.

Nawet jeśli nie udostępniasz nielegalnych danych, VPN jest nadal potrzebny z wielu powodów. Najważniejszym z nich nie jest wylądowanie na „Liście”. Wiele agencji i organów rządowych, takich jak NSA, MPAA, GCHQ itp., prowadzi listę osób, które można śledzić pod kątem nielegalnej działalności.

Ludzie, którzy stale pobierają/przesyłają torrenty, są głównym celem takich list, ponieważ zazwyczaj robią coś nielegalnego. Więc ostatnią rzeczą, jakiej chcesz, jest bycie zidentyfikowanym i śledzonym przez organy rządowe.

Większość dostawców usług internetowych jest również znana z dławienia połączenia osób, które często torrentują. Mogą nawet zakończyć usługę. Jeśli chcesz uzyskać najlepsze prędkości pobierania, VPN może ukryć Twoją aktywność przed usługodawcą internetowym, aby nie wiedział, czy torrentujesz, czy tylko przesyłasz strumieniowo niektóre filmy.

Chociaż w mniejszym stopniu, cyberataki są kolejnym problemem, ponieważ kiedy łączysz się z siecią BitTorrent, Twoje dane są dostępne dla wszystkich. VPN szyfruje Twoje dane, aby zmniejszyć ryzyko cyberataku.

Mimo że każda popularna sieć VPN powinna działać dobrze w przypadku torrentowania, zaleca się wybranie tej, która działa zgodnie z surowymi przepisami dotyczącymi prywatności. Dużym problemem jest to, że firma VPN jest zmuszona przestrzegać przepisów rządowych, więc jeśli rząd może zmusić ich do oddania Twoich danych, możesz mieć kłopoty, nawet jeśli Twoje dane zostały zaszyfrowane.

Osobiście polecam ProtonVPN do torrentowania, ponieważ ma siedzibę w Szwajcarii, o której wiadomo, że ma najbardziej rygorystyczne przepisy dotyczące prywatności. Nawet jeśli wpadniesz w kłopoty/nadzór, firma VPN nie złamie rządowych żądań.

Pobierz/prześlij duże pliki

Ten problem zwykle nęka użytkowników, którzy często torrentują, ale nie ogranicza się do torrentów. Dostawcy usług internetowych ograniczają połączenie osób, które pobierają/przesyłają duże pliki, zarówno jako torrenty, jak i zwykłe pliki do pobrania z Internetu. Śledzą, w jaki sposób użytkownik wykorzystuje dane, a następnie ograniczają prędkość danych, gdy wykonujesz jakąś aktywność na czarnej liście.

  Jak skonfigurować VPN na iPhone 6s i iPhone 6s Plus?

Działania zazwyczaj obejmują torrentowanie, przesyłanie strumieniowe/pobieranie multimediów oraz pobieranie dużych plików z witryn z bezpłatnym/płatnym oprogramowaniem. Gdy zostaniesz oznaczony jako osoba pobierająca duże ilości danych, Twoje połączenie zostanie automatycznie spowolnione przy próbie pobrania dużego pliku.

Niektórzy dostawcy usług internetowych nawet ograniczają prędkość połączenia w przypadku tak ciężkich czynności w godzinach szczytu dla wszystkich użytkowników.

VPN zaszyfruje i ukryje Twoją aktywność przed usługodawcą internetowym, więc nigdy nie będą wiedzieć, w jakim celu korzystasz z Internetu. Ponieważ proces ograniczania przepustowości jest automatyczny, a automatycznie umieszczane reguły nie widzą Twojej aktywności, dostawca usług internetowych jest zmuszony do zapewniania regularnej prędkości pobierania.

Teraz, o ile Twój dostawca usług internetowych nie zdecyduje, że musi całkowicie dławić Twoje połączenie internetowe (to bardzo rzadkie), VPN zawsze będzie w stanie zapobiec ukierunkowanemu ograniczaniu przepustowości.

Polecam zakup VPN z opcją wyłącznika awaryjnego, aby upewnić się, że Twoja aktywność nie wycieknie, jeśli VPN z jakiegoś powodu się rozłączy. Popularne sieci VPN, takie jak ExpressVPN, Hotspot Shield i PureVPN — wszystkie mają wbudowany wyłącznik awaryjny.

Korzystanie z publicznego WiFi

Prawdopodobnie już słyszałeś o tym, ponieważ większość reklam VPN podkreśla ten problem. Chciałbym jednak opowiedzieć o tym szczegółowo, ponieważ jest to niezwykle ryzykowne ze względu na łatwość wykorzystania.

Gdy łączysz się z otwartą siecią Wi-Fi lub połączeniem Wi-Fi, w którym hasło jest udostępniane każdemu, kto o to poprosi, Twoje dane nigdy nie są bezpieczne. Wszystkie osoby podłączone do sieci widzą nawzajem swoją aktywność za pomocą odpowiednich narzędzi.

Mówiąc o tym, jak łatwo jest to wykorzystać, nawet jeśli jakaś półpiśmienna osoba powie ooga booga „hw me see wifefi traffic”, Google otworzy mnóstwo zasobów z dokładnymi krokami, aby szpiegować ruch Wi-Fi. Nie wierzysz mi? Po prostu skopiuj/wklej poprzednio cytowane wiersze do wyszukiwarki Google, a zasoby się otworzą.

Podsłuchiwanie Wi-Fi nie ogranicza się tylko do hakerów. Każdy, kto ma odpowiednie narzędzia, takie jak NetSpot lub Wireshark może zobaczyć Twoją aktywność online. Oprócz oglądania Twojej aktywności mogą nawet ukraść Twoje hasła i dane finansowe.

Jeśli łączysz się z publiczną siecią Wi-Fi, a Twoja aktywność wiąże się z logowaniem na stronie internetowej, jest to spore ryzyko. VPN zaszyfruje Twoje dane przed wysłaniem ich przez router Wi-Fi, aby nikt nie mógł ich zobaczyć.

Dopóki nie korzystasz z bezpłatnej usługi VPN, szyfrowanie jest podstawową funkcją wszystkich usług VPN. Tak więc korzystanie z dowolnej płatnej sieci VPN powinno wystarczyć, aby zapewnić bezpieczeństwo danych podczas korzystania z publicznej sieci Wi-Fi.

Dostęp do treści podczas podróży 🧳

Chociaż możesz mieć dostęp do wszystkich swoich ulubionych witryn i usług w swoim rodzinnym mieście, możesz mieć problemy z dostępem do nich podczas podróży za granicę z powodu ograniczeń geograficznych. Jest to szczególnie ważne, gdy przenosisz się na inny kontynent.

Zdziwisz się, jak wiele Twoich ulubionych witryn/usług, takich jak YouTube, Facebook, Netflix, Skype, WhatsApp itp., jest zablokowanych w wielu krajach. Na przykład większość usług VoIP jest całkowicie zablokowana w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a Chiny nie zezwalają na żadne usługi Google i wiele witryn/usług w USA.

  Jaki jest najlepszy protokół VPN?

Jeśli często podróżujesz lub chcesz podróżować do innego kraju, możesz potrzebować VPN, aby uzyskać dostęp do ulubionych stron internetowych i usług. Ponieważ VPN szyfruje Twoje połączenie i pokazuje Twoją lokalizację w innym kraju, umożliwia dostęp do stron internetowych / usług tak, jakbyś siedział w innym kraju.

Dla podróżnych zalecana jest sieć VPN z wieloma serwerami, aby zapewnić optymalne połączenie z preferowaną witryną/usługą bez względu na to, dokąd podróżują. Niektóre z sieci VPN o dużym zasięgu obejmują CyberGhost (7600+ serwerów w 90 krajach), ExpressVPN (ponad 3000 serwerów w 94 krajach) i NordVPN (5400+ serwerów w 60 krajach).

Ostrzeżenie: niektóre kraje z agresywną cenzurą blokują również dostęp do VPN i mogą podejmować kroki prawne przeciwko korzystaniu z VPN. Upewnij się, że zapoznałeś się ze stanowiskiem danego kraju wobec VPN, zanim z niego skorzystasz.

Jasne, VPN może chronić Twoje dane i informacje podczas zakupów online, ale nie jestem tutaj, aby o tym rozmawiać. VPN może również pomóc w uzyskaniu dużych rabatów podczas zakupów online. Wiele sklepów internetowych zmienia ceny w zależności od lokalizacji klienta.

Dotyczy to zwłaszcza usług dostępnych zarówno w krajach rozwijających się, jak i rozwiniętych. Ze względu na niższą siłę nabywczą wiele usług sprzedaje tańsze usługi w krajach rozwijających się. Możesz użyć VPN, aby pokazać się w kraju, w którym cena jest niska i kupować stamtąd taniej.

Na przykład wiele aplikacji w Sklepie Google Play ma różne ceny w różnych krajach. Nie polecam jednak korzystania z tej sztuczki, aby zaoszczędzić tylko kilka dolców, ponieważ sprawdzenie, który kraj oferuje najlepszą zniżkę, jeśli w ogóle, może być zniechęcające.

Chociaż bilety lotnicze, bilety hotelowe, wypożyczalnie samochodów i duże firmy sprzętowe, takie jak Microsoft lub Apple, mogą oferować znaczne zniżki w wysokości setek dolarów w zależności od Twojej lokalizacji. Jeśli będziesz kupować coś tak drogiego, warto sprawdzić jego cenę w różnych krajach.

Upewnij się, że usuniesz pliki cookie przeglądarki przed wyszukiwaniem lub użyj okna incognito, aby upewnić się, że sklep nie rozpozna Cię na podstawie Twojej poprzedniej aktywności.

Kończące myśli

Powinienem wspomnieć, że VPN mają podstawowe wymagania dotyczące szybkości i stabilności Internetu, aby działały poprawnie. Jeśli nie masz dobrego połączenia, VPN negatywnie wpłynie na działania, o których wspomniałem powyżej. Ponieważ sieci VPN działają jako usługa pośrednia, zużywają część przepustowości, aby zaoferować swoją usługę. Większość usług VPN wymaga do prawidłowego działania szybkości co najmniej 10 Mb/s, więc upewnij się, że Twoje połączenie ma szybkość co najmniej 10 Mb/s.

x