Kompleksowy przewodnik dla marketerów

W dzisiejszych czasach lokalne firmy zmagają się z ostrą konkurencją. Z tego powodu marketerom trudno jest lokalnie uszeregować firmy. Sprawdź ten przewodnik na temat lokalnego SEO, aby dowiedzieć się, jak działa ten element marketingu cyfrowego.

SEO jest nie tylko dla firm internetowych; osoby, które oferują produkty i usługi offline, również polegają na lokalnym SEO. Powód jest prosty — niezależnie od tego, czy ktoś szuka kosmetyczki, czy elektryka, korzysta z wyszukiwarek, aby znaleźć osoby w pobliżu, które świadczą te usługi.

Jeśli jesteś marketerem lub właścicielem SMB, który chce się wyróżniać w lokalnym SEO dla swojej firmy, ten post będzie przydatny.

Co to jest lokalne SEO?

Lokalne SEO oznacza robienie SEO dla obszaru lokalnego lub optymalizację witryny pod kątem określonej lokalizacji. Jeśli jesteś właścicielem firmy działającej lokalnie, takiej jak sklep, restauracja lub agencja usługowa, to podejście jest dla Ciebie niezbędne. Lokalne SEO pozwala Twojej witrynie lub stronie internetowej na pozycjonowanie pod kątem zapytań wykonywanych przez lokalnych klientów.

Optymalizacja witryny pod kątem lokalnego SEO może zapewnić, że klienci będą mogli łatwo znaleźć Cię online i offline. Oprócz tego możesz wypróbować inne techniki, aby uzyskać wyższą pozycję w lokalnym SEO.

Dlaczego potrzebujesz lokalnego SEO?

  • Działania, które wykonujesz dla lokalnego SEO, takie jak profil Google Moja Firma i budowanie linków zwrotnych, zwiększają Twoją widoczność w Internecie.
  • Im więcej lokalnych klientów odkryje Twoją firmę, zwiększysz ruch w swoim sklepie offline.
  • Ponieważ obecnie coraz więcej osób woli robić zakupy lokalnie, lokalne SEO pozwala odkrywać nowe możliwości biznesowe.
  • Lokalne SEO pomaga uzyskać więcej połączeń i wizyt w witrynie, jeśli świadczysz usługi wewnętrzne.
  • Dzięki tej strategii SEO firmy mogą lepiej zarządzać swoją reputacją online i offline.
  • Pozwala zebrać więcej pozytywnych recenzji dla Twojej firmy i usługi, co ostatecznie doprowadzi do zdobycia większej liczby klientów.

Różnica między SEO lokalnym a SEO organicznym

Zarówno lokalne SEO, jak i organiczne SEO oznaczają optymalizację witryny lub firmy pod kątem wyszukiwarek, ale różne cele firm. Pozycjonowanie organiczne oznacza strategie, które pozwalają naturalnie uzyskać pozycję na lokalnych, krajowych lub globalnych słowach kluczowych. Z drugiej strony lokalne SEO koncentruje się na rankingu lokalnych słów kluczowych lub zapytań, które wyszukują usługi w pobliżu odbiorców, aby przyciągnąć więcej osób do Twojego sklepu offline.

W przypadku lokalnego SEO kluczowe znaczenie mają recenzje i lokalna popularność, podczas gdy musisz uzyskać linki zwrotne i SEO na stronie, aby uzyskać organiczne SEO. Jednak oba odgrywają ważną rolę w rozwoju Twojej firmy, a to, gdzie chcesz inwestować, zależy od Twojego budżetu i polityki marketingu cyfrowego.

Główne czynniki wpływające na lokalne SEO

Profil firmy Google (wcześniej znany jako Google Moja Firma/ GMB)

Podczas opracowywania lokalnej strategii SEO dla Twojej firmy, profil firmy Google jest najważniejszym czynnikiem. To narzędzie Google pozwala bezpłatnie zarejestrować firmę. Google wysoko ceni to, oceniając firmy w lokalnych wyszukiwaniach.

Przede wszystkim musisz utworzyć wizytówkę swojej firmy na jej stronie internetowej i przeprowadzić niezbędne weryfikacje. Po opublikowaniu wpisu możesz zoptymalizować swój profil, aktualizując informacje, takie jak zdjęcia, godziny pracy, dane kontaktowe, adres URL witryny, wskazówki itp. Nie zapomnij również regularnie aktualizować o nowe treści.

Badanie słów kluczowych

Kierowanie na właściwe słowa kluczowe i zapytania to podstawa skutecznej lokalnej strategii SEO. Dzięki niemu możesz mieć pewność, że uzyskujesz widoczność w terminach, których szukają Twoi docelowi odbiorcy. Dlatego w lokalnym SEO nie ma miejsca na wybieranie losowych słów kluczowych.

Musisz użyć odpowiednich słów kluczowych i fraz kluczowych związanych z Twoją domeną i popularnych wśród lokalnych klientów. Skorzystanie z pomocy narzędzi do badania słów kluczowych to najlepszy sposób na dopracowanie listy słów kluczowych, która zawiera również dodatkowe dane, takie jak liczba wyszukiwań słów kluczowych.

Innym ważnym elementem, który wpływa na lokalny ranking wyszukiwania, jest budowanie linków. Musisz upewnić się, że Twoje strony internetowe otrzymują linki z autorytatywnych domen. Skupienie się na liczbie linków zwrotnych nie wystarczy. Musisz upewnić się, że domeny łączące są odpowiednie dla Twojej firmy i lokalizacji docelowej.

Jednym z łatwych rozwiązań tego problemu jest kierowanie na witryny autorytetów, które należą do docelowego regionu lub lokalizacji. Jeśli oferujesz usługę naprawy klimatyzatorów, uzyskanie linków ze strony z poradami HVAC będzie bardziej przydatne niż strona z kosmetykami. Możesz zbierać linki za pośrednictwem postów gości z lokalnych stron internetowych lub współpracować z lokalnymi organizacjami.

Cytaty lokalne

Cytowania lokalne są również znane jako dane NAP. Jest to wzmianka o nazwie firmy, adresie i danych kontaktowych w dowolnym portalu internetowym lub katalogu. Witryny stron trzecich, media społecznościowe i katalogi lokalnych firm to niektóre warte wzmianki platformy, z których można uzyskać lokalne cytaty.

Dzięki tym cytatom lokalni klienci mogą bezproblemowo odkrywać Twoje firmy. Ponadto pozytywnie wpływa na lokalne rankingi. Dlatego musisz dążyć do uzyskania wysokiej jakości podstawowych cytatów, aby uzyskać wyższą pozycję w lokalnych wynikach wyszukiwania. Większość platform umożliwia bezpośrednie zarządzanie cytatami, więc musisz podawać dokładne dane.

SEO na stronie

Pozycjonowanie na stronie to technika i strategia optymalizacji strony internetowej, która pozwala poprawić pozycję w rankingu i uzyskać większy ruch organiczny. Wszelkie działania SEO, które wykonujesz w swojej witrynie, w tym wysokiej jakości treści na blogu i wideo, optymalizacja nagłówków, opisy meta, tagi HTML i tagi graficzne, to SEO na stronie.

Gdy umieścisz docelowe słowa kluczowe w różnych miejscach na swoich stronach internetowych, wyszukiwarki uznają te strony za autorytatywne dla tych słów kluczowych i ocenią je wyżej.

Jak rozwijać lokalne strategie SEO

Analiza konkurencji

Musisz wyprzedzić lokalnych konkurentów, aby znaleźć się na szczycie w wynikach wyszukiwania lokalnego. W tym celu musisz przeanalizować skuteczność konkurencji, np. słowa kluczowe, na które się pozycjonują.

Sprawdź również ich źródła i strategie linków zwrotnych, które pomogą im uzyskać wyższą pozycję w rankingu. Ponadto dowiedz się, które słowa kluczowe pasują do Twojej firmy i witryny.

Lokalne badania słów kluczowych SEO

Aby odnieść sukces w lokalnym SEO, musisz uwzględnić w swojej strategii odpowiednie słowa kluczowe. Narzędzie planowania słów kluczowych Google to świetny sposób na znalezienie lokalnych słów kluczowych w oparciu o specjalizację Twojej firmy.

Możesz jednak korzystać z innych platform w tym samym celu. Dzięki tym narzędziom firmy mogą również sprawdzić liczbę wyszukiwań określonego słowa kluczowego.

Optymalizacja map dla wszystkich wyszukiwarek

Mówiąc o lokalnym SEO, na ranking mają wpływ indywidualne wykazy miejsc każdej wyszukiwarki. Tak więc, aby uzyskać lokalny ruch wyszukiwania z różnych komputerów, musisz przejąć i zoptymalizować każdy dostępny profil, w tym Bing Places.

Chociaż możesz zoptymalizować lokalizację i kierunek w Mapach Google za pośrednictwem GMB, aktualizacja danych biznesowych w Apple Maps Connect ma kluczowe znaczenie dla Apple Maps.

Lokalna strategia dotycząca treści

Nic tak nie przyciąga uwagi lokalnych klientów, jak treści związane z lokalnym problemem. Jeśli możesz pisać oddzielne blogi na temat lokalnych scenariuszy, w których masz biura lub zmian, które ostatnio zaszły w Twojej firmie, możesz mieć wyższą pozycję w tych lokalizacjach.

Tworzenie stron internetowych dostosowanych do lokalizacji oraz umieszczanie filmów i wywiadów w witrynie jest również pomocne w lokalnym SEO.

Elementy tekstowe witryny

Dla lokalnych firm optymalizacja strony głównej witryny pod kątem lokalnych słów kluczowych nie jest idealną strategią. W tym przypadku muszą skoncentrować się na słowie kluczowym o największej szansie, które może obsłużyć szeroką bazę klientów.

Ponadto zoptymalizuj zawartość strony, nagłówki i metadane za pomocą słów kluczowych na stronie głównej. Jednak w zależności od prezentowania wszystkich lokalizacji firmy powinny dodać do strony głównej narzędzie umożliwiające użytkownikom wyszukiwanie według lokalizacji.

Skalowalność przy użyciu lokalnych narzędzi SEO

Utrzymanie skalowalności jest wyzwaniem dla firmy, która ma wiele oddziałów lub działa w kraju lub na świecie. Musisz przydzielić pracowników, aby zapewnić regularne zarządzanie recenzjami i aktualizacją informacji na wszystkich stronach.

Lokalne narzędzia SEO mogą sprawić, że Twoja strategia będzie w pełni skalowalna. Te zautomatyzowane narzędzia mogą bez wysiłku wykonywać żmudne zadanie tworzenia cytowań.

Utwórz schemat

Firmy, które chcą zoptymalizować swoje witryny pod kątem lokalnego SEO, powinny zastosować lokalny schemat biznesowy, znany również jako znaczniki danych strukturalnych. Odnosi się do dodatkowego kodu, który umieszczasz na swojej stronie internetowej, aby wyszukiwarki mogły łatwo zrozumieć Twoją lokalizację i trafność zapytań.

Firmy mogą dodawać schematy dla każdego produktu i usługi, aby się na nich skoncentrować. Jeśli chcesz zobaczyć podział schematu witryny, skorzystaj z narzędzia do testowania danych strukturalnych od Google.

Lokalny audyt SEO

Czy w Twojej witrynie są jakieś luki, które uniemożliwiają jej pojawianie się w wyszukiwaniach lokalnych? Możesz zidentyfikować te luki poprzez lokalny audyt SEO. Pozwala określić, którym czynnikom optymalizacji należy nadać priorytet, aby uzyskać więcej konwersji. Lokalny audyt SEO obejmuje przegląd słów kluczowych, analizę konkurencji i audyt techniczny witryny.

Jeśli prowadzisz małą firmę, nie ma nic złego w wykorzystywaniu bliskości geograficznej i znajomości, jaką Twoja firma dzieli z innymi firmami w Twojej okolicy. Możesz skontaktować się z innymi lokalnymi graczami w swojej społeczności i poprosić ich o podanie linku do Twojej witryny. W ten sposób nowa firma może szybko zdobyć linki zwrotne, które poprawią jej lokalny ranking.

Dodatkowo możesz zwrócić się do lokalnych mediów informacyjnych, aby promować swoją firmę. Jeśli możesz uzyskać autorytetyczne linki zwrotne z takich stron, zwiększy to twoją szansę na wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania.

Główne lokalne czynniki SEO, które pomagają w rankingu

Urząd domeny

Domain Authority (DA) jest ważnym czynnikiem we wszystkich rankingach wyników wyszukiwania, w tym lokalnych. Opracowany przez Moz, oznacza autorytet strony internetowej. Jeśli Twoja witryna ma wysoki DA, masz większą szansę na wyższą pozycję niż konkurenci z DA niższym niż Twoja.

Cytaty

W dawnych czasach mieliśmy Yellow Pages — teraz zostały one zastąpione katalogami internetowymi. Informacje o Twojej firmie w tych katalogach są nazywane cytatami. Są one doskonałym źródłem rozpowszechniania prawidłowych i spójnych informacji biznesowych, poza pozyskiwaniem lokalnych linków zwrotnych z wiarygodnych witryn internetowych. Oba te elementy mają pozytywny wpływ na lokalne SEO.

Bliskość adresu

Bliskość jest jednym z decydujących czynników o rankingu w lokalnych wynikach wyszukiwania. Powodem jest to, że wyszukiwarki cenią wygodę wyszukiwarek. Im bliżej lokalizacji klienta znajduje się Twoja firma, tym większa szansa, że ​​Twoja firma znajdzie się w jej wynikach wyszukiwania.

Potrzebujesz linków zwrotnych do swojej witryny, aby uzyskać wyższy lokalny ranking SEO i lepszy autorytet. Ale nie twórz na ślepo tylu linków zwrotnych, ile to możliwe.

Jakość i trafność stron internetowych, z których otrzymujesz te linki zwrotne, są ważniejsze niż liczba linków zwrotnych. Jeśli prowadzisz lokalną firmę, spróbuj uzyskać linki zwrotne z innych autorytatywnych witryn internetowych związanych z Twoją domeną.

Czynniki SEO

Typowe organiczne czynniki SEO na stronie są również odpowiedzialne za podniesienie Twojej witryny w wynikach wyszukiwania lokalnego. Twoje strony internetowe powinny mieć odpowiednio zoptymalizowany tytuł meta, opis meta, tagi, ślimak, nagłówki i tekst alternatywny. Połącz również ze sobą odpowiednie strony w swojej witrynie.

Spójność danych NAP

Jeśli twoje dane NAP (imię i nazwisko, adres, numer telefonu) są niespójne na różnych platformach, utrudni to twój lokalny ranking. W związku z tym należy podać dokładne informacje biznesowe we wszystkich popularnych witrynach z cytatami, w tym w profilu firmy Google, Mapach Bing, Facebooku, Instagramie i Yelp. Postaraj się, aby dane w katalogach o wysokim DA nie były rozbieżne.

Budowanie wiarygodności

Klienci chcą stawiać na rzetelny biznes. Wyszukiwarki takie jak Google również uważają to za czynnik definiujący ranking. Najlepszym sposobem na zbudowanie i udowodnienie swojej wiarygodności wśród odbiorców jest uzyskanie pozytywnych recenzji online.

Oceny i recenzje osób pozostawionych na Twoich profilach w mediach społecznościowych, profilu Google i innych lokalnych witrynach z ocenami odgrywają znaczącą rolę w uzyskiwaniu lepszej pozycji w rankingu. Ponadto musisz odpowiadać na swoje recenzje (pozytywne lub negatywne), aby uzyskać większą wiarygodność.

Wniosek

Pozycjonowanie lokalne to potężne podejście do osiągnięcia pożądanej widoczności dla potencjalnych klientów – zwłaszcza tych mieszkających w Twojej okolicy. Właściwa strategia może pomóc firmom tradycyjnym rozwijać się na ich rynku.

Kierując się wymienionymi tutaj czynnikami, możesz łatwo uszeregować swoje firmy lub produkty pod kątem „wyszukiwania w pobliżu”.

x