Konfiguracja Pi-Hole w systemie Linux dla lepszego i wolnego od reklam doświadczenia

Udostępnij teraz w social media:

Pi-hole to narzędzie systemu Linux, które umożliwia użytkownikom blokowanie reklam i złośliwych witryn na wszystkich urządzeniach podłączonych do sieci.

Fakt, że Internet zmienił reklamę, nie jest tajemnicą. Nie tylko jest to mniej kosztowne, ale reklama w Internecie pozwala markom kierować reklamy do odbiorców na podstawie danych demograficznych i monitorować skuteczność ich reklam, co nie jest możliwe w przypadku tradycyjnych mediów, takich jak telewizja, radio i gazety.

Według PwC Global Entertainment & Media Outlook 2022, reklamodawcy w USA wydali 189,3 miliardów dolarów na reklamę online, czyli 2,7 razy więcej niż 69,7 miliardów dolarów wydanych na reklamę w telewizji.

Raport przewiduje, że do 2026 roku wydatki na reklamę online będą 3,8 razy większe niż na reklamę telewizyjną. Coraz więcej reklamodawców umieszcza reklamy w Internecie. Jak wpływa to na wrażenia użytkowników podczas surfowania po Internecie?

Według raportu Global Web Index na temat blokowania reklam, 40% populacji online blokuje reklamy. W raporcie zauważono, że pięć głównych powodów blokowania reklam przez użytkowników to: zbyt wiele reklam w internecie, zbyt wiele reklam jest irytujących lub nieistotnych, reklamy są zbyt natrętne, reklamy czasami zawierają wirusy lub błędy, a wreszcie reklamy zajmują zbyt dużo czasu. miejsce na ekranie.

Wraz ze wzrostem liczby reklamodawców, a niektórzy nawet stosują agresywne techniki reklamowe, użytkownicy mogą być bezradni bez kontroli nad swoim doświadczeniem w Internecie.

Jednak nie musi tak być. Narzędzia takie jak Pi-hole pozwalają użytkownikom odzyskać kontrolę i zatrzymać irytujące i frustrujące reklamy na ich urządzeniach.

Co to jest Pi-hole?

Zgodnie z oficjalną dokumentacją, Pi-hole to dziura w usłudze nazw domen (DNS), która chroni twoje urządzenia przed niechcianymi treściami bez instalowania oprogramowania po stronie klienta. Aby zrozumieć, co robi Pi-hole, niezbędna jest wiedza o tym, jak komputery komunikują się przez Internet.

Komputery komunikują się ze sobą za pośrednictwem adresów protokołu internetowego (IP). Są to liczby reprezentujące zasoby w Internecie.

Ponieważ jednak komputery nie rozumieją nazw domen, muszą one zostać przekonwertowane na odpowiednie adresy IP. Odbywa się to za pomocą systemu nazw domen (DNS). DNS może również blokować dostęp do witryn poprzez zapadnięcie DNS.

Dziura DNS to metoda stosowana w celu uniemożliwienia dostępu do złośliwych witryn lub niepożądanych domen poprzez przekierowywanie żądań dotyczących tych domen na nieistniejący lub kontrolowany adres IP. DNS sinkholing polega na skonfigurowaniu serwera DNS z listą domen, do których dostęp jest zabroniony.

Następnie serwer DNS przechwytuje żądania DNS dotyczące dostępu do nazw domen i porównuje żądaną nazwę domeny ze swoją listą domen zabronionych. Jeśli zostanie znalezione dopasowanie, serwer DNS zwraca skonfigurowaną kontrolę lub fałszywy adres IP, blokując w ten sposób dostęp do żądanej zabronionej domeny.

Mając na uwadze to, czym jest zapadnia DNS, możemy zatem powiedzieć, że Pi-hole to oparty na DNS bloker reklam na poziomie sieci, który chroni sieci przed reklamami i modułami śledzącymi w Internecie. Działa jak dziura DNS, blokując domeny, które wyświetlają reklamy. Jest ogólnodostępny i można go zainstalować na dowolnym komputerze z systemem Linux lub minikomputerze Raspberry Pi.

  Jak zainstalować motyw McMojave Linux

Kiedy Pi-hole jest skonfigurowany jako DNS dla routera, reklamy będą blokowane w całej sieci. Oznacza to, że wszystkie urządzenia, takie jak telefony, komputery, konsole do gier, inteligentne telewizory i inne inteligentne urządzenia, będą działać bez reklam po podłączeniu do sieci. Inaczej jest w przypadku programów blokujących reklamy zainstalowanych w przeglądarkach, które blokują reklamy tylko na jednym urządzeniu.

Aby zablokować domeny, które wyświetlają reklamy, Pi-hole korzysta z utrzymywanej przez społeczność listy zablokowanych witryn, które wyświetlają reklamy. Gdy podłączone urządzenie próbuje uzyskać dostęp do domeny, która wyświetla reklamy, Pi-hole odpowiada z nieprawidłowym adresem IP, co z kolei powoduje blokowanie reklam. Nieprawidłowy adres IP używany przez Pi-hole to 0.0.0.0

Powody, dla których warto skonfigurować Pi-hole

Konfiguracja Pi-hole w sieci jest bardzo korzystna. Niektóre z tych korzyści obejmują:

Blokuj reklamy i niechciane strony na wszystkich urządzeniach w sieci

Ponieważ Pi-hole blokuje reklamy na poziomie sieci, zapewnia, że ​​wszystkie urządzenia korzystające z sieci działają bez reklam. Oprócz samych reklam, Pi-hole pozwala użytkownikom blokować wszystkie strony internetowe, które uważają za niebezpieczne dla użytkowników sieci. Może to być wszystko, od witryn dla dorosłych po witryny promujące przemoc. W ten sposób użytkownicy, a zwłaszcza dzieci, są chronieni przed szkodliwymi treściami.

Pi-hole chroni prywatność użytkowników

Firmy reklamowe wyświetlają spersonalizowane reklamy za pomocą modułów śledzących do monitorowania aktywności online użytkowników i zbierania danych na temat ich nawyków przeglądania. Można temu zapobiec za pomocą Pi-hole, który blokuje modułom śledzącym online ochronę prywatności użytkowników. Blokery reklam oparte na przeglądarkach umożliwiają jednak modułom śledzącym eksplorację danych użytkowników.

Poprawiona wydajność sieci

Ponieważ Pi-hole blokuje niechciane treści, może to skutkować poprawą wydajności sieci poprzez zmniejszenie ilości danych potrzebnych do pobrania lub przetworzenia przez urządzenia w sieci

Chroni urządzenia przed złośliwym oprogramowaniem i innymi szkodliwymi witrynami

Źródło obrazu: Pi-hole

Pi-Hole jest bardzo korzystny dla każdej sieci, ponieważ pozwala użytkownikom cieszyć się doświadczeniem bez reklam, zapobiega wydobywaniu ich danych, chroni ich przed szkodliwymi witrynami oraz chroni urządzenia przed witrynami wyłudzającymi informacje, złośliwym oprogramowaniem i oprogramowaniem ransomware.

Blokuje również sieci wydobywające monety, aby uniemożliwić używanie urządzeń do wydobywania kryptowaluty bez wiedzy lub zgody użytkowników.

Wymagania dotyczące konfiguracji otworów typu Pi-Hole

Aby zainstalować Pi-hole w sieci domowej, Pi-hole wymaga jednego z następujących oficjalnie obsługiwanych systemów operacyjnych:

  • Wydanie Buster / Bullseye systemu operacyjnego Raspberry PI na architekturze ARM
  • Wersja Ubuntu 20.x/22.x na architekturze ARM/x86_64
  • Wersja Debiana 10/11 na architekturze ARM / x86_64 / i386
  • Wydanie Fedory 35/36 na architekturze ARM / x86_64 / i386
  • CentOS Stream wersja 8/9 na x86_64

Wymagane jest co najmniej 512 MB pamięci RAM na komputerze, na którym ma zostać zainstalowany Pi-hole. Wymagane jest co najmniej 2 GB wolnego miejsca, chociaż zalecane jest 4 GB.

Wreszcie, aby skonfigurować i używać Pi-hole, wymagane jest połączenie internetowe i dostęp do panelu administracyjnego routera.

Jak skonfigurować Pi-hole w systemie Linux

Aby pokazać, jak zainstalować Pi-hole w systemie Linux, ten przewodnik instalacji omówi sposób instalacji Pi-hole w systemie Ubuntu, który jest najczęściej używaną dystrybucją Linuksa. Zostanie użyta najnowsza wersja, Ubuntu 22.04.1 LTS.

Wykonaj następujące kroki, aby zainstalować Pi-hole na Ubuntu

# 1. Zaktualizuj swój system operacyjny – przed zainstalowaniem jakiegokolwiek oprogramowania w systemie Linux dobrą praktyką jest aktualizacja systemu operacyjnego. Wykonaj następującą linię w terminalu, aby zainstalować wszystkie dostępne aktualizacje:

sudo apt update && sudo apt upgrade -y

#2. Skonfiguruj statyczny adres IP – ponieważ Pi-hole jest serwerem, do prawidłowego działania potrzebuje statycznego adresu IP. Statyczny adres IP to adres IP, który nie zmienia się, chyba że sam go zmienisz. Serwery DNS używają statycznych adresów IP, aby urządzenia wiedziały, jak się połączyć. Gdyby ciągle się zmieniały, użytkownicy musieliby również ponownie konfigurować serwery DNS na swoich komputerach, aby korzystać z Internetu. Aby skonfigurować statyczny adres IP, jeśli jeszcze go nie masz:

  Jak zainstalować motyw Arrongin w systemie Linux

#3. Przejdź do Ustawień, Wi-Fi i kliknij ikonę koła zębatego. Jeśli korzystasz z sieci Ethernet, przejdź do Ustawień, Sieć i kliknij ikonę koła zębatego obok połączenia przewodowego

#4. Kliknij kartę IPv4 i wprowadź zmiany zgodne z poniższym zrzutem ekranu

#5. Aby potwierdzić, że zadziałało, otwórz terminal i wykonaj:

ip address show

Zwróć uwagę, że w wyróżnionym wierszu dodaliśmy adres IP 192.168.0.10, aw wyróżnionym tekście nie ma słowa „dynamiczny”, co oznacza, że ​​ustawiony przez nas adres IP jest statyczny.

#6. W terminalu uruchom następujące polecenie, aby zainstalować Pi-hole

curl -sSL https://install.pi-hole.net | bash

Uruchomienie powyższych poleceń rozpoczyna instalację potrzebnych zależności i prowadzi do monitu na ekranie, aby skonfigurować Pi-hole

#7. Na tym pierwszym ekranie po prostu naciśnij Enter

#8. Ponieważ Pi-hole jest darmowym narzędziem, rozważ wspieranie go poprzez darowizny, przechodząc do Darowizny Pi-hole. Naciśnij Enter, aby kontynuować

#9. Ponieważ już skonfigurowaliśmy statyczny adres IP, naciśnij C, aby kontynuować

#10. Użyj klawisza Strzałka w górę lub Strzałka w dół, aby przejść do preferowanego dostawcy DNS. Możesz wybrać dowolne, ale Quad9 (filtrowane, ECS, DNSSEC), Cloudflare (DNSSEC) lub OpenDNS (ECS, DNSSEC) są ogólnie zalecane ze względu na ich doskonałą politykę prywatności. Po wybraniu preferowanego wyboru naciśnij Enter, aby kontynuować.

#11. Jak wspomniano wcześniej, Pi-hole używa zarządzanej przez społeczność listy zablokowanych do blokowania domen wyświetlających reklamy i złośliwych witryn. To jest zunifikowana lista hostów StevenaBlacka, którą Pi-hole sugeruje, abyś ją dodał. Naciśnij Y, aby go dodać.

#12. Interfejs sieciowy administratora to łatwy sposób zarządzania Pi-hole. Nie zainstalowanie go nie wpłynie na funkcjonalność Pi-hole. Jednak zdecydowanie zaleca się jej zainstalowanie. Naciśnij Y, aby go zainstalować i kontynuować

#13. Naciśnij Y, aby zainstalować Lighttpd do użytku z interfejsem sieciowym administratora zainstalowanym we wcześniejszym kroku.

#14. Aby Pi-hole pokazywał dokładne statystyki dotyczące aktywności w DNS Pi-hole. Musisz włączyć rejestrowanie zapytań. Naciśnij Y, aby go włączyć i kontynuować

#15. Ponieważ w poprzednim kroku włączyłeś logowanie, tutaj możesz wybrać, ile informacji chcesz zobaczyć. Poziom 0, Pokaż wszystko, będzie prowadził dziennik wszystkich domen odwiedzanych przez wszystkich klientów (urządzenia) korzystających z Pi-hole w sieci. Użyj klawiszy strzałek W GÓRĘ i W DÓŁ, ​​aby wybrać żądany poziom rejestrowania, a następnie naciśnij klawisz Enter, aby zakończyć instalację. Jednak nie zamykaj jeszcze swojego terminala.

#16. Jeśli interfejs sieciowy administratora został zainstalowany zgodnie z zaleceniami, otrzymasz dane logowania umożliwiające dostęp do strony internetowej administratora. Otrzymasz link do strony i hasło

#17. Aby uzyskać dostęp do interfejsu internetowego administratora, otwórz przeglądarkę, wprowadź adres URL podanego interfejsu internetowego, w tym przypadku podany adres URL to http://192.168.0.10/admin i wprowadź podane hasło logowania. Skończysz na takim ekranie

Ten pulpit nawigacyjny wyświetli wszystkie potrzebne informacje na temat korzystania z Pi-hole. W prawym górnym rogu, Domeny na liście reklam, na zielono, wyświetlana jest liczba domen. Pi-hole zablokuje się, ponieważ dodaliśmy listę zalecanych blokad.

Jeśli chcesz dodać nową witrynę do listy zablokowanych, kliknij Zarządzaj listą reklam tuż pod 168 482, która pokazuje liczbę zablokowanych domen.

  Jak uzyskać dostęp do konsoli internetowej w Chrome na Androida

#18. Ostatnim krokiem jest skonfigurowanie routera, którego używasz do korzystania z komputera z systemem Linux, na którym zainstalowałeś Pi-hole jako serwer DNS. Ponieważ routery są różne, metoda wykonania tego będzie się różnić.

Dlatego zapoznaj się z instrukcją obsługi routera, aby dowiedzieć się, jak to zrobić. Dokumentacja Pi-hole zawiera również stronę o tym, jak to zrobić na różnych routerach. Przejdź do Pi-hole jako serwera DNS, aby dowiedzieć się, jak to zrobić.

Następnym krokiem jest sprawdzenie, czy Pi-hole działa na twoich urządzeniach.

Jak sprawdzić, czy Pi-Hole działa poprawnie

Pi-hole jest skonfigurowany do blokowania reklam w sieci. Dlatego prostym sposobem sprawdzenia, czy Pi-hole działa, jest otwarcie witryny, o której wiesz, że zazwyczaj zawiera reklamy, w szczególności witryn z wiadomościami, takich jak CNN, BBC, Reuters itp.

Jeszcze prostszą metodą jest otwarcie tej witryny Witryna testowa Pi-hole. Jeśli nie widzisz reklam na stronie, Pi-hole działa. Jeśli jednak widzisz reklamy na stronie, Pi-hole nie działa. Rozważ sprawdzenie konfiguracji routera.

Wyzwania w konfiguracji Pi-Hole

Pi-hole, podobnie jak inne narzędzia, nie jest doskonały. Możesz napotkać niektóre z tych wyzwań podczas korzystania z Pi-hole:

Pi-hole nie zablokuje wszystkich reklam

Firmy reklamowe są świadome narzędzi do blokowania reklam DNS, takich jak Pi-hole. Niektóre firmy pokonują przeszkodę blokowania reklam DNS, umieszczając reklamy bezpośrednio w kodzie aplikacji, na przykład w grach lub umieszczając reklamy w strumieniu danych, jak w przypadku YouTube. W związku z tym nadal będziesz widzieć reklamy YouTube, ponieważ są one częścią przesyłanego strumieniowo filmu i nie są wyświetlane oddzielnie.

Pi-hole pozostawia spację

W przeciwieństwie do blokerów reklam opartych na przeglądarce, które usuwają miejsce, które zajmowałyby reklamy, Pi-hole ich nie usuwa. Zamiast tego otrzymujesz puste miejsce, w którym zostałyby umieszczone reklamy. Może to być irytujące na urządzeniach z małym ekranem.

Pi-hole blokuje reklamy na wszystkich urządzeniach w sieci

Ponieważ jest to narzędzie do blokowania reklam na poziomie sieci, nie dyskryminuje urządzeń w sieci. Co gorsza, nie ma interfejsu umożliwiającego łatwe wyłączenie blokowania na niektórych urządzeniach. Dlatego musisz ręcznie zmienić ustawienia DNS na tych konkretnych urządzeniach.

Dzieje się tak dlatego, że nawet jeśli wyłączysz Pi-hole, nie będziesz mógł połączyć się z Internetem bez zresetowania ustawień DNS na routerze lub zaangażowanych urządzeniach.

Chociaż ma swoje wady, Pi-hole jest nadal bardzo przydatny w ochronie użytkowników i uprzyjemnianiu korzystania z Internetu.

Notka autora

Pi-hole to bardzo przydatne narzędzie dla każdego, kto korzysta z Internetu. Oprócz blokowania irytujących reklam, które mogą sprawić, że surfowanie po Internecie będzie irytujące, może chronić Twoją prywatność w Internecie, blokując moduły śledzące umieszczone na urządzeniach w celu monitorowania aktywności użytkowników w Internecie.

Dodatkowo może chronić twój komputer przed dostępem do złośliwych stron, które mogą zainfekować złośliwym oprogramowaniem lub ransomware. Poza tym może chronić użytkowników sieci przed dostępem do szkodliwych stron. Mimo że jego instalacja może być żmudna, Pi-hole jest narzędziem, które każdy korzystający z Internetu uzna za bardzo przydatne.

x