Konfiguracja systemu Windows 10 teraz zapobiega tworzeniu konta lokalnego

System Windows 10 Home wymusza teraz logowanie się przy użyciu konta Microsoft – chyba że najpierw rozłączysz się z Internetem. Firma Microsoft zawsze chciała, abyś logował się za pomocą konta Microsoft, ale teraz idzie jeszcze dalej.

Opcja logowania się za pomocą klasycznego lokalnego konta Windows była zawsze raczej ukryta za opcją „Konto Offline”. Teraz potwierdziliśmy, że zniknął całkowicie z procesu instalacji systemu Windows 10.

Jak system Windows 10 Home wymusza założenie konta Microsoft

Zrzuty ekranu w tym artykule zostały zrobione podczas instalacji systemu Windows 10 w wersji 1903 Home – jest to aktualna stabilna wersja systemu Windows 10, znana również jako aktualizacja z maja 2019 r.

Podczas pierwszego procesu konfiguracji – po samodzielnej instalacji systemu Windows 10 lub podczas konfigurowania nowego komputera z systemem Windows 10 – pojawia się teraz monit o „Zaloguj się przez firmę Microsoft” i nie ma alternatywnych opcji.

W systemie Windows 10 Professional podobno dostępna jest opcja „Zamiast przyłączenia do domeny”, która utworzy lokalne konto użytkownika. Ale to tylko w systemie Windows 10 Professional. Windows 10 Home w ogóle nie ma tej opcji.

Jeśli spróbujesz kliknąć „Dalej” lub „Utwórz konto”, system Windows 10 zapyta o „prawidłowy adres e-mail, numer telefonu lub nazwę Skype”. Nie ma wyraźnego sposobu na obejście tego.

Windows 10 żąda prawidłowego adresu e-mail, numeru telefonu lub nazwy użytkownika Skype.

Możesz kliknąć „Dowiedz się więcej”, aby znaleźć więcej informacji o procesie tworzenia konta. Jeśli to zrobisz, Instalator systemu Windows 10 mówi, że w ten sposób można uniknąć logowania się przy użyciu konta Microsoft:

Jeśli nie chcesz mieć konta Microsoft skojarzonego z urządzeniem, możesz je usunąć. Zakończ konfigurację systemu Windows, a następnie wybierz przycisk Start i przejdź do opcji Ustawienia> Konta> Twoje informacje, a następnie wybierz opcję Zaloguj się za pomocą konta lokalnego.

Zgadza się – jeśli nie chcesz mieć konta Microsoft, Microsoft twierdzi, że i tak musisz się na nie zalogować, a następnie usunąć je później. System Windows 10 nie oferuje opcji tworzenia konta lokalnego w trakcie procesu konfiguracji.

Windows 10 wyjaśniający, że powinieneś utworzyć konto Microsoft, a następnie je usunąć.

Jak zamiast tego utworzyć lokalne konto użytkownika

Na szczęście istnieje jeden ukryty sposób na obejście tego procesu w systemie Windows 10 Home: możesz odłączyć komputer od sieci.

Jeśli masz komputer z kablem Ethernet, odłącz go. Jeśli masz połączenie z Wi-Fi, rozłącz.

Gdy to zrobisz, spróbuj utworzyć konto Microsoft, a zobaczysz komunikat o błędzie „Coś poszło nie tak”. Następnie możesz kliknąć „Pomiń”, aby pominąć proces tworzenia konta Microsoft.

Pomijanie tworzenia konta Microsoft w systemie Windows 10.

Gdy pominiesz tworzenie konta Microsoft, stary komunikat „Kto będzie używać tego komputera?” pojawi się ekran. Możesz teraz utworzyć konto offline i zalogować się do systemu Windows 10 bez konta Microsoft – opcja była dostępna przez cały czas.

Tworzenie lokalnego konta użytkownika w procesie konfiguracji systemu Windows 10.

Nawet jeśli masz laptopa z Wi-Fi, system Windows 10 prosi o połączenie z siecią bezprzewodową przed osiągnięciem tej części procesu. Większość ludzi łączy się z siecią i uważa, że ​​wymagane jest konto Microsoft.

Być może przyszła wersja systemu Windows 10 odmówi utworzenia konta, dopóki nie połączysz się z Internetem. „W końcu”, mógłby powiedzieć Microsoft, „Telemetria pokazuje, że większość ludzi po prostu tworzy konta Microsoft”.

To kolejny mroczny wzór od firmy, która przyniosła nam „Uaktualnij teraz lub uaktualnij dziś wieczorem” podczas bezpłatnego okresu uaktualniania systemu Windows 10.

x