Które iPhone’y mają bezprzewodowe ładowanie?

Bezprzewodowe ładowanie oznacza, że ​​możesz ponownie naładować baterię telefonu bez fizycznego wiązania. Zapobiega również możliwemu uszkodzeniu portu ładowania telefonu. Niestety nie wszystkie telefony obsługują ładowanie bezprzewodowe, ale powiemy Ci, które modele iPhone’a obsługują.

Dlaczego ładowanie bezprzewodowe?

Ładowanie baterii iPhone’a bez podłączania do niego kabla zmniejsza zużycie i możliwość uszkodzenia portu Lightning.

Na przykład, jeśli ładujesz się za pomocą połączenia przewodowego, a kot wskoczy na stolik nocny i zrzuci telefon, pozostawiając go wiszącego, może to spowodować uszkodzenie portu. Ostatecznie, im mniej czasu Twój iPhone jest fizycznie podłączony do ładowarki, tym lepiej.

Konfiguracja ładowania bezprzewodowego zazwyczaj składa się z okrągłej podkładki szerszej niż szerokość Twojego iPhone’a. Po prostu umieść iPhone’a ekranem do góry na podkładce, a bateria zacznie się ładować. Apple Watch można ładować bezprzewodowo tylko za pośrednictwem dołączonej stacji dokującej lub zgodnego rozwiązania innej firmy.

Z technicznego punktu widzenia proces przesyłania energii wymaga przewodu – przewodu zasilającego, który łączy bezprzewodową podkładkę ładującą z gniazdkiem elektrycznym. Energia przepływa z gniazdka przez przewód do podstawki ładującej.

Gdy telefon zaczyna się ładować, na ekranie pojawia się okrągła animacja wraz z komunikatem „ładowanie”. Mała błyskawica pojawia się również nad ikoną baterii na pasku stanu. W międzyczasie podstawka ładująca oświetla pojedynczą, wielokolorową diodę LED lub pierścień jako wizualny wskaźnik aktualnego stanu ładowania.

iPhone’y obsługujące ładowanie bezprzewodowe są oparte na standardzie otwartego interfejsu Qi.

Co to jest Qi?

Qi, wymawiane „chee”, to chińskie słowo oznaczające „energię życiową”. W tym przypadku słowo to odnosi się do standardu bezprzewodowego opracowanego i utrzymywanego przez Wireless Power Consortium (WPC). Określa energię przenoszoną z jednego urządzenia do drugiego bez fizycznego kabla.

Cewka indukcyjna w bezprzewodowej stacji ładującej stale otrzymuje niewielkie ilości energii, aby pozostać w stanie gotowości, dopóki nie wykryje cewki odbiornika znajdującej się wewnątrz telefonu iPhone. Następnie pobiera więcej energii z gniazdka ściennego.

Kiedy dwie cewki stykają się, tworzą przemienne pole elektromagnetyczne. Cewka odbiornika iPhone’a generuje prąd z tego pola, który jest zamieniany na prąd stały (energię elektryczną) zużywaną przez baterię iPhone’a. Cały proces nazywa się indukcją magnetyczną.

Według WPCistnieje ponad 3700 produktów z certyfikatem Qi. Jeśli produkt posiada certyfikat Qi, zobaczysz logo na produkcie i jego opakowaniu. Konsorcjum zapewnia również Baza danych produktów z certyfikatem Qi, dzięki czemu możesz znaleźć i kupić odpowiednią bezprzewodową stację ładującą do swojego iPhone’a.

iPhone’y obsługujące ładowanie bezprzewodowe

Modele iPhone’a obsługujące ładowanie bezprzewodowe mają szklane obudowy, które umożliwiają połączenie cewek odbiornika z cewką indukcyjną podstawki ładującej.

Możesz jednak zainstalować etui ochronne na swoim iPhonie i nadal korzystać z bezprzewodowego ładowania. Unikaj przypadków przechowywania przedmiotów z paskiem magnetycznym lub chipami RFID, takich jak karty kredytowe, paszporty, klucze hotelowe itp., Ponieważ proces ładowania może spowodować uszkodzenie ich funkcjonalności. Usuń te elementy przed naładowaniem telefonu lub użyj innego etui ochronnego.

Problematyczne mogą być również grube koperty i okładki. Jeśli ładowanie nie rozpocznie się automatycznie, zdejmij obudowę i spróbuj ponownie.

Następujące telefony iPhone są zgodne z ładowaniem bezprzewodowym:

iPhone 11 Pro Max (2019 r.)
iPhone 11 Pro (2019 r.)
iPhone 11 (2019)
iPhone XR (2018)
iPhone XS Max (2018)
iPhone XS (2018)
iPhone X (2017)
iPhone 8 Plus (2017)
iPhone 8 (2017)

O ile Apple nie wprowadzi nowej metody ładowania, przyszłe iPhone’y powinny również obejmować ładowanie bezprzewodowe.

Prędkości ładowania bezprzewodowego

Ręka mężczyzny trzymająca Apple iPhone 11 Pro.

Możesz się zastanawiać, czy ładowanie bezprzewodowe jest szybsze niż przewodowe. Wymienione powyżej modele iPhone’a obsługują zarówno szybkie ładowanie bezprzewodowe (iOS 11.2 i nowsze), jak i szybkie ładowanie przewodowe. Ładowanie bezprzewodowe jest jednak znacznie wolniejsze niż przewodowe, ponieważ powietrze jest mniej przewodzące niż przewód.

Jeśli potrzebujesz szybkiego ładowania, zanim wyjdziesz z domu lub biura, najlepszym rozwiązaniem jest połączenie przewodowe. Aby ładować w nocy lub przez cały dzień podczas pracy, lepszym rozwiązaniem może być bezprzewodowa stacja ładująca.

Obecny standard Qi obsługuje od 5 (podstawowy profil mocy) do 15 watów (rozszerzony profil mocy). Im wyższa liczba, tym szybciej ładuje się bateria telefonu. Wszystkie kompatybilne iPhone’y obsługuje do 7,5 wata, chociaż nowsze telefony obsługują 10 watów.

Czy Twój iPhone obsługuje ładowanie bezprzewodowe?

Najłatwiejszym sposobem sprawdzenia, czy Twój iPhone obsługuje ładowanie bezprzewodowe, jest sprawdzenie fizycznego przycisku Home. IPhone X do 11 Pro i nowsze mają ekrany od krawędzi do krawędzi i nie mają przycisku Początek. IPhone 8 i 8 Plus to jedyne dwa modele z przyciskiem Home, które obsługują również ładowanie bezprzewodowe.

Innym sposobem weryfikacji jest sprawdź numer modelu swojego iPhone’a. Aby znaleźć numer modelu w urządzeniu, dotknij Ustawienia> Ogólne> Informacje. Następnie dotknij numeru części wymienionego po prawej stronie „Numeru modelu”, aby go wyświetlić.

Numery modeli iPhone’a z możliwością ładowania bezprzewodowego znajdują się poniżej:

iPhone 11 Pro Max: A2160 (Kanada, USA), A2217 (Chiny kontynentalne, Hongkong, Makao) i A2215 (inne)
iPhone 11 Pro: A2161 (Kanada, USA), A2220 (Chiny kontynentalne, Hongkong, Makao) i A2218 (inne)
iPhone 11: A2111 (Kanada, USA), A2223 (Chiny kontynentalne, Hongkong, Makao) i A2221 (inne)
iPhone XS Max: A1921, A2101 i A2102 (Japonia); A2103 i A2104 (Chiny kontynentalne)
iPhone XS: A1920, A2097 i A2098 (Japonia); A2099 i A2100 (Chiny kontynentalne)
iPhone XR: A1984, A2105 i A2106 (Japonia); A2107 i A2108 (Chiny kontynentalne)
iPhone X: A1865, A1901 i A1902 (Japonia)
iPhone 8 Plus: A1864, A1897 i A1898 (Japonia)
iPhone 8: A1863, A1905 i A1906 (Japonia)

Godne uwagi wskazówki

Korzystając z ładowarki bezprzewodowej, należy pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze, Twój iPhone nie będzie ładował się bezprzewodowo, jeśli jest fizycznie podłączony do ładowarki lub portu USB. Możesz go ładować tylko z jednego lub drugiego źródła.

Po drugie, Twój iPhone może być nieco cieplejszy niż zwykle, gdy ładujesz go bezprzewodowo z powodu niewykorzystanej energii, która reprezentuje ciepło. Dzieje się tak zwykle, gdy cewki w podstawce ładującej i telefonie nie są prawidłowo ustawione w jednej linii lub gdy bateria nie gromadzi lub nie magazynuje w pełni energii.

Według Apple iOS może ograniczyć ładowanie powyżej 80 procent, jeśli bateria się przegrzeje. W takim przypadku Apple sugeruje przeniesienie telefonu i ładowarki w chłodniejsze miejsce. Gdy temperatura spadnie, Twój iPhone będzie ładował się normalnie.

Wibracje mogą również wydłużyć czas ładowania bezprzewodowego, a nawet uniemożliwić bezprzewodowe ładowanie baterii iPhone’a. Powiadomienia, SMS-y i inne alerty, które wykorzystują wibracje, mogą przesunąć Twój iPhone, gdy spoczywa na ładowarce i zatrzymać transfer mocy. Aby temu zapobiec, wystarczy przełączyć iPhone’a w tryb Nie przeszkadzać lub całkowicie wyłączyć wibracje podczas ładowania.

Wreszcie, umieszczenie telefonu i ładowarki obok łóżka może być problematyczne, jeśli masz tendencję do częstego miotania się podczas snu. Umieść je w innym miejscu w pokoju, aby Twój iPhone mógł się prawidłowo ładować i nie rozpraszały Cię dźwięki powiadomień.

x