Które repozytorium użyć w 2022 roku

Udostępnij teraz w social media:

Kontrola wersji jest wykorzystywana w tworzeniu oprogramowania do kontrolowania zmian w kodzie źródłowym.

W każdym projekcie programistycznym konieczne jest użycie mechanizmu kontroli wersji, aby umożliwić pracę zespołową nad wspólnymi projektami, ułatwić śledzenie błędów lub uprościć zarządzanie konfiguracją oprogramowania.

Git to system kontroli wersji o otwartym kodzie źródłowym, który od momentu powstania w 2005 roku został przyjęty przez miliony programistów na całym świecie. Pomimo niemal powszechnej adopcji, używanie samego Git jest trudne, głównie z powodu braku przyjaznych dla użytkownika interfejsów. Dlatego pojawiły się narzędzia, które opierają się na technologii Git i dodają do niej dodatkowe usługi i funkcje.

Swoją popularnością wyróżniają się dwa narzędzia, które oferują interfejs Git: Bitbucket i Github. Czytaj dalej, aby poznać różnice między tymi dwoma narzędziami, a także zalety i wady każdego z nich.

Bitbucket: przegląd

Bitbucket to oparta na chmurze usługa hostingu repozytorium Git, która pomaga programistom przechowywać i zarządzać ich kodem oraz śledzić i kontrolować wprowadzane w nim zmiany. Jego przyjazny dla użytkownika i łatwy w użyciu interfejs sprawił, że jest to jedno z preferowanych narzędzi dla programistów do zarządzania kodem źródłowym w repozytoriach Git.

Oprócz łatwości użytkowania Bitbucket oferuje dodatkowe usługi, takie jak współpraca zespołowa, zarządzanie projektami, testowanie i wdrażanie kodu.

Kluczowe cechy Bitbucketa

Bitbucket wyróżnia się solidną integracją z popularnymi narzędziami dla zespołów. Na przykład JIRA. To narzędzie zostało początkowo zbudowane jako system śledzenia błędów, ale jego elastyczność sprawia, że ​​nadaje się do śledzenia problemów, zgłoszeń serwisowych i kamieni milowych projektu.

Ponadto, dzięki wersji Cloud, BitBucket integruje się z Trello, umożliwiając integrowanie gałęzi, zatwierdzeń i ściąganie żądań do swoich pulpitów nawigacyjnych. Inne godne uwagi opcje integracji to Crucible, Bamboo, Jenkins i HipChat.

Kolejną zaletą Bitbucket jest zestaw funkcji bezpieczeństwa klasy korporacyjnej. Jego prywatne repozytoria zarządzają kodem źródłowym, mając na uwadze bezpieczeństwo. Czyni to za pomocą różnych środków, w tym modelowania zagrożeń, automatycznego skanowania, audytów stron trzecich i rygorystycznych kontroli bezpieczeństwa.

Płatne plany Bitbucket oferują jeszcze bardziej zaawansowane zabezpieczenia, takie jak uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA), biała lista adresów IP, szyfrowanie danych podczas przesyłania i obsługa kluczy bezpieczeństwa. Ponadto w ramach płatnych planów gwarantowana jest zgodność z certyfikatami, takimi jak ISO/IEC 27018 w celu ochrony danych osobowych w chmurach publicznych oraz RODO w celu spełnienia wymogów UE.

GitHub: Przegląd

GitHub to usługa kontroli kodu źródłowego z ogromną społecznością open source. W przeciwieństwie do Bitbucket, który nadaje priorytet repozytoriom prywatnym, GitHub koncentruje się na repozytoriach publicznych, ułatwiając udostępnianie kodu.

  Jak usunąć konto Twitcha?

Ta jakość sprawiła, że ​​praktycznie każdy programista ma repozytorium GitHub, które służy jako wizytówka ich pracy, tak jak pisarze mają swoje blogi lub modele mają swoje fotoksiążki. W tym celu oferuje swoje strony GitHub, funkcję do publikowania i hostowania treści w ramach GitHub.

Łatwość udostępniania kodu sprawia, że ​​GitHub niekoniecznie jest najlepszym wyborem dla zespołów programistycznych zazdrosnych o swoją własność intelektualną. Ale jest to niezbędne, aby utrzymać przy życiu filozofię oprogramowania open source.

Kluczowe cechy GitHub

Wśród funkcji GitHub jest możliwość wspierania ścisłej współpracy i komunikacji między członkami zespołu programistów. Obejmuje to wysoko cenione funkcje, takie jak wspólne przeglądanie kodu i wyróżnione komentarze do kodu.

Inne ważne funkcje GitHub obejmują dodawanie kamieni milowych i tagów w projektach, co jest niezbędne do zarządzania wersjami i konfiguracją oprogramowania. Bardzo przydatny jest również zintegrowany tracker problemów, który pomaga śledzić defekty i błędy w oprogramowaniu.

GitHub ma natywne aplikacje komputerowe dla systemów Windows i Mac, a także aplikację na Androida. Obsługuje ponad 200 języków programowania i praktycznie każdy format pliku, jaki można sobie wyobrazić.

Podczas gdy otwarta i oparta na współpracy filozofia GitHub może stanowić zagrożenie dla firm lub zespołów programistycznych zaniepokojonych bezpieczeństwem ich kodu źródłowego, narzędzie oferuje bezpieczeństwo w postaci uwierzytelniania dwuskładnikowego do logowania i obsługi SSL, SSH i HTTPS dla bezpiecznego przesyłanie informacji między serwerami a klientami.

Wreszcie GitHub oferuje architekturę interfejsów API, która ułatwia integrację narzędzi innych firm. Istnieją interfejsy API dla kilku popularnych narzędzi i platform, takich jak Asana i Zendesk do śledzenia błędów i problemów; Travis, CodeClimate i CloudBees do ciągłej integracji (CI); oraz hosting w chmurze na platformach Windows Azure, AWS i Google Cloud.

Kluczowe różnice: Bitbucket a GitHub

Główna różnica między Bitbucket i GitHub polega na tym, że mały programista powszechnie zaadoptował GitHub w społeczności open source, aby hostować swoje prace programistyczne.

Z drugiej strony Bitbucket nigdy nie koncentrował się tak mocno na open source. Początkowo jego interfejs był bardziej złożony i nieporęczny niż GitHub. Ostatnio jednak zmieniło się to do punktu, w którym otrzymuje pozytywne recenzje za wrażenia użytkownika.

Edytor online Bitbucket jest uważany za jedną z najlepszych opcji edycji kodu bezpośrednio online bez pracy z plikami przechowywanymi w pamięci lokalnej.

Interfejs Bitbucket jest skoncentrowany na panelu sterowania, który zapewnia użytkownikom łatwy dostęp do ich repozytoriów. Ten interfejs obsługuje wszystkie funkcje Git, w tym zarządzanie kluczami SSH, filtrowanie żądań ściągnięcia i śledzenie problemów.

Posiadając prosty i przyjazny dla użytkownika interfejs dla początkujących, GitHub wymaga od użytkownika umiejętności korzystania z wiersza poleceń Git w określonych sytuacjach. Na przykład, gdy musisz zarządzać dużymi projektami open source.

Godne uwagi w interfejsie GitHub jest obsługa współpracy w zakresie przeglądu kodu, śledzenia i kontroli zadań oraz funkcji DevOps, takich jak CI/CD. Dodatkowe narzędzia, takie jak GitHub Desktop, jeszcze bardziej rozszerzają możliwości wspólnego zarządzania kodem Git.

  Jak nagrywać spotkanie Zoom na iPhonie

Preferowane przypadki użycia: Bitbucket a GitHub

Widząc różnice między tymi dwoma systemami kontroli kodu źródłowego, możemy wymienić niektóre przypadki użycia, dla których Bitbucket jest bardziej odpowiedni i inne, dla których GitHub jest lepszym wyborem.

Preferowane przypadki użycia Bitbucket

Wysoce bezpieczne przechowywanie kodu:

Dla firm, które potrzebują maksymalnego bezpieczeństwa przechowywania kodu źródłowego, funkcje bezpieczeństwa klasy korporacyjnej Bitbucket (m.in. obsługa IPv6, biała lista IP, certyfikaty PCI DSS, SOC II i III) sprawiają, że jest to najlepszy wybór.

Zespoły rozproszone:

Bitbucket oferuje inteligentne tworzenie kopii lustrzanych dla zespołów rozproszonych. Dzięki tej funkcjonalności narzędzie osiąga większą prędkość w środowiskach pracy klonowania i skraca czasy pobierania, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo i synchronizację pracy.

Dokumentacja zintegrowana z kodem:

Dla zespołów programistycznych, które muszą przechowywać dokumentację swoich projektów zintegrowaną z kodem, Bitbucket jest preferowaną opcją, ponieważ każde repozytorium kodu ma swoją wiki.

Ta funkcjonalność oznacza, że ​​możesz umieścić na platformie wszystkie potrzebne informacje i notatki, utrzymując je pod ręką podczas cyklu rozwoju. Ponadto możesz korzystać z wiki, aby na bieżąco przechowywać dokumentację oprogramowania, niezależnie od tego, czy chcesz ją upublicznić, czy upublicznić.

Preferowane przypadki użycia dla GitHub

Projekty publiczne i open source:

GitHub zyskał reputację „platformy programistycznej typu open source”. Jeśli chcesz udostępnić swój kod światu — czy to w celu zaprezentowania swojej pracy, czy do współpracy — możesz go opublikować w serwisie GitHub, gdzie inni programiści mogą go znaleźć i z nim pracować.

Niezależni i niezależni programiści:

Ze względu na swój otwarty charakter GitHub jest idealną platformą dla niezależnych lub niezależnych programistów, którzy mogą dzielić się swoją pracą z pracodawcami lub udostępniać ją światu. Ale GitHub jest także domem dla wielu znanych firm i projektów traktujących priorytetowo open source. Na przykład frameworki React i Bootstrap powierzają swój kod GitHub.

Ceny i porównania: Bitbucket a GitHub

Ceny Bitbucket różnią się w zależności od liczby użytkowników. Darmowa wersja obsługuje do 5 użytkowników, z limitem 1 GB na maksymalny rozmiar pliku, który można przechowywać.

Wersje standardowa i premium (odpowiednio 3 USD i 6 USD za użytkownika/miesiąc) nie mają ograniczeń co do liczby użytkowników i zwiększają maksymalny rozmiar pliku do 5 i 10 GB.

Minuty dostępne miesięcznie na kompilacje (dostarczane przez AWS) również różnią się w zależności od planu: 500 min miesięcznie w przypadku bezpłatnego planu, 3500 min w przypadku planu standardowego i 10 000 min w przypadku planu premium.

Opcje integracji Bitbucket (Jira, Trello, CI/CD) są dostępne we wszystkich planach cenowych. Plan premium oferuje ekskluzywne funkcje, takie jak inteligentne tworzenie kopii lustrzanych, uwierzytelnianie dwuetapowe, biała lista adresów IP i uprawnienia do wdrażania.

  Jak przenieść muzykę z iTunes na Androida

Bitbucket oferuje również opcje samodzielnego hostowania, z jednorazowymi lub rocznymi opcjami płatności. Jednorazowa wersja serwera skaluje się od 10 do 2000 użytkowników, a ceny wahają się od 10 do 69 800 USD.

Plany cenowe Bitbucket

BezpłatnieStandardowy3 USD / użytkownik / miesiącPremium 6 USD / użytkownik / miesiącLimit użytkownikówDo 5 użytkownikówNieograniczonyNieograniczonyMinuty kompilacji50 min/miesiąc2500 min/miesiąc3500 min/miesiącGit Duża pamięć masowaDo 1 GBDo 5 GBDo 10 GBNieograniczone prywatne repozytoria✓✓✓Jira / Trello / CI/CD Integracja✓✓✓ Nieograniczona liczba weryfikatorów żądań pull-proszeń✓✓✓Informacje o kodachTrzy integracjeNieograniczona nieograniczona środowiska wdrożeniowe105050Kontrole scalania✓✓✓ Wymuszone kontrole scalania✓Uprawnienia do wdrożenia✓Umieszczanie na białej liście adresów IP✓Wymagana dwuetapowa weryfikacja✓Obsługa tylko dla społecznościStandardowe standardowe plany cenowe Bitbucket

Plany cenowe GitHub

Struktura cenowa GitHub obejmuje darmową wersję bez ograniczeń co do liczby publicznych i prywatnych repozytoriów. Istnieje jednak ograniczenie do 3 współtwórców i 500 MB pamięci na prywatne repozytorium.

Płatne plany (zespołowe lub korporacyjne) oferują więcej miejsca na dane, lepsze funkcje bezpieczeństwa i narzędzia dla programistów, a także ścisłą kontrolę uprawnień w prywatnych repozytoriach.

Plan zespołu GitHub kosztuje 4 USD miesięcznie na użytkownika i oferuje 3000 minut aktywności miesięcznie oraz 2 GB miejsca na pakiet GitHub. Plan Enterprise kosztuje 21 USD miesięcznie na użytkownika, oferuje 50 000 minut aktywności miesięcznie, 50 GB przestrzeni dyskowej i dodaje zaawansowany audyt. W przypadku planu Enterprise możesz również uzyskać wersję z własnym hostingiem, jeśli potrzebujesz większego bezpieczeństwa i lepszej wydajności.

Plany cenowe GitHub

BezpłatnyZespół$ 4 / miesiąc / użytkownik Przedsiębiorstwo 21 USD / miesiąc / użytkownikPubliczne repozytoriaNieograniczonyNieograniczonyNieograniczonyPrywatne repozytoriaNieograniczonyNieograniczonyNieograniczonyGitHub Limit działań 2000 minut / miesiąc3 000 minut / miesiąc50 000 minut / miesiąc Pakiety GitHub 500 MB2 GB50 GBAutomatyczne aktualizacje zabezpieczeń✓✓✓ Kontrole dostępu do kodu✓✓ ✓Doradztwo bezpieczeństwa GitHub✓✓Zaawansowane audyty✓Plany cenowe GitHub

Wnioski

GitHub i Bitbucket to narzędzia do kontroli kodu źródłowego oparte na Git. Oba są solidne, niezawodne i stosunkowo łatwe do nauczenia. Te cechy uczyniły z nich największe platformy do zarządzania repozytoriami na rynku. Mają wiele podobieństw, co utrudnia wybór między nimi.

Ale jeśli musisz zdecydować między tymi dwiema opcjami, rozważ tę prostą zasadę: Bitbucket jest lepszy dla zespołów pracujących wspólnie nad prywatnymi projektami oprogramowania, podczas gdy GitHub jest de facto liderem w świecie open source.

Dobrą rzeczą jest to, że możesz wypróbować obie usługi za darmo, a następnie wybrać jedną z dwóch jako platformę repozytorium. A jeśli chcesz, możesz zachować swoje darmowe konto na drugim.

x